Żupańskiego - Schnellstraße

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: mirekjot » 3 kwie 2020, o 21:50

To ja tu jeszcze dorzucę małe trzy grosze. Do 1879 roku Muehlenstr. to był fragment dzisiejszej al. Wyzwolenia (Poelitzer Str.), od Ofiar Oświęcimia (Heinrichstr.) do Krasińskiego, (która nazywała się wówczas Nemitzer Str.), czyli 100% Gruenhof. Poelitzer Str. miała wtedy częściowo inny przebieg - od Odzieżowej szla śladem Ofiar Oświęcimia. Dawna Słowackiego była takim sobie traktem, nazywanym "v.d. Malz-M." W 1879 zmieniło się tam diametralnie. Nazwę Poelitzer Str. rozciągnięto aż do Warsower Str. (Krasińskiego), obecna Ofiar Oświęcimia stała się Heinrichstr., a Muehlenstr. poszła do Nemitz zamiast traktu "v.d. Malz-M." Po uporządkowaniu numeracji do Gruenhofu zaliczano Poelitzer Str. od nru 18 do 93, czyli od skrzyżowania z Birkenallee/Kronprinzenstr, (Malczewskiego/Rayskiego) do Warsower Str.

P.s. Schnellstr. to chyba wzięła nazwę od Amalie Schnell.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Schulz » 3 kwie 2020, o 23:10

Wywołany do raportu zmuszony jestem zająć jakieś stanowisko w tej sprawie. Najpierw przyznam, że na jednej z grup fejsbukowych wyszedłem nieco przed szereg i przemyciłem według mnie fałszywą informację. Mianowicie powołałem się na plan z sierpnia 1937 rok, na którym oprócz zasięgu parafii kościelnych oznaczono aktualne granice rewirów policyjnych, które jak się okazało nie w pełni pokrywają się z granicami poszczególnych części miasta.
Zatem od początku.
Jak mniej więcej przebiegała granica oddzielająca posiadłości miasta od przyległości wiejskich pokazują nam mapy sporządzone pod koniec XVII wieku przez Szwedów. Cały galimatias z północną granicą oddzielającą miasto od okolicznych wiosek, tj. Niemierzyna (Nemitz), Niebuszewa (Zabelsdorf), Drzetowa (Bredow, a właściwie Unter Bredow) i Grabowa (Grabow) rozpoczął się z chwilą parcelacji majątków należących do wymienionych tu wiosek (Niemierzyna to na szczęście nie dotyczyło) oraz należącego do miasta tzw. pola turzyńskiego, czyli gruntów pozostających w rękach prywatnych, a także kościoła św. Jakuba, klasztoru św. Jana i Fundacji Mariackiej. Wszystko zaczęło się w 1832 roku z chwilą podziału na działki budowlane gruntów w rejonie młyna Kupfermühle, a potem już poszło szybko. Już 1 września 1859 roku oficjalne włączono do miasta osiedle pod nazwą Grünhof, które z czasem rozrosło się do obszaru określanego od 1 września 1859 roku jako dwudziesty drugi okręg miejski, na który dzisiaj składają się osiedla administracyjne: Śródmieście-Północ, Niebuszewo-Bolinko i Niebuszewo. To oczywiście nie moje przemyślenia, a historyka niemieckiego Heinricha Berghausa (Geschichte der Stadt Stettin, der Hauptstadt von Pommern topographisch-statistisch beschrieben nach allen Richtungen ihres politischen, bürgerlichen, merkantilischen und kirchlichen Lebens. Th. 2. Bd. 8. Berlin-Wriezen/O 1875) i Bogdany Kozińskiej, która jego przemyślenia wyraziła po polsku w publikacji: Rozwój przestrzenny Szczecina od początku XIX wieku do II wojny światowej, wznowionej w 2015 roku. Pani Kozińska umieściła w niej m. in. fragmenty planu Szczecina z 1879, gdzie wyraźnie zaznaczono granice rozdzielające osiedla Nemitz, Grünhof, Unter Bredow i Grabow. I tu potwierdza się komentarz Bacha z 2 kwietnia. Granicę rozdzielającą Nemitz od Grünhof na tym planie stanowi od południa strumień Osówka podążający w kierunku Odry od młyna Lübschego do młyna Malzmühle (Młyn Słodowy), i dalej pod mostkiem na styku ulic Mühlenstraße (końcowy odcinek Pӧlitzerstraße czyli obecnej Alei Wyzwolenia) i ulicy Nemitzerstraße (początek Warsowerstraße czyli obecnej ulicy Krasińskiego).
Niestety nie natknąłem się jeszcze na plan z wyraźnie oznaczonymi granicami poszczególnych osiedli, ale osobiście uważam, że rację ma Bach umieszczając tytułową Schnellstraße na terenie Nemitz.
Wracając do patronki ulicy. To rzeczywiście Amalie Schnell z domu Philipp, z pochodzenia francuska, właścicielka kamienicy i ogrodu na tym terenie (*24.03.1833, †19.10.1903).; handlowiec i projektantka ogrodów, w chwili śmierci mieszkała przy Schnellstraße 15 (I piętro).
Załączniki
Zasięg obszaru Nemitz-Zabelsdorf-Grabow-Bredow (1692)
Zasięg obszaru Nemitz-Zabelsdorf-Grabow-Bredow (1692)
Rozgraniczenie Nemitz i Grünhofu na mostku u zbiegu ulic Mühlenstraße/ Pӧlitzerstraße i Nemitzerstraße/ Warsowerstraße (1877-1879)
Rozgraniczenie Nemitz i Grünhofu na mostku u zbiegu ulic Mühlenstraße/ Pӧlitzerstraße i Nemitzerstraße/ Warsowerstraße (1877-1879)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Bachinstitut » 3 kwie 2020, o 23:13

No to ja jeszcze swój czwarty, złamany grosz:
Numeracja "starej" Mühlenstraße zmieniała się i Adreßbuchu 1872 mamy inną :). Ta nowa numeracja była niestety aktualna tylko do 1880, potem wszystko zpölitzerowano.

Schulzu? Witaj stary druchu!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Schulz » 3 kwie 2020, o 23:36

Bachinstitut pisze: 3 kwie 2020, o 23:13 No to ja jeszcze swój czwarty, złamany grosz:
Numeracja "starej" Mühlenstraße zmieniała się i Adreßbuchu 1872 mamy inną :). Ta nowa numeracja była niestety aktualna tylko do 1880, potem wszystko zpölitzerowano.

Schulzu? Witaj stary druchu!
Faktycznie, to ja, jeszcze żyję! I oby jeszcze długo. Tyle jeszcze tematów przed nami...
To oczywiste, że numeracja się zmieniała. Taka jest cena rozszerzania obszaru miasta. A zainteresowanym, także tym po lekturze publikacji, o których wcześniej wspomniałem, polecam plany na stronie deutschefotothek z 1828 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0010714), z 1866 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0009699) i 1877 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0009700).
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Bachinstitut » 3 kwie 2020, o 23:54

Genialne te dwa pierwsze plany. Ten trzeci mam.
Szkoda, że do ściągnięcia w kiepskiej rozdzielczości.
Nawet bym i kupił, tylko że teraz nic nie działa.

Ps. Jak Ci się żyje w adressbuchowej rzeczywistości?
Schulz pisze: 3 kwie 2020, o 23:36
Bachinstitut pisze: 3 kwie 2020, o 23:13 No to ja jeszcze swój czwarty, złamany grosz:
Numeracja "starej" Mühlenstraße zmieniała się i Adreßbuchu 1872 mamy inną :). Ta nowa numeracja była niestety aktualna tylko do 1880, potem wszystko zpölitzerowano.

Schulzu? Witaj stary druchu!
Faktycznie, to ja, jeszcze żyję! I oby jeszcze długo. Tyle jeszcze tematów przed nami...
To oczywiste, że numeracja się zmieniała. Taka jest cena rozszerzania obszaru miasta. A zainteresowanym, także tym po lekturze publikacji, o których wcześniej wspomniałem, polecam plany na stronie deutschefotothek z 1828 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0010714), z 1866 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0009699) i 1877 (http://www.deutschefotothek.de/document ... dk_0009700).
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Kuba
Posty: 54
Rejestracja: 29 gru 2014, o 14:25

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Kuba » 4 kwie 2020, o 00:12

Wszystkim dziękuje za odpowiedzi! Wiele się od was dowiedziałem.

Mam jeszcze parę pytań ale z innej że tak powiem dziedziny, jutro założę kolejny temat.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Schulz » 4 kwie 2020, o 00:18

Bachinstitut pisze: 3 kwie 2020, o 23:54 Genialne te dwa pierwsze plany. Ten trzeci mam.
Szkoda, że do ściągnięcia w kiepskiej rozdzielczości.
Nawet bym i kupił, tylko że teraz nic nie działa.

Ps. Jak Ci się żyje w adressbuchowej rzeczywistości?
No cóż czasy trudne, ale za to więcej czasu na nasze zainteresowania. A AB przy tym bardzo pomocne (!!!). Oczywiście, zgodnie z dawną, sedinową tradycją, w dalszym ciągu staram się edukować młodzież, i nie tylko. Szczególnie teraz, gdy pojawiło się mnóstwo „mądrali”, korzystających bez umiaru z Galerii Instytutu i innych źródeł, nie zawsze prawidłowo oceniając, to co widzimy na obrazkach.
Pozdrawiam wieczorowo, mając nadzieję nie raz skruszyć kopie, jak za dawnych czasów!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Żupańskiego - Schnellstraße

Postautor: Bachinstitut » 4 kwie 2020, o 00:23

Czekamy z dziką rozkoszą na pytanka.
Być może się nie uda odpowiedzieć, ale gdyby się skrzyknęła stara gwardia dawnej sediny, to kto wie...
Kuba pisze: 4 kwie 2020, o 00:12 Wszystkim dziękuje za odpowiedzi! Wiele się od was dowiedziałem.

Mam jeszcze parę pytań ale z innej że tak powiem dziedziny, jutro założę kolejny temat.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości