ul. Niedziałkowskiego i KW PPS

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

ul. Niedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 25 wrz 2010, o 14:49

Na poniższym zdjęciu jest moim zdaniem ul. Niedziałkowskiego/Jana Pawła II. Opis do tego zdjęcia jest następujący: "Szczecin, 1947-04-20. Uroczystości wieńczące Tydzień Ziem Zachodnich, trwający w dniach 14-20 kwietnia. Manifestacja mieszkańców Szczecina na Placu Niezłomnych z udziałem wicepremiera i ministra Ziem Odzyskanych Władysława Gomułki. Nz. przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OM TUR) ze szturmówkami przed siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Socjalistycznej." Czy ktoś wie, w którym dokładnie miejscu była siedziba KW PPS? W mieszkaniu (to z balkonem "udekorowanym" zapewne jakimś zgrabnym hasłem), spędziłem sporo czasu i nikt nigdy nie wspomniał o KW PPS w tym rejonie.
Załączniki
Niedziałkowskiego.jpg
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2010, o 09:59 przez maciozw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Torney » 25 wrz 2010, o 15:25

Informator z 1947 r. podaje tylko adres Niedziałkowskiego 19 i telefon 689.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Schulz » 25 wrz 2010, o 21:08

Torney pisze:Informator z 1947 r. podaje tylko adres Niedziałkowskiego 19 i telefon 689.
Dla urozmaicenia tematu podaję, że spis telefonów województwa szczecińskiego z przełomu lat 1945/46 informuje nas, że siedziba Polskiej Partii Socjalistycznej w Szczecinie mieściła się przy Zaolziańskiej 19, tel. nr 202. Było to w okresie, gdy przy ul. Bogurodzicy 1 był Komisariat Morski M. O., Szczecińska Dyrekcja Odbudowy mieściła się przy Placu Teatralnym 16 (kto wie, co tam było później, a jest teraz?), przy Bulwarach Kolumba był Dworzec Główny, przy Światowida 19/11 był szpital Frauendorf, przy Arkońskiej Zakłady Opiekuńcze Kukenmühlen, a Pogotowie Ratunkowe przy pl. Stalina. W Szczecinie stacjonowało Wojsko Rosyjskie (sic!), i nie było jeszcze punktu etapowego nr 3 Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, który został uruchomiony dopiero w lutym 1946 roku.
Załączniki
Skan kopii "Małego planu miasta Szczecina i przewodnika po urzędach" z 1946
Skan kopii "Małego planu miasta Szczecina i przewodnika po urzędach" z 1946
skan z kopii spisu telefonów miasta Szczecin z przełomu 1945/46
skan z kopii spisu telefonów miasta Szczecin z przełomu 1945/46
skan z kopii spisu telefonów miasta Szczecin z przełomu 1945/46
skan z kopii spisu telefonów miasta Szczecin z przełomu 1945/46
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Słoń_77 » 25 wrz 2010, o 22:34

maciozw pisze:... Czy ktoś wie, w którym dokładnie miejscu była siedziba KW PPS? W mieszkaniu (to z balkonem "udekorowanym" zapewne jakimś zgrabnym hasłem), spędziłem sporo czasu i nikt nigdy nie wspomniał o KW PPS w tym rejonie.
A to nie tam gdzie Przychodnia dla niedosłyszących?

To być może razem kopaliśmy piłkę na boisku obok za płotem :D
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 26 wrz 2010, o 11:57

Tak to chodzi o nr 19. Na parterze rzeczywiście była przychodnia dla niesłyszących, a na I piętrze mieszkał mój serdeczny kolega. Być może właśnie na miejscu przychodni mieściła się siedziba KW PPS. Mieszkanie mimo że spore dla rodzinki, to jednak jak na Komitet Wojewódzki raczej małe. Porównując to do KW PZPR (potężnego molocha) to jak schowek na szczotki. Co do kopania piłki, to za moich czasów grało się na boisku SP 46, a boisko przy WSP nie było używane do celów sportowych, a raczej rozrywkowych :) W tym czasie nie było chyba nawet bramek, ale głowy za tą informację nie dam.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Schulz » 26 wrz 2010, o 14:26

maciozw pisze:Tak to chodzi o nr 19. Na parterze rzeczywiście była przychodnia dla niesłyszących, a na I piętrze mieszkał mój serdeczny kolega. Być może właśnie na miejscu przychodni mieściła się siedziba KW PPS. Mieszkanie mimo że spore dla rodzinki, to jednak jak na Komitet Wojewódzki raczej małe. Porównując to do KW PZPR (potężnego molocha) to jak schowek na szczotki.
Tu bym polemizował, nie wydaje mi się, że partia mająca w tym czasie większe poparcie niż PPR (a nie PZPR, do zjednoczenia jeszcze trochę wody w Odrze upłynie) zajęła do swojej dyspozycji tylko jedno mieszkanie. Jak już, to cały narożny budynek, przynajmniej taki był zwyczaj w owych latach. Ujęta w załączonym przeze mnie spisie PPR np. zajęła willę przy Wojska Polskiego 64 (stąd może pobliski plac, to plac Stalina?), nie mówiąc o innych instytucjach, wystarczy poczytać pamiętniki Zaremby, czy jego współpracowników.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 26 wrz 2010, o 15:24

Mnie się też wydawało, że jedno mieszkanie to mało. Jeśli tam była siedziba KW PPS to raczej cała klatka. Dziwny to co prawda układ pomieszczeń jak na biuro, ale i czasy były przecież dziwne.
ryvin
Posty: 52
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 23:20
Lokalizacja: Grau d'Agde

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: ryvin » 26 wrz 2010, o 16:45

Ja rownież mialem kolege, który mieszkał przy Niedziałkowskiego 19, ale na ostatnim piętrze. Pamiętam, że w bramie obok tj pod nr 20 znajdowała się stacja obsługi pojazdów gdzie, jak mówiono, naprawiane byly 'partyjne' samochody. Ja rownież nie przypominam sobie bramek na boisku WSP - grało sie tak wspominał maciozw na SP 46 bądź na olbrzymim podwórku kwartału Niedziałkowskiego, Felczaka, Armii Czerwonej, Jedności Narodowej, gdzie na ścianie budynku jednego z domów namalowana była bramka oraz napis 'AJAX'. Wspomnienie moje dotyczy lat 70/80 ub. wieku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 26 wrz 2010, o 19:01

W bramie obok był w zasadzie tylko wjazd, a warsztat był w podwórku. Być może były tam naprawiane samochody partyjniaków chociaż ja nie pamiętam by ktoś o tym mówił. Pamiętam za to, że w latach 80-tych warsztat wyglądał bardzo smętnie więc wtedy chyba nie. Może we wcześniejszych latach?
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Słoń_77 » 26 wrz 2010, o 20:25

Z piłką minęliśmy się w latach. :D . Jeśli chodzi o warsztaty to odkąd pamiętam, mieściły się tam warsztaty naprawcze KW PZPR a do pamiętnego grudnia 1970, stacja paliw, którą na szczęście zlikwidowano.Teren ten dla nas dzieciaków był raczej niedostępny, po 1970 r. płot podwyższono dodatkowym drutem kolczastym, dlatego naszym placem zabaw było boisko SN później WSP. Raczej nie pamiętam aby w narożnej kamienicy, Niedziałkowskiego 19 mieściły się jakiekolwiek biura partyjne a wyprowadziłem się z tamtych okolic na początku lat 90-tych. Dla ciekawostki dodam, że w pomieszczeniach piwnicznych pod Niedziałkowskiego 19 mieściła się wielka kotłownia w której palaczem był Gruzin z pochodzenia p. Ambardian ( o ile nie przekręcam nazwiska), który nam dzieciakom chwalił się, że osobiście poznał Łenina. :shock: Ach i jeszcze jedno, ówczesny Kierownik tego warsztatu miał piękną, czarną dekawkę
A pro po bramek na boisku : http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media
za plecami widać część konstrukcji podtrzymującej kosz, było ich cztery. Cała przyjemność dla takich chłopaków. :oops:
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 26 wrz 2010, o 21:03

O tym, że były tam warsztaty naprawcze KW PZPR nie wiedziałem. Natomiast z balkonu kuchni tego mieszkania na I piętrze, był na ten przybytek doskonały widok. Zresztą nie tylko z tego miejsca. W pamięci utkwił mi obraz niezłego bałaganu panującego w tej manufakturze. Bardziej przypominało to składnicę złomu niż warsztat :P Co do bramek na WSP, to wcześniej były (coś mi świta), ale w latach 80 już chyba nie. Na wewnętrznym podwórku Niedziałkowskiego/Armii Czerwonej/Felczaka/Jedności Narodowej też się wtedy nie grało.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: Słoń_77 » 27 wrz 2010, o 00:11

Na wewnętrznym podwórku nigdy nie było zabawy choć na samej krawędzi mojej pamięci jest tam jakaś zieleń a z opowiadań wiem, że była na pewno. Samo podwórko w ogólnej zabudowie całego kwartału jest trochę nietypowe i jest to raczej związane z zabudową ulicy Petrihofstr.
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 27 wrz 2010, o 00:30

Zabawa była, a i owszem, ale nie w kopaną. Było tam nawet coś w rodzaju placu zabaw z wkopanymi do połowy oponami zamiast ławek, stąd nazwa miejsca "oponki". Nietypowość wynikała z tego, że ten wewnętrzny kwartał miał kilka stref zablokowanych. To o czym już mówiliśmy, czyli warsztat w rogu Niedziałkowskiego/Jedności, spółdzielnię inwalidów w rogu Armii/Felczaka, a w środku garaże, które zostały już chyba rozebrane.
ryvin
Posty: 52
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 23:20
Lokalizacja: Grau d'Agde

Re: ul. NIedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: ryvin » 27 wrz 2010, o 03:12

Ależ grało się !! Później w miejscu 'AJAX'-u rozwinela sie "architektura blaszanych garaży" :wink: i nawet w "jedynki" cieżko było zagrać.
Schowek01.jpg
Oprócz "oponek" byly jeszcze na tym podwórku odrapane z farby konstrukcje stalowe, pierwotnie mające zapewne służyć zabawie najmłodszych, nazywane przez nas "drabinkami". Jeśli chodzi o zieleń to stały tam dorodne grusze, których plon pozyskiwało się rzucając czym popadnie :D
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: ul. Niedziałkowskiego i KW PPS

Postautor: maciozw » 28 wrz 2010, o 00:45

Suplement do mapki ryvina, żeby już wszystko było jasne :lol:
Załączniki
Podwórko.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron