Książki "dziejące się" w Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 wrz 2004, o 14:19

Alek pisze:Ponadto taka strona ze spisem lektur obowiązkowych 'miłośników starego Szczecina' powinna na stałe na www. sedina.
No i stąd ten temat. Zbieramy cały czas tytuły i jak widać tytułó cały czas przybywa. Lista oczywiście w wolnej chwili powstanie chyba, że ktoś ma chwilę, żeby przejreć ten wątek - spisać tytuły któe się pojawaiają - fajnie jakby do tego dorzucić wydawcę i rok to byłoby super .

Jak ktoś może to prosze nam pomóc w ten sposób...

Pozdrawiam
gabi
Posty: 27
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 23:52
Lokalizacja: Karolinenhorst

Postautor: gabi » 30 wrz 2004, o 00:13

aż się dziwię ,że nie padł tu tytuł ,,Czerwony sokół". Co prawda jest to powieść dla ...młodziezy (i to tej zupełnie młodej) ale dotyczy naszego ulubieńca: Bogusława X.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 27 lis 2004, o 23:14

A ja dopisuję jeszcze jeden tytuł tj. Port nowych szlaków autor Andrzejewski Wiesław, wydawnictwo Krajowa Agencja Wydawnicza z 1981 roku. Książka moim zdaniem bardzo ciekawa bo opisuje powojenne losy polaków marynarzy przybyłych do Szczecina z Gdyni , ich wrażenia dot miasta, akcja toczy się w Szczecinie fajnie się czyta polecam i pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 5 gru 2004, o 18:32

Jerzy Edigey "Zbrodnia w południe" Iskry 1970 seria z Kluczykiem

i bardzo ciekawe krotkie streszczenie tej ksiazki:

W tej chwili Szczecin jest peryferią na zachodnich rubieżach Rzeczpospolitej (hmm, hmm...) , ale nie zawsze tak bylo. W latach 60-tych miasto odgrywało niepoślednią rolę, należycie udokumentowaną w polskiej powieści kryminalnej. Zanim utworzono zespół portowy Szczecin-Świnoujście zawijały tu statki dalekomorskie i w mieście czuło się powiew morskiej bryzy. Romantyka morskich podróży, mundury marynarzy różnych bander, międzynarodowa atmosfera - wszystko to sprawiało, że Szczecin był dla pisarzy atrakcyjnym miejscem lokalizacji akcji powieści. Mogło z nim konkurować jedynie Trójmiasto. Przemyt, przerzut szpiegów, handel walutą - atrakcyjny koloryt lokalny aż kusił, aby go wykorzystać na kartach powieści. Legenda stworzona w tamtych latach żyje zresztą do dziś: połowa Polski jest przekonana, iż Szczecin leży nad morzem. W formie anegdoty opowiadamy sobie o panu, który na Bramie Portowej (centrum miasta), obładowany materacami i innym sprzętem do opalania pyta: "Którędy na plażę ?".

wiecej na:
http://www.republika.pl/klub_mord/edige ... ludnie.htm
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 26 cze 2005, o 22:11

Był już tu wspominany "Tryptyk szczeciński" w opracowaniu literackim Mariusza Czarnieckiego
Wiem że to zbiór opowiadań :
Tom 1
MARIAN WIECZOREK - OGRODY PEŁNE WRAKÓW
WŁADYSŁAW NAROŻYŃSKI - SPEŁNIENIE
Tom 2
WACŁAW HULEWICZ - DZIEWIĄTA PRZEPAŚĆ
JADWIGA KULIKOWSKA-GRAJEK - SAGA JEDNAK OPTYMISTYCZNA
FRANCISZEK OLCZAK - ZASZCZUTY BIEDĄ
Tom 3
EDWARD GAJLEWICZ - RZEKI MOJEGO ŻYCIA
Ale czy ktoś może je zna i napisze pare słów o nich?
Tak mnie jakoś ciągnie zeby je kupić ale nie chcę się rozczarować, nadal chce być żabą ;-)
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 26 cze 2005, o 22:34

Tryptyk Szczecinski...
Mam co prawda tylko III tom ten ze wspomnieniami Gajlewicza...no i... w sumie nic specjalnego... Ten "szczecinski" fragment nie jest az taki wciagajacy.... opowiesc czlowieka zaczynajaca sie w Rosji.. bieda, wojny i potem wspomnienia szczecinskie.. najpierw jakies wioski.. gospodarka...klopoty z zona i kochanka a potem historia pracy w Szczecinie jako (chyba) sztauer w Hartwigu - pozniej zbieracz zlomu i szmat... ot wspomnienia...
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 26 cze 2005, o 22:51

1.Die Stunde Der Frauen: Bericht aus Pommern
Christian Graf von Krockow... nawet nie wiem czy to wyszlo po polsku...
Wiem ze wyszlo chyba w 91 rowniez po angielsku...
2. Italienische Forschungen (Berlin-Stettin 1827-1831),Carl Friedrich von Rumohr
3. Deportation of the Jews to the East: Stettin, 1940 to Hungary 1944, John Mendelsohn
4. Stettin Secret, James Stewart S. Thayer
Czy ktos ma jakies info na temat tych ksiazek....
Postaram sie przeczytac potem dam znac (jak uda mi sie je zdobyc)
Oprocz tego "Bylem Grekiem" zajrze potem na polke to dopisze co wiecej..
Czy chodzi tylko o powiesci czy wogole o ksiazki zwiazane ze Stettinem czy Szczecinem...???
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 26 cze 2005, o 22:57

Tryptykiem się chyba zainteresuje.
Tu Busol miał na myśli raczej powieści i opowiadania zawierające opisy z życia Szczecina i mieszkańców.
Nie chodziło raczej o książki historyczne czy naukowe. Te spisywala ewaewa.
Awatar użytkownika
stettiner
Posty: 387
Rejestracja: 19 gru 2004, o 14:56
Lokalizacja: Stettin,

Postautor: stettiner » 26 cze 2005, o 23:57

a "Taniec Smierci" (chyba taki tytuł) autora nie pamietam tez sie dzieje w Stettinie i Szczecinie
You can kiss me. I'm Straight Edge ! sXe.

TWH TS
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 27 cze 2005, o 00:00

Wodzu wyspa jest twoja A. Liskowackiego
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 cze 2005, o 00:26

Finkenwaldczyk pisze:Wodzu wyspa jest twoja A. Liskowackiego
Kiedy ja to czytałem...
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 27 cze 2005, o 02:51

"Eine kleine.." A. Liskowacki
"Bylem Grekiem" Wl. Brzezinski ale to bardziej Police
Kiedys wyszla ciekawa ksiazeczka A. Babinskiego z interesujacymi historiami o Szczecinie (wspominalem juz kiedys o niej na forum a teraz nie moge jej znalezc)
Chyba w latach 80-tych wyszly nazwijmy to "wspomnienia" wice-prezydenta Szczecina w latach 45-?? (Maciejewskiego jezeli dobrze pamietam pisownie jego nazwiska), ksiazke mi "wcielo" a szkoda.
Po publikacji, Zaremba z Maciejewskim wymieniali ze soba listy na lamach prasy a propos tego kto pisze prawde.
Moze ktos z Sediniakow ma ta ksiazke a Krasiu dostep do archiwalnych numerow Glosu lub Kuriera bo polemika byla jak pamietam ostra
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 27 cze 2005, o 02:54

Bartosz pisze:
Finkenwaldczyk pisze:Wodzu wyspa jest twoja A. Liskowackiego
Kiedy ja to czytałem...
ja to o maly wlos bym powtorzyl na tej wyspie, ale rodzice wowczas wybaczyli po wywiadowce. A bylem juz zapakowany, nawet list napisalem. :wink: Ale ksiazke mam wiec jak ktos czuje potrzebe to chetnie pozycze.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 27 cze 2005, o 08:21

Exadum pisze:Tryptykiem się chyba zainteresuje.
Tu Busol miał na myśli raczej powieści i opowiadania zawierające opisy z życia Szczecina i mieszkańców.
Nie chodziło raczej o książki historyczne czy naukowe. Te spisywala ewaewa.
Chodzi o jedno i drugie.
Mamy już taki roboczy spis filmów dokumentalnych i fabularnych
Teraz czas na ksiązki - historyczne robi ewaewa - ale jesli mi sie nie pomyliło to też ujmuje także "fabularne" - jesli nie to fabularne też trzeba zebrac do jednego miejsca
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 27 cze 2005, o 11:16

Zibsky pisze:"Eine kleine.." A. Liskowacki
"Bylem Grekiem" Wl. Brzezinski ale to bardziej Police
Kiedys wyszla ciekawa ksiazeczka A. Babinskiego z interesujacymi historiami o Szczecinie (wspominalem juz kiedys o niej na forum a teraz nie moge jej znalezc)
Chyba w latach 80-tych wyszly nazwijmy to "wspomnienia" wice-prezydenta Szczecina w latach 45-?? (Maciejewskiego jezeli dobrze pamietam pisownie jego nazwiska), ksiazke mi "wcielo" a szkoda.
Po publikacji, Zaremba z Maciejewskim wymieniali ze soba listy na lamach prasy a propos tego kto pisze prawde.
Moze ktos z Sediniakow ma ta ksiazke a Krasiu dostep do archiwalnych numerow Glosu lub Kuriera bo polemika byla jak pamietam ostra
Przydało by się ustalić jaki to był rok i chociaż mniej więcej jaki miesiąc. Inaczej to szukanie igły w stogu siana. Książki Maciejewskiego niestety nie mam. Pozostaje wycieczka do książnicy. Swoją drogą fajny temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron