Podziemia na Dworcu Głównym

Dla tych, co patrzą w dół.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Podziemia na Dworcu Głównym

Postautor: Sławek » 24 lip 2004, o 23:35

Nie znam się na podziemiach, ale z zainteresowaniem przeczytałem to co tu piszecie.
Nie znalazłem jednak nic, i to wydaje mi się dziwne, o podziemiach na dworcu Szczecin Główny. Kiedyś pisało się o nich w Kurierze Szcz.
A może temat jest Wam dobrze znany i nie warto o tym wspominać - jeśli tak to sorry... :)
Wiem, że pod dworcem i w jego okolicach są potężne podziemia.
Wczoraj byłem tam i zauważyłem coś, co nigdy przedtem nie wpadło mi w oko - stojąc na peronie I, tyłem do budynku dworca i do Odry, patrząc na peron II, zauważyłem w bocznej ścianie podwyższenia peronu II (nie wiem jak to się fachowo nazywa...) normalne okno, z wystającą rurą, widać że dalej jest całkiem spore pomieszczenie pod ziemią. Trudno się jednak przyjrzeć, bo trzeba by wejść na tory... Ja nie zaryzykowałem :D
Pozdrawiam - Sławek
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 24 lip 2004, o 23:58

Aż jutro pójde sprawdzić to okno w podwyższeniu peronu, ja też nigdy na to niezwróciłem uwagi.
Co do podziemi dworca głównego to ten temat NIE jest dobrze znany, "powiedzmy" że byliśmy i widzieliśmy, ale napewno nie wszystko, nie wszędzie zajrzeliśmy a tego okna napewno niewidzielismy. Według mnie całe to podziemia są niżej niż to okienko które widziałeś. Więc albo to jest jakaś piwnica, albo kolejny poziom tych podziemi do którego my niedotarliśmy.

Do tej pory znane wejścia i wyjścia to:
- jedno w scianie oporowej na ostatnim peronie
- dwa wejścia są na placu Zawiszy Czarnego
- i jedno jest w przejściu podziemnym miedzy peronami

Schron jest dwupoziomowy a do wyjść na pl.Zawiszy Czarnego prowadzi klatlka schodowa która ma chyba pieć pięter. Obecni jest wykorzystywany przez Obronę Cywilną, no to chyba tyle na ten temat, wciąż zbyt mało informacji, jak ktoś wie cos więcej to proszę sie podzielić tą wiedzą.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 29 lip 2004, o 15:08

Aż jutro pójde sprawdzić to okno w podwyższeniu peronu, ja też nigdy na to niezwróciłem uwagi.
I co Bruce - coś ustaliłeś?
Jeśli tak, to daj znać.
Bo nie wiem, czy należy mi się "chwała odkrywcy" czegoś ciekawego. :D
Chociaż specjalnie się nie łudzę, to faktycznie "za płytko"
Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 29 lip 2004, o 15:16

Tak byłem zobaczyć to okienko, ale na tory też niewchodziłem, a z peronu niewiele widać, na 90% mogę stwierdzić że nie jest to połączone z tym duzym schronem który ja zwiedzałem.
Także dopóki tego bliżej sie nie zbada, to okienko pozostanie małą zagadką, myslę że niedługo bedzie trzeba zorganizować legalne zwiedzanie podziemi dworców PKP i PKS.
peter
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2004, o 00:22

Postautor: peter » 29 lip 2004, o 17:13

Witam zainteresowanych.
Zgodnie z planem dworca z 1905 roku pod peronami dworca przebiegały trzy tunele. Ten pierwszy to dla podróżnych (obecnie). Drugi o którym tu jest mowa to tunel bagażowo-pocztowy ( na wysokości ekspedycji przesyłek tem gdzie stoją wózki pocztowe) był on nawet szeroki. Pamiętam przy przebudowie układu torowego dworca jego konstrukcja z zewnątrz była odsłonięta. No i trzeci na końcach peronów (na wysokości pętli autobusowej) tam były jakieś magazyny ale nie wiem od czego. Oczywiście z tych tuneli były wyprowadzone windy.
asianawrot
Posty: 33
Rejestracja: 28 sie 2004, o 20:01

Postautor: asianawrot » 28 sie 2004, o 23:45

podobno z ten tunel prowadzil az na poczte i byly nim przewozone przesylki????
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 29 sie 2004, o 08:52

tak jak napisał Bruce
schron jest wykorzystywany przez Obronę Cywilną
i jest naprawde duzy, jesli tylko beda mozliwosci (prawne i techniczne) napewno tam wejdziemy i w miare mozliwosci zdokumentuyjemy to tak aby kazdy kto jest zainteresowany mogl sie temu przyjzec dokladniej

pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » 9 wrz 2004, o 15:36

Siema wszystkim. Jestem pocz±tkuj±cym badaczem podziemi, by³em pod qistorpem w tunelu przy uni lubelskiej i w pomieszczeniu pod tarasami na wa³ach chrobrego. Mogliby¶cie mi napisaæ jak dostaæ siê do bunkra pod dworcem. Mój mail to www.kibiczbysiu@wp.pl .
Gość

Postautor: Gość » 9 wrz 2004, o 15:38

Pomyli³em maila bez www oczywiscie, czyli tylko kibiczbysiu@wp.pl
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 9 wrz 2004, o 22:03

Oj, niewiem czy się tam dostaniesz.....sami dokładnie niewiemy jak to załatwić, trza iść pewnie do dyrekcji PKP i pogadać. Innej możliwości chyba nie ma :)
peter
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2004, o 00:22

Postautor: peter » 10 wrz 2004, o 00:16

Z pewnych źródeł wiem, że przygotowywana przebudowa dworca, któram ma się jeszcze w tym roku rozpocząć zakłada wykorzystanie starego "pocztowego" tunelu jako przejścia pod peronami (bo jak wyżej dodałem jest przestronniejszy) a zamknięcie obecnego. Tak więc sobie myśle może by fotograficy ten funkcjonujący tunel tak udokumentowali....
Awatar użytkownika
MiWolo
Posty: 466
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 18:47
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: MiWolo » 13 wrz 2004, o 20:57

To jak wy tam się dostaliście, jaki był ten przypadek? Acha mam pytanie, czy podziemia na dworcu są połączone z siecią podziemi?
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 13 wrz 2004, o 22:17

Zbysiu pisze:To jak wy tam się dostaliście, jaki był ten przypadek? Acha mam pytanie, czy podziemia na dworcu są połączone z siecią podziemi?
:) No to był przypadek, który juz się zapewne niepowtórzy, więc nie bede się rozpisywał na ten temat.

A co do połączenia tego schronu z "siecią podziemi" to raczej zamieśił bym tą teorię w dziale z bajkami i baśniami.
Co prawda jeden redaktor :wink: rozpisuje się na ten temat , ale to są tylko i wyłącznie jego domniemania a przez to robi tylko mętlik w głowach i zamieszanie.
Żeby rozwiać wszelkie niewiadome, to informuje, że schron pod dworcem głównym nie jest połączony z zadnym "systemem podziemi" , nie mówie że kiedys nie był, ale teraz nie ma po tym żadnych śladów.
Awatar użytkownika
PEPA
Posty: 259
Rejestracja: 27 wrz 2004, o 21:12
Kontakt:

Postautor: PEPA » 22 mar 2005, o 00:18

peter pisze:Z pewnych źródeł wiem, że przygotowywana przebudowa dworca, któram ma się jeszcze w tym roku rozpocząć zakłada wykorzystanie starego "pocztowego" tunelu jako przejścia pod peronami (bo jak wyżej dodałem jest przestronniejszy) a zamknięcie obecnego. Tak więc sobie myśle może by fotograficy ten funkcjonujący tunel tak udokumentowali....
Przestronny??
Załączniki
DSC00190.JPG
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 22 mar 2005, o 11:00

Zgadzam sie.

Pan redaktor bardzo czesto wznieca tylko poruszenie i "plotkuje"...
Wiele relacji jest naciąganych jak chocby tekst o oszklonym tunelu pod odra...

pewnie gdyby mieszkancy szczecina z sprzed45' roku nie spalili i nie zniszczyli doszczętnie pełnej dokumentacji dotyczacej , wodociagow , kanałow , tuneli i innych cudów techniki mielibysmy pełny obraz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości