(artykuł) Wybrane dzielnice Szczecina - historia prawdziwa

Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

(artykuł) Wybrane dzielnice Szczecina - historia prawdziwa

Postautor: Sławek » 1 kwie 2009, o 22:41

Piękne :-)
Bartosz - zapomniałeś jeszcze dodać, że Pogodnus i Romulus na początku swej długiej, pełnej perypetii wędrówki do Lacjum wypłynęli łodzią na jezioro Głębokie, którego wody kiedyś rozlewały się na o wiele większym obszarze niż dziś. I wtedy OSIEDLI na mieliźnie, ZAWADZAJĄC o wystający z wody konar. W tym miejscu, po latach powstało Osiedle Zawadzkiego ;-)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 kwie 2009, o 22:46

W opracowaniu pominięto też emigrację rosyjskich uczonych, Kolorowa, Kwiatowa, Stalowa i całej reszty...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 1 kwie 2009, o 23:39

Kto źle się o Pogodnie wyraża, wioska tegoż spaloną być winna.
To mój ulubiony fragment :lol: .
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 2 kwie 2009, o 03:17

Ale jaja... :D Wyjątkowe poczucie humoru, no i pomysłowość... :D

Cóż, w zasadzie to bardzo ciekawy temat. Jak wiele rzeczy pisze się, tu i tam, w oparciu o sprawdzone źródła, czy też nie-sprawdzone źródła, albo po prostu bez żadnych źródeł... :D
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

(artykuł) Wybrane dzielnice Szczecina - historia prawdziwa

Postautor: JimBoss1994 » 2 kwie 2009, o 20:40

Niedługo, mam nadzieje dojdzie moja Legenda o Nimfie Niemierzynce. Poza tym bardzo ciekawe i pomysłowe ! Trzeba nadmienić że od Turzyna podrobiono nazwę Turyn, a krąży legenda o dawnym zespole w Szczecinie - Juwentus Turzyn, który z nieznanych względów został przeniesiony gdzieś daleko ...
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

(artykuł) Wybrane dzielnice Szczecina - historia prawdziwa

Postautor: niewdziosek » 31 lip 2009, o 18:10

Dorobek naukowy portalu jest coraz bardziej doceniany w świecie.
Cytat z artykułu na temat pochodzenia nazwy dzielnicy Turzyn pojawił się w dzisiejszym Kurierze, w artykule "Turzyn zamiera".
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykuł) Wybrane dzielnice Szczecina - historia prawdz

Postautor: Torney » 1 sie 2009, o 14:01

niewdziosek pisze:Cytat z artykułu na temat pochodzenia nazwy dzielnicy Turzyn pojawił się w dzisiejszym Kurierze, w artykule "Turzyn zamiera".
Nie wiem, co napisać...

niewdziosek, podeślij skan proszę. Muszę to wyjaśnić. W necie jest tylko tyle:
Odliczanie do nowego

Turzyn zamiera?

Krążyły o nim legendy. Że "kałacha" można kupić. I granat, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Były świadectwa maturalne i dyplomy inżynierskie. Zawsze unosiła się nad nim aura cwaniactwa, przekrętów, ale też tajemniczości. Turzyn. Powoli odchodzi do lamusa, stare baraki z targowiska zamienione mają zostać na ekskluzywną - a co za tym idzie - reprezentacyjną galerię handlową.

Jak podaje portal "Sedina", pochodzenie nazwy Turzyn (jako dzielnicy) wciąż wywołuje spory. Przywołuje się między innymi legendę o turze z In, opisaną przez Herodota w V wieku p.n.e. W dalekiej północnej krainie we wsi In pojawił się tur. "Tak wielkiego tura nie widziano nigdy przedtem. Zwierzę budziło tyleż respektu, co ciekawości u odważniejszych kmiotków. Przybyło z rozległej puszczy zwanej stuprętową (Gumieńce), w której – jak wierzono – mieszkały bóstwa leśne.

Więcej w artykule Eweliny Kolanowskiej w weekendowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

Postautor: niewdziosek » 1 sie 2009, o 17:13

Poszło...
A tu fragment:
Załączniki
DSC00255.JPG
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 1 sie 2009, o 21:00

:lol: :lol: :lol:
Pogratulować poczucia humoru. :) Mogę się tylko domyślać skąd płynie źródło wiedzy o historii tej zacnej dzielnicy. :lol:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 sie 2009, o 22:45

O kurde nie wierze ... Czy ten artykul nie byl datowany na 1 kwietnia ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 1 sie 2009, o 22:45

A niedawno jeden dziennikarzyna z kuriera na pewnym forum odgrażał się jakie to brednie wypisuje Moje Miasto, a jak to w kurierze wszystkie informacje są sprawdzone i pewne. Następnym razem zapytam go o ten materiał? Może ktoś sprawdzi autora :D?

PS: To jakiś żart? Nieźle się uśmiałem :]
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 1 sie 2009, o 23:16

Busol pisze:O kurde nie wierze ... Czy ten artykul nie byl datowany na 1 kwietnia ?
Dokładnie :lol:
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 2 sie 2009, o 16:57

Napisałem.
Szanowni Państwo,

ze zdumieniem przeczytałem artykuł autorstwa Eweliny Kolanowskiej pt. „Turzyn zamiera?” („Kurier Szczeciński”, 31 VII 2009 r., s. 23). Przytoczony na początku rys historyczny dzielnicy Turzyn zaczerpnięty został z Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl (bo taka – a nie portal „Sedina” – jest oficjalna nazwa tego internetowego medium). Autorka nie zauważyła jednak, że był to tekst primaaprilisowy (o czum świadczy nie tylko data, ale i komentarze internautów), zawierający wyłącznie wyssane z palca informacje, skierowany do ludzi z poczuciem humoru i dysponujących choćby podstawową wiedzą na temat dziejów miasta.

Doprawdy, trudno uwierzyć, że ktoś może poważnie potraktować artykuł (tekst przesyłam w załączniku, wraz z linkiem do miejsca publikacji na portalu), w którym autor objaśnia pochodzenie nazwy dzielnicy Gumieńce, jako nadanej na cześć polskiego przemysłu gumowego (wcześniej Stomilowy Las), lub przywołuje wzmiankę nt. dzielnicy Pogodno zawartą w art. 115 Kodeksu Hammurabiego („Kto źle się o Pogodnie wyraża, wioska tegoż spaloną być winna”).

Dla dobra obu redakcji – „Kuriera Szczecińskiego” i Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl – ta pierwsza winna zamieścić sprostowanie, w którym czytelnikom zostaną wyjaśnione okoliczności powstania tekstu o dzielnicach Szczecina, na który powołała się autorka artykułu pt. „Turzyn zamiera?”. Nasze media chcą bowiem uchodzić za rzetelne źródła informacji, czego sobie i Państwu życzę.

Z poważaniem

Paweł Knap
Redaktor prowadzący
Portal Miłośników Dawnego Szczecina
sedina.pl
Erich-Falkenwaldergesellschaft
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Postautor: babajack » 2 sie 2009, o 17:27

Znany satyryk Artur Andrus , wymyślił kiedyś dla swojej znajomej, hasło promujące pracownię renowacji mebli. Był to cytat z nieopublikowanej dotychczas rozmowy Pabla Picassa z paryskim stolarzem: " Nie ma takich mebli na świecie, których nie można pomalować" , no i traf chciał , że znalazł ten nieszczęsny cytat w poważnej pracy naukowej w rozdziale "Meble malowane" :)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sie 2009, o 18:34

Obawiałbym się, że większe od nich zrozumienie i poczucie humoru wykazałaby krowa, gdyby stanąć przed nią i zaśpiewać „Jesteś szalona”.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron