(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Postautor: Busol » 13 cze 2011, o 01:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »


To kolejna w dorobku Walkowska Wydawnictwo książka o tajemnicach, tym razem nie tylko Szczecina - "Zachodniopomorskie tajemnice" Michała Rembasa to zbiór 37 tekstów o miejscach niezwykłych i ciekawych, chociaż mało znanych. Stare cmentarze, zapomniane pomniki i monumenty, niezwykłe okazy przyrody, budowle, ruiny, miejsca... - w załączeniu krótki tekst od autora.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
kaber
Posty: 15
Rejestracja: 21 lis 2009, o 21:38
Lokalizacja: Schivelbein - Greifenhagen - Stettin

(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Postautor: kaber » 21 cze 2011, o 17:32

Gdzie można nabyć tą książkę?
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: Cpt.Kyniev » 21 cze 2011, o 17:57

Ja już obskoczyłem kilka księgarni, ale w żadnej jeszcze nie było. Chyba przyjdzie trochę jeszcze poczekać.
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: Busol » 22 cze 2011, o 01:25

Cpt.Kyniev pisze:Ja już obskoczyłem kilka księgarni, ale w żadnej jeszcze nie było. Chyba przyjdzie trochę jeszcze poczekać.
Informacja od wydawcy: W piątek powinna już być :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
kaber
Posty: 15
Rejestracja: 21 lis 2009, o 21:38
Lokalizacja: Schivelbein - Greifenhagen - Stettin

(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Postautor: kaber » 23 cze 2011, o 10:50

Dzięki za info! :) Jakby coś było wiadomo o miejscu, gdzie pojawi się książka, dajcie znać :)
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Postautor: SJez » 26 cze 2011, o 22:05

W imieniu wydawnictwa przepraszam za brak książki w księgarniach - mamy kilkudniowe opóźnienie "produkcyjne" wynikające z równoczesnej pracy nad trzema książkami. Pierwsze egzemplarze pojawią się w sprzedaży 27-28 czerwca br.
http://www.walkowska.pl
Rembas2
Posty: 13
Rejestracja: 12 lip 2007, o 19:02

Już jest

Postautor: Rembas2 » 27 cze 2011, o 21:59

Książka już jest w księgarni Zamkowej, widziałem. Miłej lektury. Michał Rembas
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: Astra28 » 29 cze 2011, o 11:54

Siemanos.

Panie Michale, gratuluję wydania fajnej pozycji. Osobiście bardzo lubię tego typu książki z ciekawostkami, o których nie zawsze i nie wszędzie się wspomina. Od dziś jestem jej szczęśliwym posiadaczem, dzięki czemu mam zapewnioną rozrywkę na kilka kolejnych wieczorów.

Chciałbym jedynie sprostować używane przez Pana określenie "szachulec". Otóż przeglądając pobieżnie książkę natrafiłem na krótki opis kościoła w Stolcu. Napisał Pan tam ""z szachulcową wieżą" (str. 67). Natomiast na zdjęciu obok widać, że fachy są wypełnione cegłą (str. 66). W takim przypadku nie ma mowy o konstrukcji szachulcowej, natomiast można powiedzieć, że jest to mur pruski. Nota bene nie mający nic wspólnego z Prusakami, bo wymyślony przez Holendrów :), ale tak się w Polsce przyjęło i już zostało.

Tego typu konstrukcje nazywamy konstrukcjami szkieletowymi, ryglowymi lub z niemiecka fachwerkiem. Kratownica słupów, oczepów, podwaliny i rygli tworzy charakterystyczną kratkę czarnych od dziegciu belek oraz białych, otynkowanych fachów.

I teraz najciekawsze. Jeżeli fachy wypełnione są cegłą to jest to MUR PRUSKI, jeżeli natomiast fachy wypełnione są kołkami obwiązanymi powrósłami i obrzucone mieszanką gliny, wody, sieczki i wszystkiego innego co było pod ręką (czyli strychulcem) wtedy mówimy, że jest to SZACHULEC. Oczywiście w przypadku muru pruskiego, który został otynkowany i pobielony na pierwszy rzut oka nie możemy powiedzieć czy jest to faktycznie mur pruski czy szachulcem.

Proszę się nie martwić błąd ten jest bardzo powszechny, ale zawsze lepiej wiedzieć co w trawie piszczy :)

Z poważaniem Astra28.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION
Rembas2
Posty: 13
Rejestracja: 12 lip 2007, o 19:02

(artykul) Michał Rembas "Zachodniopomorskie tajemnice"

Postautor: Rembas2 » 30 cze 2011, o 08:57

Dziękuję za życzliwe uwagi, oczywiście uwzględnię ję przy okazji dodruku. Czasem żałuję, że w polszczyźnie nie mamy niemieckiego terminu "Fachwerk", który jest tak bardzo pojemny.
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: Astra28 » 30 cze 2011, o 10:19

Siemanos.

A nie ma sprawy, moje uwagi nie mają charakteru zaczepnego, a jedynie informacyjny.

Na przyszłość przydałoby się poprawić jeszcze jeden błąd, tym razem znalazłem błąd merytoryczny i mogący niektórych turystów wkurzyć. Otóż na stronie 92. podaje Pan, że oprowadzanie po polickiej fabryce benzyny syntetycznej organizowane jest w każdą niedzielę o godz. 13.00, natomiast na stronie Skarbu (http://www.skarb.police.pl/)widnieje informacje, że oprowadzanie realizowane jest w każdą sobotę o 13.00 ...
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION
Rembas2
Posty: 13
Rejestracja: 12 lip 2007, o 19:02

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: Rembas2 » 30 cze 2011, o 11:39

Dziękuję na wnikliwą lekturę.
Widocznie termin musiał się zmienić, bo w moich notatkach mam jeszcze niedzielę.
Gdyby miał Pan kolejne spostrzeżenia, proszę ew. o kontakt mailowy: rembas@interia.pl
lukasz_s
Posty: 8
Rejestracja: 1 lis 2011, o 21:23

Re: (artykul) Michał Rembas

Postautor: lukasz_s » 2 lis 2011, o 23:29

Termin nigdy nie uległ zmianie. Zawsze sobota g. 13.00.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości