"Wykaz obiektów opuszczonych..."

Dla tych, co patrzą w dół.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

"Wykaz obiektów opuszczonych..."

Postautor: Penetrator » 27 lip 2005, o 07:06

W 1953 na potrzeby produkcji zbrojeniowej został sporządzony spis pod nazwą „ Wykaz obiektów opuszczonych i niewłaściwie zagospodarowanych”. Obejmował on poniemieckie fabryki, sztolnie, hale, schrony, tunele łącznie 53 obiekty, które można byłoby przystosować do produkcji.
Dwie pozycje tego wykazu dotyczą Szczecina:
„41. Szczecin. Podziemne pomieszczenie beton-żeliwne w rejonie portowym Dolnej Odry. Nabrzeże „Arsenał”. Wg inf. duże pomieszczenie podziemne”
„43. Szczecin. Obok fabryki surogatów kawowych. Olbrzymie pomieszczenia byłej fabryki zbrojeniowej.”

Ponadto z okolic Szczecina : Marty (Mosty?), Budowo, Gołczew (Sosnkowice?), Przytór.
Awatar użytkownika
Gminski
Posty: 28
Rejestracja: 9 cze 2005, o 21:12
Lokalizacja: hokendorf

Golczewo (Sosnowice)

Postautor: Gminski » 27 lip 2005, o 12:45

Byłem tam. W czasie wojny stały tam magazyny amunicji, i zostały zbombardowane rzez aliantow. Stało chyba 17 magazynów, wypełnionych po brzegi amunicją, pociskami od takich małych kaliber 80mm po 40 kilowe bomby burzące, niektóre jeszcze nie uzbrojone. Wszystko to zostało rozrzucone po lesie i leży po dziś dzień. Saperzy od paru lat tam rozminowują i końca nie widać
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Sosnkowice

Postautor: Penetrator » 27 lip 2005, o 12:58

TAM :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
"38.Pow. Gryfino, gm.Nadleśnictwo Gołczew. Pięć pomieszczeń podziemnych, betonowych, każde o wym. ok. 22x15m. Dwa schrony podziemne betonowe, o wymiarach22x22, 12 baraków podpiwniczonych murowanych. Obiekt zalany wodą"
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 27 lip 2005, o 17:55

1. Wątek listy H. Wcisły i tzw. listy Rekucia już się kiedyś pojawił
http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=166
2. Poza tym obiekt z wykazu: "Pow. Gryfino, gm. Nadleśnictwo Gołaszew" to nie to samo co "woj. Szczecin, pow. Kamień Pomorski, gm. Golczewo, leśniczówka Sosnowice" (lista Rekucia).
3. Według ustnej relacji w Sosnowcach dostępne są dwa „bunkry”. Natomiast sama fabryka jest zalana wodą. W przeszłości podjęto - bezskutecznie - próbę wypompowania wody z podziemnych pomieszczeń.
W 2003 r. saperzy z gryfickiej jednostki wojskowej oczyścili pobieżnie teren z widocznych i niebezpiecznych pocisków. Obecnie drogi leśne zastawione są szlabanami. Ustawione zostały również tablice ostrzegawcze. Mogę więcej, jak ktoś chce...
4. Co do Gryfina - nie mam żadnych informacji.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 28 lip 2005, o 06:51

A to ja przepraszam....ale żeby zorientować się czy jakiś temat był już poruszany trzeba sprawdzać wszystko...(Admin nie da się zrobić, żeby w opcji "Szukaj" pojawiały się nie tylko artykuły i tematy?)
1. na przedrukowanym w Odkrywcy wykazie z "Przeglądu technicznego" jest Gołczew a nie Gołaszew. Więc która wersja jest prawidłowa?. Ja osobiście spotkałem się z trzema wersjami (Gołczew, Gołaszew, Gołczewo)
2. wg ksiązki p Turek na ulicy Dębogórskiej była po wojnie fabryka surogatów kawowych.
3. przy nabrzeżu Arsenał są betonowe podziemne pomieszczenia, ale czy o nie chodziło autorowi?. Można było tam postawić obrabiarki, więc do produkcji zbrojeniowej się mogło nadawać. W każdym razie osoby zajmujące się zawodowo takimi sprawami na stoczni nie wiedzą o innych.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 lip 2005, o 08:13

Penetrator pisze:(Admin nie da się zrobić, żeby w opcji "Szukaj" pojawiały się nie tylko artykuły i tematy?)
Mamy dwie wyszukiwarki.

1. Artykułów u góry strony głownej
2. Wyszukiwarka na FORUM. Kiedy jesteśmy na forum u góry strony w panelu mamy obok FAQ także ikonke 'szukaj'
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 28 lip 2005, o 09:23

:lol: aaaaaaaaa, to ja bardzo dziękuję za informacje.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

cron