(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Postautor: Busol » 9 gru 2005, o 13:24

Brawo MURDOCK !!!
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 9 gru 2005, o 16:41

Brawo dla książki dr Frankiewicza...

Pisząc o cmentarzach prawobrzeża ominąłeś w opisie kilka z nich (jeśli korzystałeś tylko z tej książki to się nie dziwię). Bardzo się również dziwię, że nie uwzględniłeś w artykule zdjęć, które były podobno powodem dla którego art. się ukazał po pewnym czasie. A zdjęcia do ogarnięcia tego tematu są jak myślę podstawą. Mało faktów. Dużo przekopiowanych wątpliwości. Ale ogólnie jak na bajkę o podłożu
historycznym dość wartka akcja.

Nie czepiam się.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj

Postautor: Busol » 10 gru 2005, o 17:10

Busol pisze:Brawo MURDOCK !!!
Nie znam ksiązki Frankiewicza i ciesze sie ze ją Murdock nam przybliżył...
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 11 gru 2005, o 17:29

Zdjęcia które zostały zrobione są u mnie i Aygona, ja mam 11 sfotografowanych cmentarzy, na prawobrzeżu. Nie miałem możliwości ich wrzucić, prośba Kesona. Murdock mi przesłał zdjęcia czterech cmentarzy, to już coś- na galerię cmentarzy przedwojennego prawobrzeża poczekamy na chwilę co wyjdzie dalej z galeriami i uprawnieniami. Wtedy dopiero będzie można zobaczyć przedwojenne cmentarze prawobrzeża. Murdock jak na pierwszy raz to moje gratulację za odwagę. Co do wiedzy to też nie jest źle - Podam ci wszystkie przedwojenne lokalizacje cmentarzy i napiszesz część II. A były cmentarze o których nawet Doktor Frankiewicz nie miał pojęcia.
Awatar użytkownika
Woytas
Posty: 366
Rejestracja: 16 gru 2005, o 20:28
Lokalizacja: Szczecin- prawobrzeże

(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Postautor: Woytas » 16 gru 2005, o 20:39

Z tego co jest mi wiadome, na prawobrzeżu były jeszcze dwa cmentarze. Jeden mieścił się na oś. Słonecznym na rogu ulic Rydla i Przelotowej. W tym miejscu jest taraz parking strzeżony, a po cmentarzu zostały tylko dwa rzędy brzóz. Jeszcze w latach 70-tych przyjeżdżali tam Niemcy i palili znicze. Drugi mieścił się w Kijewie w lasku za przystankiem autobusowym w kierunku Zdunowa. Tam jeszcze parę lat temu można było zobaczyć jego fragmenty, nagrobki itp.
Murdock

(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Postautor: Murdock » 17 gru 2005, o 10:33

dawno mnie tu nie było i nawet nie wiedziałem, że ten artykuł został opublikowany :) bo już mnie ktoś straszył że pójdzie do poprawki. Faktycznie zabrakło w nim wielu rzeczy no ale czy byłby sens przepisywania słowo w słowo całej książki ? Co do zdjęć to faktycznie ma je teraz m.in. Fitek który to obiecał je kiedyś tam wrzucić do galerii.
Busol: Dzięki :)
Fitek: ok z chęcią napiszę część II, potrzebuję tylko więcej danych :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 17 gru 2005, o 11:10

Z płyt cmentarza na "Słonecznym" zrobili mi piaskownicę przed blokiem. Jakieś parę lat temu piaskownicę rozebrali i nie zdążyłem zrobić zdjęć niestety. Gdzieniegdzie jeszcze w murkach na "Słonku" trafiają się elementy płyt nagrobnych z tego miejsca.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Murdock

Postautor: Murdock » 18 gru 2005, o 14:22

hmm podejrzewam że takich miejsc jest o wiele więcej, na lewobrzeżu na ulicy Żubrów (obok Domu Marynarza) jest również murek i w nim znalazłem również elementy płyt nagrobnych. Jak widać w tamtych czasach nie szanowano zmarłych...

Gambit: widzę żeś fanem The Prodigy jak ja :) a Twoja xywa kojarzy mi się z utworem Michaela Cretu :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 18 gru 2005, o 14:27

Gambit, któr piaskownice rozebrali, ja też na słonku miałem z takowych materiałów. Murki przy blokach na K.Napierskiego są z nagrobków do dziś, no i murek przy TBS'ach w Zdrojach (tam gdzie był Gruneberg).
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
shiba
Posty: 397
Rejestracja: 17 wrz 2004, o 22:22
Lokalizacja: Neu-Westend
Kontakt:

Postautor: shiba » 18 gru 2005, o 14:28

Murdock pisze:hmm podejrzewam że takich miejsc jest o wiele więcej, na lewobrzeżu na ulicy Żubrów (obok Domu Marynarza) jest również murek i w nim znalazłem również elementy płyt nagrobnych. Jak widać w tamtych czasach nie szanowano zmarłych...

Gambit: widzę żeś fanem The Prodigy jak ja :) a Twoja xywa kojarzy mi się z utworem Michaela Cretu :) Pozdrawiam
na lewobrzezu to jeszcze

za blokami vis a vis galaxy murek jest zrobiony z plyt
piaskownica na placyku przy ulicy Brodzińskiego
[b] TWH TS [/b]
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj

Postautor: konger » 18 gru 2005, o 21:51

Woytas pisze:Z tego co jest mi wiadome, na prawobrzeżu były jeszcze dwa cmentarze. Jeden mieścił się na oś. Słonecznym na rogu ulic Rydla i Przelotowej. W tym miejscu jest taraz parking strzeżony, a po cmentarzu zostały tylko dwa rzędy brzóz. Jeszcze w latach 70-tych przyjeżdżali tam Niemcy i palili znicze. Drugi mieścił się w Kijewie w lasku za przystankiem autobusowym w kierunku Zdunowa. Tam jeszcze parę lat temu można było zobaczyć jego fragmenty, nagrobki itp.

Dokladnie tak, na Slonecznym byl, do czasu zbudowania tam bloku i parkingu.

Kijewo - to nie byl czasem cmenatrz Rosengarten ?? u WKZ mozna obejrzec plany tego cmenatrza, rysowane zreszta przez dra Frankowskiego, nie wiem ile, ale kto wie czy czasem wszystkich rysunkow cmentarzy nie robil wlasnie wspomniany doktor?

A tak przy okazji zapytam, ilu z Was bylo na Dunikowie (Slawociesze) na cmentarzu i jak Wam sie obecny stan "podoba" ?? Tutaj do tej pory przyjezdzaja Niemcy i pala znicze...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 18 gru 2005, o 22:27

Dokładnie na Oś. Słonecznym. Ulica Gartenstr. to dzisiejsza ul. Rydla, a cmentarz był po jej prawej stronie i nie tylko na dawnym parkingu, na cmentarzu stoi dzisiaj wiezowiec i małe centrum handlowe. Jeżeli chodzi o cmentarz w Rosengarten (Kijewo) to resztki cmentarza zachowały sie do dziś. Nie ma tylko budynków mieszkalnych po prawej stronie ulicy jadąc w stronę autostrady - dzisiaj jest tam droga wyjazdowa ze Szczecina. Nie zachowała sie też Kaplica na tym cmentarzu. Wielka szkoda
Murdock

Postautor: Murdock » 19 gru 2005, o 09:58

yup racja, kiedyś stałem tam na przystanku w Kijewie i czekałem na autobus do domu to zagadał do mnie pewien starszy pan i opowiadał, że w miejscu, w którym teraz stoimy były kiedyś budynki.

A obecny stan cmentarza na Sławocieszu jest zadowalający :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 19 gru 2005, o 14:04

A był tragiczny, "bośmy tymy ręcamy go porządkowalim"... Niedługo odpali w końcu nasza klubowo-stowarzyszeniowa strona to tam wszystkie fotki i dane z akcji będzie można obaczyć. Tu jakoś dziwnie relacji się to nie doczekało może dlatego że to tak rozłożone w czasie jest.

Murdock: widzę żeś fanem RMB jak ja :)
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 gru 2005, o 14:38

Gambit pisze:Tu jakoś dziwnie relacji się to nie doczekało może dlatego że to tak rozłożone w czasie jest.
O przepraszam. Jesli chodzi o slawociesze to byla i informacja i jest chyba w galerii reportaz...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości