Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: 5lipca » 19 mar 2011, o 15:37

Wydaje mi się, że żyjemy teraz w okresie S
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:52 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Schulz » 20 mar 2011, o 00:43

Mam pewne wątpliwości. Według Internetowej Encyklopedii dzielnica Szczecin Śródmieście składa się z 10 osiedli:
• Centrum
• Drzetowo-Grabowo
• Łękno
• Międzyodrze-Wyspa Pucka
• Niebuszewo-Bolinko
• Nowe Miasto
• Stare Miasto
• Śródmieście-Północ
• Śródmieście-Zachód
• Turzyn


Pierwszym wyłomem umożliwiającym powiększenie obszaru miasta była budowa dworca kolejowego. Idąc za ciosem władze miejskie w kolejności zagospodarowały teren wyspy Puckiej, gdzie pierwsze ulice uzyskały nazwy w 1854 roku oraz teren tzw. Nowego Miasta, gdzie rozpoczęto nadawanie nazw ulicom już w 1853 roku. Oczywiście nie skutkowało to jeszcze całkowitym wyburzeniem fortyfikacji, tylko ich przesunięciem poza wymienione tu osiedla. Ale niestety czas "wyrównywania trwania polskich nazw wielu śródmiejskich ulic z okresem funkcjonowania w przestrzeni publicznej nazw z pierwszego, niemieckiego nadania" nieco nam się wydłuża. Wypadałoby więc poczekać jeszcze trochę aż nam to się wyrówna.
(Źródło: Kozińska B, Rozwój przestrzenny Szczecina od początku XIX wieku do II wojny światowej, Szczecin 2002).
Przy okazji mam problem, jak potraktować dawne niemieckie nazwy na Starym Mieście, które także zalicza się do Śródmieścia. Wygląda na to, że w tym przypadku ja już niestety nie doczekam "wyrównywania trwania polskich nazw" z długością trwania tych najdawniejszych.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Ulice Śródmieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: 5lipca » 20 mar 2011, o 01:52

[quote="Schulz"]Mau
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:53 przez 5lipca, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Schulz » 20 mar 2011, o 20:39

Tak to jest, jak tzw. ekspert od najstarszych nazw dawnego Szczecina wcina się w ocenę długości trwania nazw z nadania niemieckiego na terenach pofortecznych, a także poza nimi. Wracam więc na swoje podwórko, ale dobrze było, by ktoś zajął się tym tematem i te konkretne daty ustalił, ku zadowoleniu innych userów.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Busol » 20 mar 2011, o 21:07

Czekamy zatem z niecierpliwością na cykl artykułó 5 lipca w temacie
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: 5lipca » 21 mar 2011, o 19:49

[quote="Busol"]Czekam

Z o dzie s
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:54 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Schulz » 21 mar 2011, o 23:10

Z jednej strony nie chciałbym przeszkadzać koledze „5lipca” w samodzielnym pisaniu artykułów o kolejności nadawania nazw ulicom na terenach po- i przyfortecznych obecnego Śródmieścia. Chciałbym jednak pomóc wskazując kilka planów w naszej galerii. Mimo niewielkiej skali widać na nich zasięg fortyfikacji oraz usytuowanie terenów przyległych do fortyfikacji. Wyraźnie widać, że pierwsze ulice powstawały w poł. XIX w., na obszarze przyległym do dworca głównego, a także na Nowym Mieście i Kępie Parnickiej, o czym pisałem wcześniej, czyli na terenie co prawda ufortyfikowanym, ale przyległym do fortyfikacji Fortu Wilhelma. Dla przypomnienia Nowe Miasto, to fragment Śródmieścia z główną ulicą 3-go Maja, a Kępa Parnicka, to wyspa naprzeciw dworca głównego. Do tego wypada jeszcze doliczyć obszar Górnego- i Nowego Wiku (1857), Starego i Nowego Turzyna (1857), Grünhofu (1857), nie wspominając o Grabowie (1857). Z przyczyn osobistych wyłączam teren Starego Miasta.
W dalszym ciągu upieram się, że obszar ten należy obecnie do Śródmieścia (by nie było problemu z określeniem obszaru Śródmieścia, wycofuję dodatek dzielnica), i obiecuję, że więcej nie będę się wtrącał.

Szczecin do 1900 - Plany miasta

1. Mury fortu Stettin na planie z 1939 roku
Zielony - fortyfikacje szwedzkie z XVII w.
Niebieski - fortyfikacje pruskie z XVIII w.
Na Łasztowni umocnienia pruskie.
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

2. Szczecin 1808 r., plik 8/25
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

3. Szczecin 1843 r., plik 10/25
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

4. Szczecin 1870 r., plik 12/25
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

5. Szczecin 1870 r., plik 13/25

Na pocieszenie dodam, że w Śródmieściu na terenie przyfortecznym istnieje jedna ulica, która potwierdza tezę postawioną przez „5lipca”. Nieprzerwalnie od 1880 roku nosi niezmienioną nazwę upamiętniającą księcia pomorskiego Bogusława. Nie trzeba nawet sprawdzać, ile lat dzieli ją od zrównywania czasu trwania nazw niemieckich i polskich. Co prawda Niemcy jej nazwę poświęcili wszystkim książętom pomorskim, a Polacy tylko jednemu, Bogusławowi X.
Nie bądźmy jednak drobiazgowi, bowiem nie zmienia to faktu, że nazwa trwa nieprzerwalnie od 130 lat.
A przy okazji p. Kozińska podaje daty powstania ulic w wielu przypadkach. Polecam też "Geschichte der Stadt Stettin...", Berghausa cz. 2., t. 8 z 1875 roku, "Geschichte der Stadt Stettin" Wehrmanna z 1911 roku, książki adresowe w zasobach Archiwum, no i wiele innych pozycji w zasobach Książnicy Pomorskiej (także w zasobach zdygitylizowanych zbc.książnica.szczecin.pl).
Powodzenia, Schulz
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: 5lipca » 22 mar 2011, o 10:52

W dalszym ciągu
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:55 przez 5lipca, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Busol » 22 mar 2011, o 11:49

5lipca pisze:W dalszym ciągu nieporozumienie!!! Napisałem całą stronę w odpowiedzi, ale wszystko skasowałem. Pozostawiam do rozstrzygnięcia jak kto woli!
Podkreślę jedynie, że chodziło mi głównie o Fort Wilhelma położony w obecnym Centrum Szczecina, a stwierdzenie w wątku jest dla mnie "oczywistą oczywistością". Tylko trzeba zrozumieć zakres tej "oczywistości".
Chciałem tylko dodać ze w międzyczasie Schulz podesłał kolejny (38) odcinek swojego cyklu o historii Szczecińskich ulic (premiera w kwietniu) a 5lipca nadal cos próbuje udowodnic na forum... Naprawdę zachęcam do tego aby swoją tezę przekuć na artykuł który chetnie opublikujemy, a źródła i miejsca wiedzy podacł już Schulz...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ulice Śródmiieścia - czasy niemieckie i polskie

Postautor: Słoń_77 » 22 mar 2011, o 22:56

Niewątpliwie Szczecin jest teraz polski ale czy "statystyczne" porównanie czasu istnienia nazewnictwa polskiego i niemieckiego ma poprawić poczucie polskości (?). Przecież to naturalne, że w miarę upływu czasu przeszłość niemiecka oddala się coraz bardziej. Jeśli już to porównywał bym raczej trafność niektórych nazw ulic i przykład powrotu do historycznej nazwy - ul. Niemierzyńska, abstrahując oczywiście od konieczność uhonorowania ważnych osób czy wydarzeń. :D
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron