(artykuł) Historia zakładu budowy organów B. Grüneberg

Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 31 maja 2009, o 22:04

Trasa idzie w wykopie. Na B. Chłopskich będzie wiadukt. I co? Po 10 latach ktoś się obudził, że mieszka w zabytku? Paranoja. Niemcy tez wyburzali. Jak szło o rozwój miasta to nie było "zlituj się". Jeżeli dom koliduje to o czym tu dyskutować? Jakoś nikomu wcześniej nie przeszkadzało, że chaty nie ma w rejestrze? W celach wywiadowczo-poznawczych polecam przejażdżkę do Posen. Tam szybki tramwaj pomyka od ponad 10 lat i można się zapoznać z infrastrukturą :) pooglądać sobie wykopy i obadać czy "coś" stoi przy samym nasypie, bo mogę Wam zagwarantować, że ta chata nie przeżyje towarzystwa "Kafarów".

A tak w ogóle to to i nie róbcie z tego Willi Lentza :) to co cenne, czyli wnętrze można zdemontować i wyeksponować w innym miejscu.

i chciałbym jeszcze podważyć szczere chęci rodziny, która chce zablokować rozwój komunikacji miejskiej Miasta Szczecin.

"zostałam propozycję 160 tys. zł za udział. To za mało. Jakie mieszkanie można kupić za taką kwotę? O lokalach zastępczych w ogóle nie było mowy."

No to o co chodzi? Za mało kasiory, tak?:) jak dojdzie do 200tys to zmienią zdanie?
Awatar użytkownika
Inez
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2009, o 20:40
Lokalizacja: Oczywiście Szczecin

Postautor: Inez » 31 maja 2009, o 22:13

No właśnie Niemcy wyburzali.... A teraz musimy oglądać Szczecin ze wspaniałymi miejscami na pocztówkach...
sztubus
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2009, o 22:13

Postautor: sztubus » 31 maja 2009, o 22:18

Przykre... Miasto, które niszczy swoją własną historię. Dodam tylko, że nazwisko Grüneberg było rozpoznawalne na całym świecie w branży organowej.

Zapraszam na moją stronę, poświęconą organom B. Grüneberga:
http://grueneberg.freehost.pl/

Pozdrawiam z Trójmiasta!
Maciej Sztuba
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 31 maja 2009, o 22:20

Ten dom tworzy całość. Jak to określiła pewna osoba która miała przyjemność w nim być czes zatrzymał się tam 60 lat temu. Są przedwojenne żaluzje sygnowane Stettin, wszystkie meble, nawet ratanowe przedwojenne łóżka i zamek w kibelku z napisem frei-besitzen, zeliwne grzejniki z willi Toepfera. Willa Lenza jest ciekawa architektonicznie ale jest wybebeszona z wnętrza przez co nie ma duszy, a tamten dom ma. Jakoś man się w Szczecinie od takich budynków nie przelewa, bo jak została bryła to zwykle wyposażenie nie jest oryginalne. A przystanek mogą zrobić na miejscu TBS'ów, bo i tak idą do wyburzenia i jest to dosłownie parę metrów dalej., choć akurat tego nie żałuję.

A z wpisem do rejestru to po prostu właściciele nie wiedzieli że jest taka możliwość, jak się dowiedzieli że w ten sposób można dom uratować to z niej skorzystali.
Co do wykopu to dla mnie bzdura, chcę zobaczyć jak nad Ragalicą zrobią wykop w podmokłych łąkach, wzdłuż os. Słonecznego idzie gotowy nasyp gdzie biegną tory kolejowe a oni chcą obok wykopy robić.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 31 maja 2009, o 22:22

Inez pisze:No właśnie Niemcy wyburzali.... A teraz musimy oglądać Szczecin ze wspaniałymi miejscami na pocztówkach...
Czytaj uważniej :) napisałem "też wyburzali".

Nie jestem zwolennikiem wyburzania, ale tutaj nie idzie o "widokową rozbiórkę" jak za Zaremby. Nie miałbym też nic przeciwko, gdyby ten dom po prostu przenieśli.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 31 maja 2009, o 22:25

A przystanek mogą zrobić na miejscu TBS'ów, bo i tak idą do wyburzenia i jest to dosłownie parę metrów dalej., choć akurat tego nie żałuję.
i jak dojechać? pod chatką czy nad chatką? :roll:
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 31 maja 2009, o 23:19

Od Jaśminowej albo od Bagiennej dojazdu będzie wbród, czy musi być przystanek akurat od Gryfińskiej?
I czy ma ktos linka do aktualnego projektu przebiegu tej trasy z uwzględnieniem planowanych przystanków?
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 31 maja 2009, o 23:58

Aygon pisze:Od Jaśminowej albo od Bagiennej dojazdu będzie wbród, czy musi być przystanek akurat od Gryfińskiej?
I czy ma ktos linka do aktualnego projektu przebiegu tej trasy z uwzględnieniem planowanych przystanków?
Czyli ma jechać aż do Bagiennej i tam skręcić na teren TBSów? Przystanek ma być blisko B.Chłopskich, bo tylko wtedy ma to ręce i nogi.

przekrój przez wykop
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=455
ale pamiętajmy, że musi być miejsce na przystanki po obu stronach + schody, pochylnia/ew. winda.

P.S , Jak chcesz np. Od ul. Struga wjechać w Bagienną? ;) trzeba kombinować z Torfową i w ogóle rozbijać się małymi dojazdowymi uliczkami. To żadne rozwiązanie. Komunikacja ma być szybka i sprawna,
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 cze 2009, o 00:22

A nie można tego przystanku zamiast na rogu Batalionów/Jaśminowa zrobić na rogu Jaśminowa.Barienna?, dojazd zawsze by był od strony Batalionów, a przystanki troche tam megalomańskie zaplanowali z ruchomymi schodami czy co? To nie NY metro ani nie potrzeba miejsca na więcej kiosków.
No i z drugiej strony mocno wątpie że ktoś posiadajęcy samochód przesiądzie się do najszybszego nawet tramwaju, do tego przy takich jak obecnie cenach biletów. Do tego np. mieszkańcy Bukowego i sąsiadujących osiedli nie skorzystają z tego i tak, nikt nie bedzie dojeżdżał np. na słoneczne żeby się jeszcze przesiadać tylko jak już się do busa wsiądzie to będzie się jechać do centrum.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 1 cze 2009, o 19:15

Ja mam propozycję dla ciebie Piotrze, bedziemy robić dokumentację fotograficzną (bardzo dokładną) i zapraszam cię do udziału w niej, jak sie zgodzisz, to odpowiednio wcześnie powiadomię cię o ww. akcji.

Możesz być sceptyczny, ale jak zobaczysz dom od środka, to dopiero wtedy odpowiesz na pytanie czy warto go ratować, czy nie....
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 1 cze 2009, o 22:40

Fitek - wstępnie jestem zainteresowany.
Ja nie twierdzę, że wyposażenie jest bee i nie warto powalczyć o uratowanie tego miejsca, ale nie podoba mi się, że po 10 latach, gdy jest kasa, gdy są projekty ktoś nagle wyskakuje, że tu stoi zabytek i należy wstrzymać budowę. 10 lat! To jest kupa czasu! Przez tyle lat to można wytyczyć zupełnie inną trasę!

Czy to świadczy o poważnym traktowaniu mieszkańców? Jeżeli na ostatnią chwilę da się coś przeprojektować to ok jestem za i popieram ocalenie chaty, Jeżeli okaże się, że to jest kluczowa działka i bez wyburzenia/przestawienia nie da rady poprowadzić linii SST, a co za tym idzie tracimy dofinansowanie dla inwestycji to podpisuję petycję w sprawie usunięcia domu. Przykre, bolesne, ale nie należy w tym przypadku obwiniać miasta. Sprawa była bardzo jasna - stoi dom, który nie jest zabytkiem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby go usunąć. To rutynowa procedura.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 cze 2009, o 23:17

Ciężko z wpisem jak ten budynek nie ma nawet żadnej dokumentacji która zostanie dopiero przygotowana. Choć wiem że w niektórych miastach na wpisy czekają setki obiektów, a dla każdego procedura trwa 3 miesiące, więc są kolejki na kilka lat wprzód, i potem wychodzą akcje w stylu że w Warszawie XIX wieczna parowozownię wpisano na listę zabytków jak właśnie zaczęli ją rozbierać.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 1 cze 2009, o 23:29

Aygon pisze:Ciężko z wpisem jak ten budynek nie ma nawet żadnej dokumentacji która zostanie dopiero przygotowana. Choć wiem że w niektórych miastach na wpisy czekają setki obiektów, a dla każdego procedura trwa 3 miesiące, więc są kolejki na kilka lat wprzód, i potem wychodzą akcje w stylu że w Warszawie XIX wieczna parowozownię wpisano na listę zabytków jak właśnie zaczęli ją rozbierać.
i w takich sytuacjach warto zadać sobie pytanie: o czym jeszcze wiemy, że jest w jakiś tam sposób cenne,a od dawna wiadomo, że zostanie skazane na wyburzenie? Ja nie jestem znawcą starego Prawobrzeża i nawet nie wiedziałem co tam jest w środku - powiem więcej...prawie codziennie tam przechodzę.
Awatar użytkownika
Modelkaszczecin
Posty: 48
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 08:18
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Modelkaszczecin » 2 cze 2009, o 09:09

W ten piątek 5 czerwca przybędzie pani Konserwator i z jeszcze 2 osobami aby zrobić wizje lokalna i przygotować tak zwaną kartę budynku, która jest niezbędna do wpisu zabytku do rejestru.

a to MM
http://www.mmszczecin.pl/26082/2009/6/9 ... egory=news
Ostatnio zmieniony 9 cze 2009, o 21:18 przez Modelkaszczecin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inez
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2009, o 20:40
Lokalizacja: Oczywiście Szczecin

Postautor: Inez » 2 cze 2009, o 12:16

Czy można zamieścić więcej fotek z wnętrza domu???

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości