Moje stetiniana

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

Moje stetiniana

Postautor: page » 26 sty 2012, o 23:39

Może na początek plakietka, której nie zdołano już zamocować na kotle produkowanym w szczecińskiej fabryce, której imię w 1918 roku nadał jej ówczesny właściciel Friedrich Wilhelm Düker.
Gdzie się mieściła?

Obrazek
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Moje stetiniana

Postautor: Cpt.Kyniev » 27 sty 2012, o 08:10

Feldstrasse
Załączniki
feld.png
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Moje stetiniana

Postautor: vitalis » 27 sty 2012, o 17:36

Po przeglądnięciu AB, zakład Friedricha Dükera istniał od 1883 roku jako fabryka korków i jej właściciel mieszkał pod adresem Rosengarten 68 - 69( Podgórna ). W następnych latach, zakład będąc w posiadaniu Fritza, a następnie Otto i Georga, przekształcał się pod różnymi szyldami i utrzymał się aż do 1945r. Pod adresem Feldstr.2,3 pojawił się w AB 1913. W AB 1934 - 1943, Georg Düker jest samodzielnym właścicielem Fr.Düker, Maschinenfabrik.
Załączniki
AB 1913; Fr. Düker
AB 1913; Fr. Düker
AB 1934; Fr. Düker
AB 1934; Fr. Düker
AB 1943; Düker, Fr. - Maschinenfabrik
AB 1943; Düker, Fr. - Maschinenfabrik
page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

Re: Moje stetiniana

Postautor: page » 29 sty 2012, o 18:28

Prawdopodobnie fabryka zastała ewakuowana pod koniec wojny. W każdym razie jest taka firma o tej samej nazwie oraz podobnej produkcji.
http://www.dueker.de/en/company/history.html
Mam prośbę, aby ktoś z forum przy okazji pobytu w rejonie ulicy Jesiennej sprawdził, czy są jeszcze jakieś pozostałości, np. napisy po tamtej fabryce.
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Moje stetiniana

Postautor: vitalis » 29 sty 2012, o 20:23

Fabryka o której mówi page, nie ma historycznie nic wspólnego ze Szczecinem. Znajduje się ona w miejscowości Laufach
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Moje stetiniana

Postautor: piotr433 » 29 sty 2012, o 21:54

page pisze:Mam prośbę, aby ktoś z forum przy okazji pobytu w rejonie ulicy Jesiennej sprawdził, czy są jeszcze jakieś pozostałości, np. napisy po tamtej fabryce.
Czy jesteś pewien, że to ulica Jesienna? Trochę się nie mogę połapać. W książkach adresowych (1917, 1934) w dziale "spis ulic" nazwie Feldstraße towarzyszy poniżej załączona mapka. Firma Dükera jest podczepiona pod Elysiumstraße 2,3 czyli Niemcewicza :?
Załączniki
Mapka z książki adresowej 1917
Mapka z książki adresowej 1917
Firma Dükera na Elysiumstraße 2,3
Firma Dükera na Elysiumstraße 2,3
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Moje stetiniana

Postautor: piotr433 » 29 sty 2012, o 22:38

OK, już załapałem :)
Na mapce przedstawione jest otoczenie Feldstraße czyli Cyryla i Metodego. Fabryka Dükera mieściła się więc na ul. Cyryla i Metodego blisko skrzyżowania z Niemcewicza.
page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

Re: Moje stetiniana

Postautor: page » 31 sty 2012, o 22:39

piotr433 pisze:Fabryka Dükera mieściła się więc na ul. Cyryla i Metodego blisko skrzyżowania z Niemcewicza.
.

Dziękuję za odszukanie miejsca. Bardzo ciekawe. Gdybyś kiedyś przejeżdżał tamtędy, będę zobowiązany za wykonanie fotki. Chodzi o to, czy znajdują się tam jeszcze jakieś autentyczne pozostałości fabryki?
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Moje stetiniana

Postautor: piotr433 » 1 lut 2012, o 19:09

page pisze:Chodzi o to, czy znajdują się tam jeszcze jakieś autentyczne pozostałości fabryki?
Obawiam się, że nie ma już czego szukać. Na Interaktywnym Planie Szczecina Urzędu Miejskiego widać, że w tym miejscu powstało osiedle wieżowców. Z przedwojennej zabudowy pozostał chyba tylko budynek numer 1 widoczny na fotografii, którą pożyczyłem ze strony Wycieczka z Niebuszewa w kierunku stoczni.
Załączniki
Interaktywny Plan Szczecina - Niemcewicza / Cyryla i Metodego
Interaktywny Plan Szczecina - Niemcewicza / Cyryla i Metodego
kamienica na ul. Cyryla i Metodego 1
kamienica na ul. Cyryla i Metodego 1
page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

Re: Moje stetiniana

Postautor: page » 4 lut 2012, o 21:35

Jaką drogę przeszedł ten kawałek mosiądzu? Dzisiaj nikt nie dojdzie. Przynależy do kompletu klucz, który został zdjęty do wykonania zdjęcia płytki. Zapewne chodzi tutaj o zachowany do dzisiaj budynek Kapitanatu Portu. Wielokrotnie bywałem w Świnoujściu, ale nigdy nie przyszło mi do głowy sprawdzać, czy mój komplet jeszcze pasuje...
Obrazek
Chyba, że budynek od blisko siedemdziesięciu lat stoi zamknięty z powodu braku klucza, zabranego przypadkowo np. przez roztargnioną Panią sprzątaczkę?
page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

Re: Moje stetiniana

Postautor: page » 11 mar 2012, o 12:07

Uwielbiam bywać na starociach. Czasem można znaleźć i nabyć coś ciekawego. Jeżeli nie, a zwykle tak jest to też dobrze.
Jeszcze w ubiegłym wieku, w trakcie oglądania oferowanych i wyłożonych na straganach staroci, mignął mi przed oczami znajomy widok. Ładna grafika, starannie wykonany sztych przedstawiał widok wierzy zamkowej, bardzo mi przypominającej architekturę szczecińskiej budowli. Moje przypuszczenia potwierdziło odczytanie słabo widocznej informacji autora : Stettiner Schloss. Nabyłem dzieło za nieduże pieniądze. Na odwrocie pracy widnieje numer kolejny odbitki 241. Praca oprawiona została w Norymberdze.
Obrazek
andreasbn
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2015, o 23:14
Lokalizacja: Berlin / Bonn

Re: Moje stetiniana

Postautor: andreasbn » 4 gru 2023, o 14:25

Czesc and hallo,

sorry i don't speak polish, that's why I will answer in English and German.

I was just searching for the name Georg Düker on the internet and found the conversation. In the papers of my greatgrandmother, Frieda Gehrz, I found a letter from Georg Düker, written in 1954, to a certain Herr Heldt (unknown) where he discribes a little his life and what happened in Szczecin. Obviously he stayed in Szczecin after the war, working. It could be the Georg Düker, who was part of the company mentioned here. If so, does anyone something about him ? Marriage ? Children ? Is there still someone living in Szczecin with the name Düker ? Thanks in advance

soeben habe ich im Internet nach dem Namen Georg Düker recherchiert und bin auf die Postings hier auf Sedina gestoßen. Ich haben in den Papieren meiner Urgroßmutter Frieda Gehrz einen Brief von einem Georg Düker gefunden. Geschrieben an einen Herr Heldt, der uns unbekannt ist. Dieser Georg Düker ist offensichtlich nach dem Krieg in Stettin geblieben. In diesem Brief von 1954 beschreibt er ein wenig sein Leben und was in Stettin nach dem Krieg so passiert ist. Wenn dieser Georg Düker zu der von Euch besprochenen Firma gehörte, weiß jemand etwas über seinen Verbleib ? Hatte er Kinder, war er verheiratet ? Gibt es noch Dükers in Stettin ? Vielen Dank im Voraus.

Gruß/Greetings Andreas
CCI00019 Brief Nachkrieg Düker an Held.JPG


Ostatnio przesunięty w górę 4 gru 2023, o 14:25 przez: page.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

cron