Koniec Huty Szczecin.

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Koniec Huty Szczecin.

Postautor: Kevin » 29 sie 2009, o 14:06

Kiedy zdarza mi się płynąć Odrą, zawsze moją uwagę przykuwa Huta. Charakterystyczna ruda konstrukcja rur, kominów, rusztowań wyróżnia się w okolicznym krajobrazie. Płynąc blisko nabrzeża można odczuć ogrom pieców i ich instalacji.
Kiedy niedawno znów dane mi było popatrzeć i pofotografować Hutę, znajomy widok się zmienił. Porównałem w domu zdjęcia z końca października 2008 i okazało się, że jeden piec, kominy, część taśmociągów już zniknęła! Huta jest po cichu rozbierana i pewnie niedługo w ogóle zniknie z krajobrazu szczecińskiego portu.
Dobrze, że pozostało mi chociaż kilkanaście jesiennych zdjęć.
Załączniki
Jesień 2008
Jesień 2008
Lato 2009
Lato 2009
Piec którego już nie ma.
Piec którego już nie ma.
_____________________
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 30 sie 2009, o 18:41

A masz może jakieś przedwojenne fotografie Huty? Kiedyś padło mi w ręce coś takiego. Pocztówka robiona od strony Kościelnej. Przez całe lata 80. mieszkałem w budynku przy rogu Nad Odrą i Kościelnej. I na tej historycznej fotografii rozpoznawałem miejsca i budynki, które stały jeszcze za mojego dzieciństwa. A wymienic można chociażby stołówkę, dyrekcję, gdzie mój ojczyn był wtedy kasjerem, a wejście do niego znajdowało się od strony parku, dalej wspomnę o starej przychodni, właściwie o dwóch na przeciwko siebie, po obu stronach ulicy. No i ta stara przepompownia. Co do samej Huty, to miałem okazję kilka razy byc w środku. Najpierw podczas dni otwartych w latach 80. Potem podczas 100 lecia w 1997 roku. Zaraz na wprost z wyjścia z tunelu pod torami był ustawiony ołtarz z kościoła, nad którym ksiądz Cyrulik, zwany przez nas w rodzinie magistrem, odprawiał mszę. To chyba był jego ostatni rok probostwa w tej parafii. Jeśli mam wyliczac, ilu moich krewnych tam pracowało, to w sumie trzy osoby: wspomiany już ojczyn, matka, która jeszcze dziś tam pracuje na przezwajaniu silników i martwi się o przyszłośc, a także jej nieżyjąca już siostra, a moja chrzestna, również na przezwajalni, ale było to 20 lat temu.
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 30 sie 2009, o 21:45

Trochę przedwojennych zdjęć jest w naszej Galerii:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=706
_____________________
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 31 sie 2009, o 17:04

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... =706&pos=7

To było to zdjęcie, o którym pisałem.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 4 wrz 2009, o 22:49

Pewno pamiętacie naszą wspólną wycieczkę do Huty w zeszłym roku. Nie pisałem o Tym ale jeszcze raz potem byłem w Hucie i wraz z Panem Henrykiem i jego ludźmi dokonaliśmy inwentaryzacji tego co stare czy wartościowe na terenie całej Huty. Była tam maszyna parowa AEG, i prądnica AEG i Parowóz z lat 50-tych i stare elementy i nowe jak wagony do surówki. Wszystkie zdjęcia z opisem - miejsce po miejscu wysłałem min do naszego Muzeum Techniki, do samej góry. Zadzwoniłem i zaproponowałem wspólną wycieczkę. Wysłałem wszystkie zdjęcia. I ... nic. Wysłałem wszystko również do Muzeum Narodowego - tylko tu jest teraz jedyna nadzieja. A ja już sobie wyobrażałem ślepy tor np. w paru Kasprowicza czy gdzieś w centrum na którym stoi kilka wagonów z kadziami hutniczymi z tabliczką "W Szczecinie była kiedyś ...." A tu prawdopodobnie nic. Jeden jedyny kompletny piec kupili Niemcy - oni wiedzą co ma swoją wartość. A my potniemy wszystko na złom, a Muzeum Techniki się obudzi jak będzie tam trawa. A ... szkoda. Ale nikt z nas świata nie uratuje. Ale to przede wszystkim Miastu powinno zależeć by uratować chociaż ostatnie elementy naszego Szczecińskiego dziedzictwa. Ech .. szkoda gadać, szkoda Huty ale najbardziej szkoda że już nikogo z naszych władz czy decydentów nie obchodzi nawet to by po niej zostały jakiekolwiek pamiątki nie dla nas ale np dla naszych dzieciaków a może i wnuków. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 4 wrz 2009, o 22:55

Zachuś, gazety czekają. Popisz do kilku, jak ktoś podłapie to będzie potem wywiad z dyrektorem muzeum "...dlaczego nie są Państwo zainteresowani..." itp. Przyznam że jak chciałem zrobić dookoła czegoś szum to zawsze działało ;)
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 7 wrz 2009, o 16:57

Ja raczej sobie wyobrażem, że jak już muzeum jakiekolwiek zdecyduje się po ukazaniu się takiego artykułu na zrobienie czegoś konkretnego, to dyraktor takiego muzemu będzie raczej sobie i swojej placówce przypisywał całą inicjatywę. Niestety tak już jest. Wiele takich przypadków widziałem.
Pt47-8
Posty: 30
Rejestracja: 13 paź 2006, o 16:03
Lokalizacja: Md Gryfino/Przeclaw

Postautor: Pt47-8 » 24 wrz 2009, o 10:20

a dotych wgonikow dostawic parowoz ktory stoji jako pomnik na ternie huty co pamietam kiedys obilo mi sie o uszy ze na ternie huty znajdowaly sie wagony pochodznia amerkanskiego a co do rozbiurki to ostnio czytalem ogloszenie o sprzedazy i demontazu zlomu stalowego na terenie cukrowni na gumiencach
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

rozbiórka huty

Postautor: Zahuś » 29 wrz 2009, o 23:17

Witam Was, jedyny kompletny piec sprzedano jakiejś firmie z Niemiec - oni wiedzą ile to warte - a my nie. W każdym normalnym kraju wagony z kadziami hutniczymi stanęły by na ślepym torze w jakimś parku a u nas trafią na złom. Ta hala z suwnicą bramową poruszaną łańcuchami została by rozebrana i zabezpieczona dla jakiegoś muzeum. Perfekcyjne żelastwo - idealne do przemieszczania ciężkich eksponatów muzealnych czy wystawienniczych. Ale nie można zmuszać Muzeów do pracy do której są powołane. Jeśli Muzeum Techniki nie jest zainteresowane działającą maszyną parową AEG czy stanowiącą komplet prądnicą - należy to sprzedać za granicę - bo tak nie trafi na złom - a to przecież nasze Europejskie dziedzictwo. Tu nie ma co płakać. Tacy jesteśmy. Nie my na Sedina.pl ale ludzie w tym mieście. Tu trzeba najpierw zainwestować w nowe pokolenia by wyłonione z nich dyrekcje np. Muzeum Techniki wiedziały i czuły jakie zabytki techniki są ważne a jakie nie. Kiedyś rozmawiałem z P. Lucjanem Bąbolewskim z Książnicy Pomorskiej - pytam się go skąd ma Pan te archiwalne Morza - a on - to proste - po prostu każde wydawnictwo jest zobligowane do oddawania pewnej części wydania do bibliotek. Takich ludzi jak Pan Lucjan trzeba jak najwięcej. Bo to prawdziwi i fachowcy i ludzie oddani swojej pracy z powołaniem. Tak powinno się dziać ze wszystkim - wtedy będziemy w stanie zachować nasze dziedzictwo. Aygon - zgadzam sie z Tobą - gazety, radio i TV pewno by pomogły. Ja bym miał pełno wrogów i tą jedną rzecz może by się udało załatwić. Ale tu nie chodzi o działanie doraźne a o zmianę mentalności ludzi, którzy nie tylko biorą za to kasę jak Muzeum techniki ale powinni być ze swojej natury sami zainteresowani ocaleniem historii miasta. Dlaczego taka banda (przepraszam) jak ekipa z Sedina.pl wyciąga nawet najmniejsze detale historii, dlaczego wszystko dokumentujemy, odnajdujemy, alarmujemy. Bo to po prostu czujemy, my wiemy że to ważne i to nas wszystkich łączy., Z niewolnika nie masz pracownika. To jest prawda uniwersalna. Szkoda gadać. Mnie jest żal że coś co jest na wyciągnięcie ręki ludzie lekceważą. Siłą ludzi nie zmienimy. Za to będziemy jeździć i płacić gruby szmal za zwiedzanie ostatniego pieca z Huty Szczecin do Niemiec. Głupie nie? Ale pozwólcie, że zacytuję tutaj narodowego wieszcza - "miałeś chamie złoty róg... ostał Ci się jeno sznur" Smutne ale prawdziwe. Może na bazie naszego pokolenia coś mądrego wyrośnie w tym mieście... Pozdrawiam wszystkich naprawdę a nie na papierze, kochających Szczecinian, Zahuś
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 7 lis 2009, o 03:12

Hej, napisz mi na priv, co widziesz do zostawienie po hucia, a ja juz się tym zaopiekuje. Lokomotywa i wagoniki jeszcze tydzień temu były na swoim miejscu (poruszam się tam czasem po porcie w rejonach Huk-Snop-Huta). Mnie ciekawi jeszcze ten bunkier z kopułą obserwacyjną zaraz za lokomotywą, drzwi już tak zarosły że się prawie nie da wejść ale skoro zawsze był na terenie zakładu to powinien zachować się w dobrym stanie.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

OK

Postautor: Zahuś » 7 lis 2009, o 08:23

Cześć Aygon, podaj mi na priva maila to Ci podeślę wszystkie moje maile ze zdjęciamu co poszły do Muzeum Techniki i Muzeum Narodowego. Będziesz miał wszystko z opisem.

Pozdrowienia Zahuś
PS. Pozdrowienia od Szweda
vistrad
Posty: 10
Rejestracja: 6 lis 2009, o 02:17

Postautor: vistrad » 7 lis 2009, o 08:58

Witam, czy ktoś z Was jest w stanie załatwić wejście do Huty?

w ramach wątku: viewtopic.php?t=11190
Pt47-8
Posty: 30
Rejestracja: 13 paź 2006, o 16:03
Lokalizacja: Md Gryfino/Przeclaw

Postautor: Pt47-8 » 10 lis 2009, o 18:58

ja bym sie pisal na ten wypad na hute z powodu na tabor kolejowy
vistrad
Posty: 10
Rejestracja: 6 lis 2009, o 02:17

Postautor: vistrad » 10 lis 2009, o 21:38

Więc wołamy o wszechwiedzący sedinowicze; Weźcie nas do huty!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 11 lis 2009, o 21:15

vistrad pisze:Więc wołamy o wszechwiedzący sedinowicze; Weźcie nas do huty!
To nie wołaj tylko zorientuj się jak mozna to załatwić oficjalnie i do kogo wystosować oficjalne podanie...

Jak juz to bedziesz wiedzial skontktuj sie ze mną mailowo i sprobujemy przygotowac podanie w ktorym sedina.pl prosi o zgode w celu realizacji projektu itp itd... moze to uchyli nieco bramy

PS. Spróbuj tez nawiązać kontakt z Zahusiem piszącym ponizej (chyba ze wczesniej sam sie zglosi) moze on pomoze...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron