(artykuł) Przemiany Szczecina

Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

(artykuł) Przemiany Szczecina

Postautor: GRYF » 5 gru 2008, o 22:21

brawo Airkozak
gzako
Posty: 25
Rejestracja: 4 cze 2008, o 22:23

Postautor: gzako » 5 gru 2008, o 23:31

brawo, gratulacje, wreszcie.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

(artykuł) Przemiany Szczecina

Postautor: airkozak » 6 gru 2008, o 00:31

Dziękuję. Myślę, że warto dopowiedzieć o tym słówko.
Książka jest zwieńczeniem wielomiesięcznych rajdów z aparatem i plikiem kartek ze zdjęciami i mapami po naszym mieście oraz uporczywych prześladowań Instytutu pewnego eksperta, który zadbał o merytoryczną zawartość albumu. Jest to próba szczegółowego porównania miejsc Stettina i Szczecina, z którymi historia rozprawiła często w okrutny sposób. Jest to przewodnik dla tych, którzy mogliby się pogubić w uliczkach Stettina, gdyby mieli możliwość podróżowania w czasie i znaleźliby się w naszym mieście sto lat temu. Opisy marki Johann-Sebastian-Bachinstitut•Stettin przybliżają historię Szczecina oraz opowiadają o tym jakie szczegóły i w jakich okolicznościach bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu miasta, a co nam zostało do dzisiaj. Dla mnie z kolei była to próba podążania sladami przedwojennych fotografów w celu pokazania ich okiem miasta wiek później.
Z wykonanych ponad trzech tysięcy zdjęć powstało prawie sto przemian, z których połowa znalazła się w albumie. Te, których z różnych przyczyn nie udało się tam zamieścić, pojawią się w krótce na portalu po moim wybudzeniu z ponad dwuletniej śpiączki na sedina.pl. Do powstania albumu przyczynili się oprócz wymienionego wcześniej eksperta, Torney - cenne uwagi i poprawki, Adrian Łaskarzewski - heroiczny trud przy przygotowywaniu druku, Szymon Jeż - smaganie mnie telefonami w celu przyspieszenia pracy.
Wszystkim bardzo dziękuję i pozdrawiam.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 6 gru 2008, o 00:44

Może jeszcze jako ciekawostkę dodam jedną z prób statycznego porównania dobrze wszystkim znanego miejsca :wink:
Załączniki
o_klosterhof_01m.jpg
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 6 gru 2008, o 05:07

Widziałem papierowe. Chylę czoła!
Pozdrawiam
J.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 6 gru 2008, o 10:26

Jsz pisze:Widziałem papierowe.
J.
Szczęściarz. Ja jeszcze nie :cry:
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 6 gru 2008, o 10:56

to musiały być jakieś robocze wydruki
książka właśnie wyjeżdża z drukarni do oprawy
sądząc po luźnych kartkach (wyglądają ciekawie) myślę, że książka będzie w formie miła dla oka i tym lepiej przekaże ciekawą treść

premiera książki przewidywana jest na ok. 16 grudnia
http://www.walkowska.pl
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 6 gru 2008, o 11:21

Miałem zaszczyt (tak to należy określić) pomagać Ajerowi
Przydało się wiele planów, które się zbierało ostatnio. Ten „najważniejszy” też. :lol:
Wychodzi na to, że miejsca wykonania zdjęć, nawet te w okolicach Placu Rodła, zgadzają się ze sobą co do metra…
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 6 gru 2008, o 12:31

Wielka chwała i podziw Wam się należy za wydawanie tego typu publikacji, a tym samym ocalenie od zapomnienia Stettina - miasta, którego tak nam teraz brakuje w niektórych miejscach. Zapewne nie będę miał pieniędzy żeby nabyć te książkę ( może kiedyś to się uda ), ale nie to się liczy. Ważne, że w tym mieście żyją jeszcze ludzie, którzy dążą do poznania jego historii i pielęgnują ją. Założę się, ze wielu Szczecinian, a już w szczególności takich nieco starszych ode mnie lub w moim wieku nie wie nawet jak co poniektóre miejsca wyglądały kiedyś.
Pierwszy raz jak słyszałem o Sedinie to sobie myślałem, ech szaleńcy jacyś, czym tu się emocjonować, ale jak tu wszedłem, popatrzyłem na zdjęcia to się zakochałem w tym mieście :P. Teraz gdy tylko idę np. Wyszyńskiego to sobie wyobrażam jej przedwojenny wygląd. Chociaż to trochę wkurzające, bo kiedyś mnie, aż tak nie denerwowały te okropne budynki z lat 50 -tych, a teraz wkurza mnie ten widok.
Mam nadzieje, że też się kiedyś przyczynie do takich szczytnych działań i uda mi się przynajmniej zapoczątkować taką trójwymiarową odbudowę miasta - żeby też co nieco pokazać - chociaż na pewno nie da się tego odwzorować idealnie.

Pozdrawiam i podziwiam :).
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 6 gru 2008, o 20:03

wspaniałości! airkozak, staję w kolejce z podziękowaniami i gratulacjami. dzięki temu wydawnictwu moja spacerologia będzie iluminacją teraz już chyba :) wyobraźni będzie łatwiej, poczuję to "drganie rzeczywistości, które w chwilach metafizycznych odczuwamy jako migotanie tajemnicy". i po troszę stanę się przechodniem w Stettinie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykuł) Przemiany Szczecina

Postautor: Busol » 7 gru 2008, o 12:55

Mimo iż nie brałem udziału w tworzeniu książki, o po cichu (mam nadzieje ze tworcy wybacza :)) sobie mysle ze to pierwsza prawdziwie portalowa książka i tak wogole to troche dumny jestem :)))))
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Re: (artykuł) Przemiany Szczecina

Postautor: airkozak » 7 gru 2008, o 14:39

Busol pisze: sobie mysle ze to pierwsza prawdziwie portalowa książka
W istocie tak jest. Portalowe ludziki nad tym pracowały dla chwały portalu oczywiście :D
Poza tym powiem, że hasło: "redakcja sedina.pl" potrafi otwierać przeróżne drzwi i kilka ciekawych przemianek z tego powstało. Między innymi Getreidespeicher czyli EWA i Feuerwache II - niezwykły widok z wieży strażackiej na Łasztowni. Znają nas już i poważają, co także jest powodem do dumy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 7 gru 2008, o 17:25

SJez pisze: premiera książki przewidywana jest na ok. 16 grudnia
Czyżby dwie premiery w jednym dniu i może jeszcze w jednej księgarni ?
A tak dodatkowo to wspaniały Mikołaj w tym roku dla Miłośników Stettina i Szczecina. Takie wspaniałe książki i to przed samymi świętami.
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 7 gru 2008, o 18:16

w tym samym czasie będzie więcej premier szczecińskich książek
zapewniam że wiem o czym mówię ;-)
może nie jednocześnie w tym samym czasie, w tej samej księgarni to chyba tak, a czy dzień po dniu, to się okaże :-)
http://www.walkowska.pl
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 7 gru 2008, o 18:29

Gratuluje, przemiany są mi bliske bo sam się w nie troche bawiłem na swoim podwórku. Z przyjemnością książkę nabędę.
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości