Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: maciozw » 12 lut 2012, o 16:03

Czy ktoś może mnie oświecić jak wyglądał kiedyś wyjazd (w kierunku Pyrzyc) ze Szczecina jeszcze jak nie było Struga? Na mapie z 1969 jest wyjazd kombinacją Gryfińska/Pomorska, a kolego twierdzi że wyjazd był przez Hangarową (tą brukowaną). Na tej mapie Hangarowa wygląda jak dzisiaj i nie wygląda na to, żeby ruch na Pyrzyce szedł przez nią.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Bogus » 12 lut 2012, o 22:51

Rozumiem, że masz na myśli czasy przedwojenne.

Jak pokazuje poniższy fragment mapy, ówczesne główne drogi wyjazdowe w omawianym rejonie prowadziły przez same centrum Dąbia.
A więc najpierw trasa wylotowa prowadziła przez ul. Przestrzenną – Pomorską a po wybudowaniu najpierw Eskadrowej a później Hangarowej, można było ominąć Przestrzenną i przez Gryfińską – A. Krzywoń dojechać do centrum i dalej do Pomorskiej.
Załączniki
1_25 000-Altdamm-.JPG
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Słoń_77 » 13 lut 2012, o 10:01

A tak to wyglądało na planie z 1965 roku.
Jak widać nie było jeszcze przedłużenia ul. A.Struga do Hangarowej.
Załączniki
Plan_fragment_1965.jpg
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: maciozw » 13 lut 2012, o 10:37

No właśnie i mniej więcej do takiej mapy odnosi się mój post. Kumpel twierdzi, że wyjazd był tą brukowaną Hangarową, a to oznaczałoby, że ruch szedł przez centrum Dąbia i później Pomorską. W latach siedemdziesiątych regularnie jeździłem do wioski za Pyrzycami i przyznam, że jeszcze tydzień temu dałbym sobie uciąć to i owo za to, że jeździłem po Struga - teraz już raczej nie. A jak było naprawdę?
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Słoń_77 » 13 lut 2012, o 11:39

Tak mi się kojarzy, że łącznik Struga - Hangarowa został uruchomiony razem z zakończeniem przebudowy Basenu Górniczego czyli koło 1973 roku.
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Schulz » 13 lut 2012, o 12:33

maciozw pisze:No właśnie i mniej więcej do takiej mapy odnosi się mój post. Kumpel twierdzi, że wyjazd był tą brukowaną Hangarową, a to oznaczałoby, że ruch szedł przez centrum Dąbia i później Pomorską. W latach siedemdziesiątych regularnie jeździłem do wioski za Pyrzycami i przyznam, że jeszcze tydzień temu dałbym sobie uciąć to i owo za to, że jeździłem po Struga - teraz już raczej nie. A jak było naprawdę?
Od siebie dodam, że będąc bardzo, bardzo młodym..., też jeździłem autobusem z rodzicami na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ulicą Struga do Pyrzyc (mieszkałem tam w latach 1947-1952). W pamięci mam przejazd pod wiaduktem kolejowym i betonową lub asfaltową szosą, która, jak to widzę dzisiaj na planie z 1967, nazywała się ulicą A. Struga. Na poboczach, za wiaduktem rosły łany zboża, a dalej widać było jakieś zabudowania, pewnie opłotki Klęskowa. Niestety nie pamiętam dokładnie, jak to wyglądało po minięciu mostu na Regalicy. Na pewno autobus skręcał w kierunku na Zdroje i jechał prawą jezdnią koło stacji benzynowej, ale przejazdu Hangarową nie kojarzę.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Słoń_77 » 13 lut 2012, o 20:11

Trochę jestem zaskoczony ale w wydaniach 1974/1975 oraz 1975/1976 Samochodowego Atlasu Polski PZM, łącznika A.Struga - Hangarowa jeszcze nie ma.
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: babajack » 13 lut 2012, o 21:05

Schulz dobrze pamiętasz, kawałek za stacją benzynową w okolicy dużej trafostacji skręcało się w prawo do krzyżówki w Zdrojach i potem w lewo w Gryfińską. Przy trafostacji przechodziła stara i nieczynna linia kolejowa od nieistniejącego mostu na Regalicy w kierunku Dąbia. Od tej linii odchodziła bocznica którą przekraczało się na Gryfińskiej. Nowa Hangarowa powstała w latach 70-tych i jesli opierać się na datowaniu na tej fotce PEDiMu to był to rok 1977, w lewo widać drzewa przy Gryfińskiej, nitka wyjazdowa jeszcze nie przejezdna, jakieś belki na niej leżą, widać swieże topolowe nasadzenia .
Załączniki
Hangarowa 1977.jpg
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Słoń_77 » 13 lut 2012, o 21:57

:shock: A byłem przekonany, że ta przebudowa została zrealizowana o wiele wcześniej. :oops:
Najlepiej trasy zapamiętuje się poruszając się własnym środkiem lokomocji a to już było ciut później. :o
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: maciozw » 14 lut 2012, o 09:57

To Hangarowa była dwupasmówką?
Schulz pisze:też jeździłem autobusem z rodzicami na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ulicą Struga do Pyrzyc (mieszkałem tam w latach 1947-1952). W pamięci mam przejazd pod wiaduktem kolejowym i betonową lub asfaltową szosą, która, jak to widzę dzisiaj na planie z 1967, nazywała się ulicą A. Struga
Bo już się pogubiłem. Na planach z 1969 nie ma Struga. Jest jakaś ścieżka w tym miejscu.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: Schulz » 14 lut 2012, o 11:40

maciozw pisze:To Hangarowa była dwupasmówką?
Schulz pisze:też jeździłem autobusem z rodzicami na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ulicą Struga do Pyrzyc (mieszkałem tam w latach 1947-1952). W pamięci mam przejazd pod wiaduktem kolejowym i betonową lub asfaltową szosą, która, jak to widzę dzisiaj na planie z 1967, nazywała się ulicą A. Struga
Bo już się pogubiłem. Na planach z 1969 nie ma Struga. Jest jakaś ścieżka w tym miejscu.
No cóż, jak na razie nie jest nam dane przenieść się osobiście w lata pięćdziesiąte, czy sześćdziesiąte ubiegłego wieku, ale wystarczy poszukać na portalu, i plany i temu podobne rzeczy same wyskakują. Swojego czasu mieliśmy możliwość przyjrzeć się planom Szczecina wydanym po 1945. Tu na stronie viewtopic.php?f=24&t=12672 proszę popatrzeć na plan z 1967. Na jego odwrotnej stronie mamy plan prawobrzeża, i m.in. ulicę, a raczej drogę wylotową zwaną dalej "A. Struga". Pisząc o zjeździe z mostu na Regalicy nie miałem na myśli Hangarowej, ani "dwupasmówki", tylko ulicę Eskadrową. Na wysokości stacji benzynowej był objazd starej pętli tramwajowej, której po 1945 roku nie odbudowano. Resztę trasy wylotowej z miasta opisał niżej "babajack".
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: maciozw » 14 lut 2012, o 12:26

OK. Teraz wszystko jasne. Ta droga od Gryfińskiej do Pomorskiej to po prostu Struga. Plan z 1967 wszystko wyjaśnia. Dzięki. W sumie chodziło o to czy wyjeżdżało się ze Szczecina przez Hangarową skręcając ostro w prawo i potem w Struga. Jak widać można było i być może ze względów "taktycznych" jeżdżono i w ten sposób.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: 5lipca » 17 lut 2012, o 14:02

j. Dąbia!
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:02 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: maciozw » 17 lut 2012, o 14:20

Jeszcze pytanie dotyczące zdjęcia dodanego przez babajack. Wygląda to na ujęcie Hangarowej przy myjni w stronę Szczecina. Pomijam drugą nitkę która zaginęła, ale jest tam chyba asfalt na głównej nici. Kury go wydziobały czy co?
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Wyjazd z miasta na Pyrzyce

Postautor: 5lipca » 17 lut 2012, o 14:49

[quote="maciozw"]Jeszc
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 13:03 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron