Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmieścia

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
bamip
Posty: 60
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 15:28
Lokalizacja: Zdroje

Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmieścia

Postautor: bamip » 23 wrz 2014, o 21:39

Witam wszystkich.
Próbuję ustalić, ile mniej więcej kamienic stało w najbardziej zniszczonym obszarze śródmieścia. Chodzi o wiadomy obszar między Ofiar Oświęcimia, Wyzwolenia, Rodła, Matejki, gdzie ostało się dosłownie kilka budynków (4 kamienice +kilka innych).

Czy posiada ktoś informacje na ten temat? Ewentualnie jak interpretować adresy w starych Adresbuchach, żeby na ich podstawie określać dokładnie liczbę budynków.

EDIT: Przypadkowo natknąłem się na to zdjęcie http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media. Co się stało z tymi kamienicami? Wyburzono je, czy numeracja się zmieniła?
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: Stau » 26 wrz 2014, o 16:44

Spróbuj tutaj:

http://sedina.pl/index.php/2010/01/01/m ... telitarne/

Na mapie z 1936 roku (ta kolorowa) masz dokładnie zaznaczone parcele. Są też zdjęcia lotnicze.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: mirekjot » 26 wrz 2014, o 20:26

Rzeczona mapa (znaczy ta kolorowa z 1936) w mojej ocenie przedstawia stan z końca 1938 lub początku 1939 roku, przy czym, bardziej skłaniam się ku temu drugiemu.
bamip
Posty: 60
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 15:28
Lokalizacja: Zdroje

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: bamip » 27 wrz 2014, o 08:37

mirekjot pisze:Rzeczona mapa (znaczy ta kolorowa z 1936) w mojej ocenie przedstawia stan z końca 1938 lub początku 1939 roku, przy czym, bardziej skłaniam się ku temu drugiemu.
Mnie również zastanawia inna kwestia. Mianowicie narożnik Wojska Polskiego/ Bohaterów Getta. Na zdjęciu z lat 20' wydaje się być pusty.,a już w 1944 zabudowany. A dziś w głębi narożnika stoi pompa (przy ruinie andegranda). Mam na myśli zdjęcie śródmiejskie z 1944, które polecił mi Stau. Jeszcze jedna kwestia mnie zaciekawiła. Na owym zdjęciu widać NIENARUSZONE narożniki od wschodniej strony Placu Kościuszki. Mając na względzie, że najcięższe naloty w sierpniu 44 były wymierzone w tereny przy Galaxy, zachodzi pytanie co się stało z tymi kamienicami. Szaber?
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: Stau » 28 wrz 2014, o 20:52

bamip pisze:
mirekjot pisze:Rzeczona mapa (znaczy ta kolorowa z 1936) w mojej ocenie przedstawia stan z końca 1938 lub początku 1939 roku, przy czym, bardziej skłaniam się ku temu drugiemu.
Mnie również zastanawia inna kwestia. Mianowicie narożnik Wojska Polskiego/ Bohaterów Getta. Na zdjęciu z lat 20' wydaje się być pusty.,a już w 1944 zabudowany. A dziś w głębi narożnika stoi pompa (przy ruinie andegranda). Mam na myśli zdjęcie śródmiejskie z 1944, które polecił mi Stau. Jeszcze jedna kwestia mnie zaciekawiła. Na owym zdjęciu widać NIENARUSZONE narożniki od wschodniej strony Placu Kościuszki. Mając na względzie, że najcięższe naloty w sierpniu 44 były wymierzone w tereny przy Galaxy, zachodzi pytanie co się stało z tymi kamienicami. Szaber?
To ciekawe, bo jak kiedyś oglądałem zdjęcia lotnicze to też zwróciłem uwagę na ten fakt (plac Kościuszki). Te nieistniejące już kamienice narożne dobrze widać na zdjęciach przedwojennych. Ogólnie na odcinku Krzywoustego od placu Kościuszki w stronę Bramy Portowej brakuje obecnie kilku budynków, tworzących niegdyś jedną pierzeję.

W sierpniu 1944 miały miejsce dwa ciężkie naloty na Szczecin. Część bomb spadło w okolicach Turzyna:
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... -szczecin/

Zdjęcie lotnicze przedstawia natomiast stan sprzed tych dwóch nalotów (16/17 sierpnia, 29/30 sierpnia 1944):
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... roku-1944/
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
bamip
Posty: 60
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 15:28
Lokalizacja: Zdroje

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: bamip » 28 wrz 2014, o 23:11

Jak na to ile było tych nalotów to i tak jakoś cudownie się zachowało. Drezno i wielki Hamburg zrujnowali jednymi operacjami, u nas jednak sporo się zachowało. To się wydaje, że po jednym takim nalocie całe miasto przestaje istnieć.
rose61
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2015, o 05:53

Re: Liczba kamienic w najbardziej zniszczonej części śródmie

Postautor: rose61 » 13 mar 2015, o 05:54

Mam na myśli zdjęcie śródmiejskie z 1944, które polecił mi Stau. Jeszcze jedna kwestia mnie zaciekawiła. Na owym zdjęciu widać NIENARUSZONE narożniki od wschodniej strony Placu Kościuszki.
Join online spanishprograms and testking to pass exam in first try. Our best quality and spanishprograms - spanish classes in bangalore guide you well for real exam. Deutschakademie questions.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości