(artykuł) Emilii Plater (Lange Straße) przy wylocie ul. Ks.

mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

(artykuł) Emilii Plater (Lange Straße) przy wylocie ul. Ks.

Postautor: mirekjot » 30 mar 2009, o 14:42

Może architektura nie była zbyt wyszukana, ale i tak ta przemiana jakaś bolesna dla oczu.
gzako
Posty: 25
Rejestracja: 4 cze 2008, o 22:23

Postautor: gzako » 30 mar 2009, o 20:19

Wierzę w perfekcyjne zlokalizowanie miejsca wykonania starego i nowego zdjęcia. ALE przecież tu nie ma wspólnych punktów. Na pewno nie jest to wieża kościoła ani krawężniki ulicy. Cytując klasyka: "OWH".
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 mar 2009, o 21:15

gzako pisze:Wierzę w perfekcyjne zlokalizowanie miejsca wykonania starego i nowego zdjęcia. ALE przecież tu nie ma wspólnych punktów. Na pewno nie jest to wieża kościoła ani krawężniki ulicy. Cytując klasyka: "OWH".
A dlaczego niby nie krawężniki i wysepka w środku?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

(artykuł) Emilii Plater (Lange Straße) przy wylocie ul. Ks.

Postautor: Leks » 30 mar 2009, o 23:17

Też się zastanawiałem jak tutaj zachowaliście dokładność. Co do wysepki to na pewno nie jest identyczna z tą co była przed wojną. Ulica przechodziła remonty i wysepka być może jest w zupełnie innym miejscu.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: (artykuł) Emilii Plater (Lange Straße) przy wylocie ul.

Postautor: Bachinstitut » 31 mar 2009, o 00:00

Leks pisze:Też się zastanawiałem jak tutaj zachowaliście dokładność. Co do wysepki to na pewno nie jest identyczna z tą co była przed wojną. Ulica przechodziła remonty i wysepka być może jest w zupełnie innym miejscu.
A skąd niby ta pewność?
A jeżeli mamy dokładne plany, to co? :lol:
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 31 mar 2009, o 10:51

A jednak wysepka jest dokładnie w tym samym miejscu. Nawet jej kształt pozostał. Z planów wynika, że chodniki mogą być równie cenne w naprowadzeniu jak wieża, gdyby było ją widać na czarno-białym zdjęciu. Ale tylko po prawej stronie. Z lewej strony kiedyś było nieco szerzej. Zrobiłem wiele zdjęć tego miejsca i to, które wybrałem najlepiej pasowało, najbardziej dokładnie pasuje rzeźba terenu. Mógłbym powiedzieć, że zdjęcie współczesne można było zrobić z miejsca położonego ze 20cm w prawo, wtedy byłoby naprawde idealnie. Układ ulic w tym miejscu pozostał. Pewnie dlatego, że nic poza garażami tu nie wybudowano. Pod warstwą asfaltu jest jeszcze przedwojenny bruk. Nie zdziwiłbym się gdyby i tory pozostały. Nie potrafię sobie wyobrazić tego miejsca współcześnie z tramwajami..
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 4 kwie 2009, o 15:41

Krążąc koło tematu, pomnę, że w trójkącie ulic: E. Plater, Księżnej Salomei i Gontyny na początku lat 70-tych miała powstac hala widowiskowo-sportowa. Przez Gontyny wiodła moja droga do szkoły, zacnego TME. Przez parę lat mijałem wielkie chaszczowisko, jakim był ten teren i ani mi przez mysl nie przeszło, ze onegdaj był to okolica zamieszkała. Bodaj w 1974 pojawiły się tam jakieś koparki, spychacze i wywrotki i teren nieco splantowano. Ale jak szybko zaczęli, tak szybko skonczyli i z jakiegoś powodu hala jednak nie wzrosła. Parę ładnych lat później rozbijał się tam cyrk (raz, może wiecej, nie wiem, szkoła mi się skończyła), a potem na powrót objęła ten teren we władanie matka Natura. No cóż, historia kołem się toczy...
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 4 kwie 2009, o 19:43

mirekjot pisze:...Parę ładnych lat później rozbijał się tam cyrk ...
No właśnie, na terenie dawniej miasta, w pełnym tego słowa znaczeniu, my dzisiaj (od czasu do czasu) mamy cyrk - właśnie przyjechał.:?
Rafael_3D
Posty: 48
Rejestracja: 5 cze 2005, o 22:43
Lokalizacja: Doncaster S.Yorkshire

(artykuł) Emilii Plater (Lange Straße) przy wylocie ul. Ks.

Postautor: Rafael_3D » 5 kwie 2009, o 04:12

Pamięta ktoś jeszcze giełdę samochodową w tym miejscu (pocz. lat .90)? Zawsze mnie zastanawiało dlaczego ziemia jest tam taka "koloru cegły". Szczególnie dawało to się odczuć po deszczu który "wypłukiwał" cegłę z ziemi.
Teren dość dobrze mi znany, też uczęszczałem do TME, a w tamtych rejonach można było m.in. zajarać szluga na przerwie ;)
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 5 kwie 2009, o 21:35

mirekjot pisze:Krążąc koło tematu, pomnę, że w trójkącie ulic: E. Plater, Księżnej Salomei i Gontyny na początku lat 70-tych miała powstac hala widowiskowo-sportowa. Przez Gontyny wiodła moja droga do szkoły, zacnego TME. Przez parę lat mijałem wielkie chaszczowisko, jakim był ten teren i ani mi przez mysl nie przeszło, ze onegdaj był to okolica zamieszkała. Bodaj w 1974 pojawiły się tam jakieś koparki, spychacze i wywrotki i teren nieco splantowano. Ale jak szybko zaczęli, tak szybko skonczyli i z jakiegoś powodu hala jednak nie wzrosła. Parę ładnych lat później rozbijał się tam cyrk (raz, może wiecej, nie wiem, szkoła mi się skończyła), a potem na powrót objęła ten teren we władanie matka Natura. No cóż, historia kołem się toczy...
Moja droga wiodła akurat po przez ten plac, schodząc z góry od strony Odzieżowej, docierałem do TME, przez znane dzikie działki Koparki pojawiły się raczej koło 1976 r i ostro ruszyły w bój w celu wykonania jak największego wkładu w inwestycję. Niestety nic to nie dało. Mimo poniesionych kosztów halę wybudowano, przed olimpiadą 1980 r, gdzie indziej. :evil: :evil:
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 5 kwie 2009, o 23:23

Heh, żadna hala nie powstała i dzięki temu na wuefie biegaliśmy dystans 1000m na świeżym powietrzu - właśnie wokół tego placyku;)
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 6 kwie 2009, o 00:16

Zdumiewające jest ilu spośród nas biegało wokół tego dołka.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 6 kwie 2009, o 16:27

A ja tam chodziłem z przedszkolem, te chaszcze były wymarzonym miejscem zabaw w indian, piratów. To było przed 1974 rokiem :oops:
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 7 kwie 2009, o 08:44

Tiaaaa. Też miejsce znane mi z wypraw przedszkolnych. Nie mieszkam już od lat w Szczecinie, ale pamiętam, że moje przedszkole (były dwa bliźniacze obok siebie) było usytuowane jakoś na tyłach zakładu odzieżowego. Teren wokół Szpitala Kolejowego, właśnie to opisywane haszczowisko były miejsce spacerów przedszkolnych. Zresztą całe te rejony: wokół Gontynki, aż do pętli tramwajowo-autobusowej, poniżej budynku poczty to było jedno wielkie "udeptane" gruzowisko.
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 7 kwie 2009, o 11:52

mariner pisze:Tiaaaa. Też miejsce znane mi z wypraw przedszkolnych. Nie mieszkam już od lat w Szczecinie, ale pamiętam, że moje przedszkole (były dwa bliźniacze obok siebie) było usytuowane jakoś na tyłach zakładu odzieżowego. Teren wokół Szpitala Kolejowego, właśnie to opisywane haszczowisko były miejsce spacerów przedszkolnych. Zresztą całe te rejony: wokół Gontynki, aż do pętli tramwajowo-autobusowej, poniżej budynku poczty to było jedno wielkie "udeptane" gruzowisko.
To może bawiliśmy się w jednej piaskownicy? Moje było bliżej liceum nr 5 (od Ofiar Oświęcimia), drugie przedszkole jest na Czesława.
Zakładany Portal "Nasze Przedszkole", albo "Nasza Piaskownica" :lol:
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości