Altdamm - obóz

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Altdamm - obóz

Postautor: romeck » 10 gru 2004, o 12:47

Znalazłem cos takiego (niestety to nie moje, mam tylko skan)

Kriegsgefangenenpost I.WK,,Lager Altdamm''28.7.18

Myśle, że Was zainteresuje a może też coś wiecie o tym obozie więcej.
Nietypowa kartka - jak rozumiem - organizacji "sprawdzającej" warunki w obozach. W następnym wpisie druga strona kartki - pełne zadowolonie!

Pozdrawiam
Romek
Załączniki
Kriegsgefangenenpost I.WK,,Lager Altdamm''28.7.18.jpg
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

to co napisno z obozu....

Postautor: romeck » 10 gru 2004, o 12:48

:)
Romek
Załączniki
str B za 6 EUR e-bay 9.12.04.jpg
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 12 mar 2005, o 00:17

A tu masz ,romeck-u , przykłady monet będących w obiegu w obozie jenieckim w Altdamm.
Załączniki
monety_zastepcze_altdamm_oboz_jeniecki.jpg
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 12 mar 2005, o 03:01

A było o obzie w mojej zagadce nr 31
viewtopic.php?amp;t=1219&postdays=0&pos ... z&start=15
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Altdamm
Posty: 26
Rejestracja: 7 maja 2004, o 07:49
Kontakt:

Postautor: Altdamm » 12 mar 2005, o 08:02

dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Obóz jeniecki w Altdamm 1918???

Postautor: dragon113 » 15 paź 2005, o 11:30

Znalazłem taką pocztówkę. Podpisana jest jako obóz jeniecki w Altdamm 1918. Czy chodzi tu może o obecna dzielnicę Szczecina czy o jakiś inny Altdamm w II Rzeszy? I jeśli chodzi o nasz Altdamm to gdzie mógł się mieścić ten obóz? Czy ktoś może coś na ten temat więcej powiedzieć?
Załączniki
obóz altdamm.jpg
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Postautor: dragon113 » 15 paź 2005, o 11:37

Teraz już wiem iż jest to Stettin. Oto list z tego obozu. Oraz jego przepisanie po angielsku. Może ktoś potrafi to przetłumaczyć?

'My Dearest Edyth


I daresay you have received the telegram I sent yesterday telling you that I am free once more. I might be in England before this letter but I dont know yet so I am going to be on the safe side by sending it. We (1200 of us) left our camp [Atltdamm?] at 9 o clock 30th Nov and marched to Stettin and got on board our ship at 1 am 1st Dec. We had a fine welcome on board by the Danish Red Cross and we had breakfast before starting on board (with eggs). We started off about five and were clear of Germany by seven. We arrived in Copenhagen at five in the evening and had a great reception there. I will tell you all about that later on when I come home. We are having a fine time now with plenty of everything we want. We are now waiting to go home and are at present in a Danish Military camp. We dont know how long we are going to be here at present. All we know is that we wont be kept here for more than a fortnight but I dont think we shall be here long. I shall certainly be home before Christmas as for a long holiday then we shall be happy. I can hardly believe that it is true and I am afraid of waking up again to find it a dream but we shall soon get used to it now.


Well Dearest Edyth I thought of writing a long letter but I am too full of joy and cant do anything so had better keep the news to tell you at home in front of our own fire. Oh Dear what a happy time is coming.


Give my Best Love to Eldred and dont let him have to much of his own way until I come home and really he must no be so naughty as me.


I shall write again in a few day when we are more settled down and know a bit more about what they are going to do with us.


Dearest Love

from your true and

loving husband

Dani
Załączniki
obozowy list.jpg
Dorian

Postautor: Dorian » 15 paź 2005, o 13:11

Jezeli sie nie myle to w galerii prawobrzeza sa fotografie obozu w Dabiu.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Postautor: dragon113 » 15 paź 2005, o 13:35

Dorzucę więc jeszcze jedno. Czy ktoś potrafi dokładnie umiejscowić ten obóz? Wiem iz w Szczecinie istniały jeszcze wtym czasie dwa obozy. Jeden to był obóz - szpital w Altdamm a drugi mieścił się ponoć w szczecińskiej cukrowni. Szkoda iż nic wiecej nie wiadomo na ten temat.
Załączniki
obóz 2.jpg
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 15 paź 2005, o 13:51

dragon113 - połączyłem dwa wątki, poniżej kilka informacji na interesujący Cię temat.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Dorian

Postautor: Dorian » 15 paź 2005, o 13:55

Kiedy bylem w Dachau w maju to czytalem jeszcze o "Arbeiterlager" w samym Szczecinie i w Kluczewie k. Stargardu.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 15 paź 2005, o 14:08

dragon113 pisze:...Może ktoś potrafi to przetłumaczyć?
Moja najdrozsza Edyto

Osmielam sie zapytac czy otrzymalas telegram, ktory wyslalem wczoraj mowiacy Tobie jeszcze raz, ze jestem wolny. Moze bede w Anglii przed tym listem ale jeszcze nie wiem, wiec dla bezpieczenstwa wyslalem go. Opuscilismy (1200 osob) nasz oboz (Altdamm) o godz. 9 30-tego listopada i pomaszerowalismy do Szczecina a tam zaokretowali nas na statek 1 grudnia. Mielismy mile powitanie na statku przez dunski Czerwony Krzyz a takze sniadanie (jajecznica) przed odplynieciem. Odbilismy od brzegu okolo 5-tej a z Niemiec wyplynelismy o 7. Przybylismy do Kopenhagi o 5-tej po poludniu i mielismy tam wspaniale powitanie. Opowiem Ci o tym pozniej, kiedy powroce do domu. Teraz wspaniale spedzamy czas z dostatkiem wszystkiego czego chcemy. Czekajac na podroz do domu jestesmy zakwaterowani w dunskim obozie wojskowym. Nie wiemy jak dlugo tu jeszcze bedziemy stacjonowac. Wszyscy chcemy by nas tu nie przetrzymywali dluzej niz dwa tygodnie ale nie wiem jak dlugo tu bede. Na pewno powinienem byc w domu na Swieta Bozego Narodzenia jak na dlugie wakacje wtedy bedziemy szczesliwy. Moge ledwie uwierzyc ze to jest prawda, niestety na razie budze sie odkrywajac ze nadal to jest snem ale juz niedlugo sie to zmieni.

Coz, najdrozsza Edyto, myslami pisze dlugi list ale jestem zbyt pelen radosci i nie moge zrobic cokolwiek lepszego niz posiadanie wiadomosci by powiedziec Tobie w domu przy przywitaniu o naszym ogniu
(?uczuciu?). Oh najdrozsza, co za szczesliwy czas nadchodzi.

Przekaz moje wyrazy milosci dla Eldreda
(prawdopodobnie syn) i nie pozwalaj mu za duzo do czasu, kiedy to przybede do domu, na prawde nie moze byc taki niegrzecznym jak ja.

Powinienem napisac cos jeszcze za pare dni, kiedy bardziej sie tu zaaklimatyzujemy i bede wiedziec wiecej o tym co zamierzaja z nami zrobic.


Najdrozsze kochanie

Wierny i kochajacy maz

Dani
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 15 paź 2005, o 15:37

Dorian pisze:Jezeli sie nie myle to w galerii prawobrzeza sa fotografie obozu w Dabiu.
Wyjątkowo nie.
http://sedina.pl/modules.php?op=modload ... dde014c293
aniger42
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:41

Re: Obóz jeniecki w Altdamm 1918???

Postautor: aniger42 » 12 lut 2008, o 17:25

dragon113 pisze:Znalazłem taką pocztówkę. Podpisana jest jako obóz jeniecki w Altdamm 1918. Czy chodzi tu może o obecna dzielnicę Szczecina czy o jakiś inny Altdamm w II Rzeszy? I jeśli chodzi o nasz Altdamm to gdzie mógł się mieścić ten obóz? Czy ktoś może coś na ten temat więcej powiedzieć?
12.02.2008 - prawie o to samo pytałam niedawno w Sedinie; w książce wyd. 1926 "Krajna i Nakło" znalazłam informacje o wywózce przez Niemców w styczniu 1918 roku aresztowanych Polaków z Nakła n/Not. d o o b o z u k o n c e n t r a c y j n e g o (!) w Altdam. Wynika stąd, że niemieckie obozy koncentracyjne, to nie "wymysł" (tylko) hitlerowców.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 12 lut 2008, o 17:56

Nihil novi sub sole:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_koncentracyjne
- Wiki, może nie źródło na bank, ale w tym wypadku raczej wiarygodne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości