Ratujmy Grote !!

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Ratujmy Grote !!

Postautor: Adam_R » 26 lis 2004, o 16:22

Wszystko wskazuje na to, ze Grote w Puszczy Bukowej zamknieto na dobre. Od dluzszego czasu nic sie tam nie dzieje, posciagano/ukradzino szyldy i oswielenie, zlomiarze powyciagali latarnie... Teraz tylko czekac az ukradna drzwi wejsciowe i zdemoluja wnetrze. Murek na gorze Groty peka i niedlugo runie, pewnie do reszty rozwala pomniki i zabytkowa latarnie... Juz raz miejsce to bylo remontowane i stracilo przez to conajmniej polowe ze swojego piekna ( luk i "chinski domek" ). Jesli szybko nie znajdzie sie gospodarz do reszty stracimy kolejne piekne miejsce w Szczecinie ! A to wszystko teraz, kiedy tyle moowi sie o starym Szczecinie, o tym co stracono, zniszczono...
www.puszczabukowa.prv.pl
Gość

Postautor: Gość » 26 lis 2004, o 16:38

przyznam racjê! by³em tam niedawno, taras ten na górze z p³yt sprawia wra¿enie niezbyt bezpiecznego, no i sama grota........na tym ³uku bia³y grzyb(czy co¶) taki sam jak w schronach(np. magazyn na wzgórzu kupa³y, na ostatnim piêtrze). Tylko kto siê nami przejmie ¿e chcemy grotê ratowaæ?!
szperacz
Gość

Postautor: Gość » 26 lis 2004, o 17:08

By³em tam ca³kiem niedawno i muszê przyznaæ, ¿e widok rzeczywi¶cie nie jest zachêcaj±cy. Tam siê w ogóle nic nie dzieje, a co tam, po cholerê nam w Szczecinie jaka¶ grota... Adam, inni byæ mo¿e powiedz± ci, ¿e takich przypadków, gdzie mo¿na siê spotkaæ z owocn± dzia³alno¶ci± ró¿nych terenowych biznes-szabrowników, jest znacznie wiêcej w naszym mie¶cie, ale bardzo dobrze, ¿e uruchomi³e¶ taki temat forum. Sprawê trzeba nag³a¶niaæ jak tylko siê da, póki nie bêdzie za pó¼no.
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 26 lis 2004, o 17:19

Jeszcze dodam, że krew mnie zalewa, kiedy widzę jak coś takiego niszczeje. Przecież każdy taki obiekt jest częścią wielkiego potencjału naszego miasta, czy tam w Zdrojach naprawdę nikt tego nie pojmuje, nikomu na tym nie zależy? Znowu to samo, brak właściciela, brak gospodarza, który mógłby o to dbać, chronić przed szabrownictwem. Nóż się w kieszeni otwiera.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 26 lis 2004, o 19:22

przyznam się że żal mi zamkniętej groty, podkreślam zamknitej. Sam bym z chęcią zobaczył wnętrze(w życiu tam nie byłem), ponadto wiele razy widziałem tam fury na niemieckich blachach(szczególnie latem) i niemców patrzących z politowaniem na zamkniętą grotę
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 26 lis 2004, o 23:08

no to wyslalem maila do konserwatora w tej sprawie, sprobojmy wysłać ich więcej to sie może zainteresują: mkz@um.szczecin.pl .Przeskrobie się też coś zaraz do Kuriera i zobaczymy.
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 2 gru 2004, o 16:40

Jakies zainteresowanie tematem jest wiec nie jest tak zle. Ciezko bedzie zrobic cos sensownego z tym miejscem. Nadaje sie w sumie tylko na lokal, a lokalizacje ma zupelnie beznadziejna. W lesie, zdala od innych atrakcji i cetrum... Ciekawe czy restauracja padla bo miala wlasnie zla lokalizacje czy dlatego, ze byla zle zarzadzana ? Ja stawiam glownie na zle miejsce ale nie tylko. Moze gdyby popracowac nad dojsciem od strony Szmaragdowego, zainwestowac w reklame i wizerunek Groty to interes lepiej by sie prowadzil ? Tam trzeba kogos kto czuje to miejsce, nie pomaluje Groty na rozowo/seledynowo i nie obwiesi luku reklamami piwa. W miescie powstaje mnostwo restauracji stylizowanych po starpolsku. Jak dla mnie wiekszosc wypada miernie. Wygladaja tak samo i nie maja klimatu. Grota jest zupelnie inna, oryginalna i to jest jej atut. Trzeba podkreslic ze to Grota Toepfera, tam byl palac, tu jest luk, na suficie zdobienia, dookola las. Mozna sie napisc piwa na tarasie na gorze albo przed wejsciem, w srodku mozna dobrze zjesc a wieczorem potanczyc. Mozna przyjsc z rodzina, mozna przyjechac z Niemiec i dogadac sie po niemiecku.
Jakbym mial troche kasy to bym chyba w to zainwestowal. W ogóle marzy mi sie Puszcza Bukowa taka jak dawniej, zaczalbym od Groty :)
Jak sie w koncu zapre to poskanuje moje zdjecia z polowy lat '80 sprzed groty i mojej babci z 1960. Sa calkiem ciekawe.
Moze ktos opisze historie Groty z lat '70-'80 ? W tym czasie duzo sie dzialo a nic o tym nie wiemy. Jedynie czego udalo mi sie dowiedziec to to, ze "w tamtych czasach" goscmi Groty bywali "araby i inni" i czasami dochodzilo do bijatyk.

pzdr
www.puszczabukowa.prv.pl
Gość

Postautor: Gość » 2 gru 2004, o 18:28

jedno wiem, z groty restauracjê na styl lat 30 lub 40 wystrojem, przekopaæ drogê od tych betonowych p³yt(co w bruk siê zamieniaj±) w stronê pa³acu tego tofflera czy jak mu tam, i ju¿
szperacz jak zawsze
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 2 gru 2004, o 19:26

a moze jak b ysie miasto zodzilo w zamian za opieke nad obiektem zrobiloby sie tam siedzibe ludzi z sediny no u moze przy okazji ZGRu :D
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 2 gru 2004, o 19:40

Bartez pisze:a moze jak b ysie miasto zodzilo w zamian za opieke nad obiektem zrobiloby sie tam siedzibe ludzi z sediny no u moze przy okazji ZGRu :D
Jesli o mnie chodzi to jak na razie jestem niechetny wszelkim takim zobowiazaniom. To kolejny obowiazke na glowie... Aczkolwiek nie zakladam ze tak bede myslal zawsze...
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 3 gru 2004, o 16:05

Podobny pomysl podsunal mi kolega Piotrek. Z groty mozna zrobic jakas pracownie/punkt wycieczkowy/cos co nie bedzie dochodowe a pelnilo funkcje proekologiczna/wychowawcza itp. Na takie cos mozna dostac dofinansowanie z roznych funduszy. W teorii wyglada pieknie ale chyba nie bedzie tym zbyt duzego zainteresowania wsrod ludzi, a projektu dla nas samych nikt nie sfinansuje. Zreszta jesli nie zacznie sie tam krecic wiecej ludzi a moze to zapewnic tylko lokal, to miejsce i tak ulegnie dewastacji.
www.puszczabukowa.prv.pl
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 28 lut 2005, o 11:09

Wiem ze to dosc późno jak na odpowiedz ale Panowie i Panie!!
Dwa tygodnie temu bylem z kolega na wycieczce w puszczy i o grote takze zachaczylismy.
Bedzie tam knajpa czy restauracja.
Prace juz sie rozpoczely. Gdy mysmy tam byli taczki z gruzem i starym wykonczeniem wnetrz wyjezdzale hardo. Pozcekamy do zcerwca i mozna tam na 'harbatke' wpasc.

pozdr

bundyman
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 28 lut 2005, o 13:43

A ciekawe czy nowy właściciel widział przedwojenne zdjęcie, może by go to coś troche zainspirowało? No i ciekawe czy zajmie się też całym placem przed grotą (tym z pomnikami) oraz czy zachowany będzie oryginalny wystrój "jaskiniowy" groty.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 28 lut 2005, o 15:06

Aygon pisze:A ciekawe czy nowy właściciel widział przedwojenne zdjęcie, może by go to coś troche zainspirowało? No i ciekawe czy zajmie się też całym placem przed grotą (tym z pomnikami) oraz czy zachowany będzie oryginalny wystrój "jaskiniowy" groty.
Grota nie jest wpisana w rejestr zabytków, nie posiada nawet karty ewidencyjnej. Więc teorytycznie, właściciel może niestety zmieniać wnętrze groty, jak chce. Zobaczymy co da się z tym zrobić...
Awatar użytkownika
kuko
Posty: 159
Rejestracja: 8 sie 2004, o 20:18
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kuko » 1 mar 2005, o 01:31

Niestety nie wiadomo do kogo należy Grota. Moze wcale nie do miasta.
Zakładając, że jest w rękach prywatnych może się okazać, że właściciel odpowie pustym śmiechem na inicjatywę ratowania tego obiektu.
Zakładając opcję, że Miasto Szczecin jest właścicielem - spodziewam się wręcz rechotu.

Jak mniemam więszość zabierających głos w tej sprawie widzi Grotę, docelowo jako lokal gastronomiczny. trzeba jednak wielu nakładów aby doprowadzić do tzw. socjalizmu choćby drogę dojazdową, a że o reszcie nie wspomnę...
Elementem, który mógły jednak zainteresować potencjalnego inwestora do podjęcia ryzyka inwestycji, może być możliwość zbudowania dodatkowej infrastruktury, typu hotel, centrum rekeacyjne czy coś w tym rodzaju. A jako że mówimy o terenach Puszczy Bukowej to pewnie uzyskanie pozwolenia na coś takiego to fikcja...

... więc zmiana planu przestrzennego zagospodarowania? Fikcja!
Tak tylko gdybam.

Moim zdniem potrzebne jest szersze spojrzenie i aktywizacja podmiejskich obszarów do celów rekeacyjno-turystycznych. A do tego nie prędko, niestety.

Tym kończąc oddale się w ciepłe pielesze.
Pozdr
----------------------------------------------------------------------------
Nadmienię tylko że najbliższe, niszczejące otoczenie Groty można obejżećw galerii (http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=420) oraz (http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=421)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości