Zdjęcia z wojny i nie tylko

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Quebec » 22 wrz 2004, o 22:57

Cześć pozdrowienia dla wszystkich. Chodzi mi czy wie ktoś jak zdobyć zdjęcia z wizyty Hitlera w Szczecinie na Wałach Chrobrego??? Nie wiem w którym było to roku (prawdopodobnie jeszcze przed wojną), ale zdjęcia te były drukowane w "Głosie Szczecińkim" na początku lat 90-tych (że też wtedy nie miałem skanera :( ). interesuje mnie też czy nie zna ktoś adresu strony gdzie można zdobyć zdjęcia z okresu działań wojennych ze Szczecina (wkroczenie Armii Czerwonej, bombardowania, parady). Z prawdziwie militarnych mam tylko zdjęcie z angielskiego samolotu rozpoznawczego (prawdopodobnie Mosquito) kiedy namierzył "Graffa Zeppelina" na Wałach Chrobrego :cry: . Z góry dzieki za informacje :D
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 22 wrz 2004, o 23:51

Onkel Adolf przybył był do Szczecina 12 czerwca 1938 roku. Przystroili wtedy miasto jak choinkę na Boże Narodzenie.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 23 wrz 2004, o 08:41

postaram sie utworzyc jakas wojenna kategorie i dodac kilka ciekawych zdjec. ruskie niestety nie robili tyle zdjec co alianci na froncie zachodnim :(
ps. zdjecie z wizyty hitlera w szczecinie jest zamieszczone w duzym, srebrnym/szarym albumie "zeszytow szczecinskich" - do dostania w empiku lub w antykwariacie na malopolskiej
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 09:06

W albumie Heinza Gelinskiego „Stettin, Eine deutsche Große in den 30er Jahren“ Rautenberg 1984 jest takie zdjęcie, jak Onkel Adolf jedzie sobie 12.06.1938 roku limuzyną przez Kaiser-Wilhelmstraße, mniej wiecej na wysokości alei fontann.
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 23 wrz 2004, o 09:54

Dzeki serdeczne, a ta kategoria to byłby fajny dodatek jako ciekawostka. Szczecin miał naprawdę duże znaczenie w czasie wojny, tu wszak pole do popisu miala Kriegsmarine ze swoimi u-botami, produkowano czesci statecznikow i podzespoły do V-1 i V-2, tu jak wspomnialem swą historie zakonczyl jedyny niemiecki lotniskowiec, fabryka paliw syntetycznych w Policach, teorie o powiązaniu Szczecina z kompleksem w Książu i oczywiście wielu ludzi nie wie, że właśnie w naszym mieście powstała koncepcja Blitzkriegu gdzie przez wiele lat wykładowcą taktyki dla przyszłych kadr oficerskich był nie kto inny tylko generał Heinz Guderian twórca niemieckiej broni pancernej o której skuteczności przekonał się cały świat :( Szkoda tylko, że jak napisaliście w tej książce jest tylko jedno zdjęcie bo wtedy w "Głosie" zajęło to całą stronę. I rzeczywiście tylko w święta chyba tak przystrajali miasto i też nie jestem pewien czy przy jego wizycie nie bardziej.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 10:10

U Gelinskiego jest tylko jedno zdjęcie z Onkelem Adolfem, ale jest też wiele innych pokazujących miasto przystrojone na jego cześć. I całkiem niezłej jakości. Ja mam prywatnie jeszcze jedno - zdjęcie Stadttheater całego w Hakenkreuzach. Niestety jakość tego ostatniego jest fatalna.
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 23 wrz 2004, o 10:32

hmm, to tak jak ja fotkę Galerii Centrum lub może bardziej wtedy UFA Palast (nie wiem czemu i tak zawsze nazywam dalej ją Posejdonem :D ), tak samo slabiutkiej jakości, praktycznie tylko do zobrazowania całości niż wnikania w szczegóły
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 10:39

Tymczasem u Gelinskiego UFA-Palast jest doskonałej jakości. Chyba z tego źródła cyknięto tę fotkę, którą masz. NB. Przeglądnąłem sobie właśnie całego Gelinskiego. Jest jeszcze zdjęcie Czerwonego Ratusza w hakenkrojcach, defilady przed bankiem PKO na Niepodległości i zdjęcie domu handlowego Horstów przy Niepodległości (dawniej Odzieżowiec). Natomiast na rzeczonej fotce Onkel Adolf dystyngowanie hajhitluje sobie do rozentuzjazmowanego tłumu. Więcej tłumu niż Onkla.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 wrz 2004, o 12:11

Bachinstitut pisze: Tymczasem u Gelinskiego UFA-Palast jest doskonałej jakości. Chyba z tego źródła cyknięto tę fotkę, którą masz. NB. Przeglądnąłem sobie właśnie całego Gelinskiego. Jest jeszcze zdjęcie Czerwonego Ratusza w hakenkrojcach, defilady przed bankiem PKO na Niepodległości i zdjęcie domu handlowego Horstów przy Niepodległości (dawniej Odzieżowiec). Natomiast na rzeczonej fotce Onkel Adolf dystyngowanie hajhitluje sobie do rozentuzjazmowanego tłumu. Więcej tłumu niż Onkla.
OK. Rozumiem, ale temat delikatny. ALe tez mi się widzi, że można te zdjecia i ich wartość historyczną zaprezentować w osobnej galerii. Też mam kilka zdjęć wtym klimacie, ale tak jak powiedziałęm. temat wymaga dużej delikatności. Wieć jeśli amcie takie zdjęcia to prosze o podesłane na arek@sedina.pl
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 23 wrz 2004, o 13:12

Temat faktycznie delikatny, nie chodzi tu wszak aby podniecać się jak Onkel wietrzy swą pachę :), ale to też była historia naszego miasta i galeria o II wojnie by się przydała, niwelując lukę jaką obecnie mamy w sieci. Ruskie zdjęć nie robili bo najpierw musieli gdzieś "zdobyć" aparat a potem jeszcze go trzeba umieć urzyć. Dzięki temu mamy kolejną białą plamę jak już zauważył Keson :( . Zastanawiam sie czy nie poszukać jakiegoś dojścia do naszej 12 dywizji, może oni mają w gablotkach pamięci jakieś przekazane fotki z walk o Szczecin??? Osobiście jestem na tropie zdjęć już powojennych z akcji podnoszenia zatopionych u-botów, tarasujących wejście do naszego portu. W sobotę sprawa się ostatecznie wyjaśni i jak je zdobędę to podeślę. A teraz jak ktoś coś ma niech wysyła, może z tej mąki wyjdzie jakieś ciasto (byle nie zakalec!!) :wink:
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 14:53

Najbardziej nie mogę przeboleć, że raz widziałem fotografie lotnicze zbombardowanych terenów Szczecina. Były to doskonałej jakości negatywy formatu ok. 240 x 200 mm. Było to w czasach, w których nie było powszechne skanowanie. Niestety człowiek, u którego to widziałem, nie żyje. Nie wiem skąd je miał i co się stało z tymi zdjęciami.
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 23 wrz 2004, o 16:51

Takie zdjęcia na 100% do dziś przechowuje RAF i USAF. Pytanie tylko jak znaleźć odpowiedni adres email do nich żeby nikt nie zlekceważył prośby o poszukanie tego... Widzę, że sam sobie zrobiłem teraz małe wyzwanie!
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 23 wrz 2004, o 19:14

A mi się temat podoba! I żaden on delikatny! Bierut też tu był, a "pachy nie wietrzył", bo inaczej sie witali... Też byłby niezły temacik... Stety, sam nie mam takich pamiątek, ani na razie dojscia ku nim. A może ktoś dysponuje jakimis skanami artykułow prasowych z "tamtych wielkich dni"?
A jeszcze, czy ktoś pamięta, jak to Gorbi przybył do Szczecina, kiedy na Zatoce Pomorskie enerdowcy pruli polskie żagle... Jak by nie było - powoli i do tego dotrzemy!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 20:06

A kopie są na 100% w Szczecinie. Obawiam się, że w najgorszym z miejsc do sforsowania w naszym mieście. Znacznie trudniejszym niż RAF.
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 23 wrz 2004, o 20:09

czyzby magistrat? :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron