Stutthof

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Stutthof

Postautor: kulfonez » 7 wrz 2004, o 18:26

Wyjezdzajac ze Szczecina w kierunku Polic, (za przesącinem) było kiedyś małe miasteczko o nazwie Stutthof, podobno w trakcie II wojny światowej doszło tam do masakry ludności. Jezeli ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat tego miasteczka to prosze wpisywać tu na forum lub na mój adres mejlowy, Pozdrawiam

p.s. wiem ze to jeszt portal wyłacznie o Szczecinie ale sądze ze taka ciekawostka nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 wrz 2004, o 19:57

A na pewno o ten Stutthof chodzi ? Jaka jest polska nazwa teraz ?
Bo na mierzei wiślanej jadąć w stronę końca świata (czyli do końca mierzej) jest obóz Stutthof - znany obóz pracy (chyba)
Gość

Postautor: Gość » 7 wrz 2004, o 20:56

mo¿e chodzi tu o filiê obozu Stutthof w Policach. by³a takowa , w lesie pomiêdzy Przêsocinem a Policami
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Postautor: kulfonez » 7 wrz 2004, o 21:07

moze jest to własnie fillia obozu, bo znajduje sie to własnie pomiedzy przesącinem a policami (przed wiaduktem kolejowym) , lecz słyszałem od starszych mieszkanców Polic iz było oto małe miasteczko. Wiecej informacji nieposiadam, ale staram sie w nie zaopatrzyć.Pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » 8 wrz 2004, o 00:41

Konzentrazionslager Stuthof - Aussenlager Politz bei Stettin
Za³o¿ony 25 czerwca 1944r.

Zlikwidowany w kwietniu 1945r.

Obóz posiada³ ok. 6500 wiê¿niów.

Filia obozu Stutthof w M¶ciêcinie powsta³a w 1944r. Pierwszy transport wie¿niów przyby³ miêdzy 25-27 czerwca 1944r.Otoczony lini± drutów kolczastych, do których w nocy w³±czano pr±d. Obóz sk³ada³ siê z 32 baraków, szpitala, kuchni, komendantury, obiektów gospodarczych, pomieszczeñ dla esemanów oraz biura administacjii obozowej. Wiê¿niami obozu byli Polacy, Litwini, Rosjanie, £otysze, W³osi i Francuzi.Liczba wiê¿niów nie jest dok³adnie znana ale oblicza siê, ¿e obóz móg³ pomie¶ciæ 6500 ludzi. Wiêzniowie nosili pasiaki. Wszyscy mieli przyszyty do ubrania czerwony trójkat - odznakê wiêznia politycznego.W szpiatlu obozowym pracowa³ dr. Bronis³aw Kaczyñski - polski wiêzieñ poltyczny z numerem obozowym 14701. I choæ wiele ¿róde³ mówi, ¿e usi³owa³ za wszelk± cene ratowaæ wiê¿niów obozu, zeznania z 1964r jednego z wiê¿niów nie potwierdzaj± "niewinno¶ci" dr Kaczyñskiego.

strona www.republika.pl/naszepolice/obozy_polickie.htm
Gość

Postautor: Gość » 8 wrz 2004, o 00:46

a i jeszcze druga historyczna stronka o Policach www.politz.republika.pl
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 8 wrz 2004, o 07:38

ja sie nawet niewypowiem bop mi znow wstyd :D obie stronki sa dzielem 2 czlonkoów ZGRu a ja zapomnialem :D
no ale jak sie pracuje od rana do wieczora to czlowiek nieprzytomny chodzi :D
pozdrawiam
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Postautor: kulfonez » 8 wrz 2004, o 16:30

dzieki za informacje, dotarłem do tej strony , doinformowałem sie i bardzo sie ciesze.
Dzieki wielkie, moja ciekawosc została zaspokojona lecz nei do konca.... lecz to mi staczy
Awatar użytkownika
stopstop
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:50

Może jeszcze ta strona...

Postautor: stopstop » 9 wrz 2004, o 14:07

Może jeszcze ta strona: www.fabryka.police.info.pl. A ulica, przy której znajdują się dziś pozostałości po obozie nazywa się Ofiar Stutthofu...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości