(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 14 lut 2006, o 12:48

Pytanie z innej beczki - czy ktoś wie cokolwiek na temat cmentarza w miejscowości Wittstock (Wysoka Gryfińska), między Chlebowem a Gardnem? Tuż za wsią znajduje się mały lasek (miejsce oznaczone strzałką), a w samej Wysokiej park otoczony jest murkiem z mnóstwem czytelnych napisów.
Załączniki
Wittstock.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Murdock

Postautor: Murdock » 14 lut 2006, o 16:05

hmm a czy to, co zapodaleś dotyczy Szczecina ? jak nie to powinno być usunięte.

Fitek: kłóciłbym się z Tobą odnośnie wyrazu CMENTARZ. Generalnie jego najprostrza definicja to "Cmentarz - miejsce wydzielone do pochówku zmarłych." Można wobec tego wprowadzić po prostu różne określenia odnośnie Cmentarzy tradycyjnych oraz tych, tzw. masowych służących do chowania masowo poległych żołnierzy etc. Czy Cmentarz musi nam się kojarzyć tylko ze stojącymi krzyżami?

Co do lokalizacji tartaku i tym podobnych rzeczy to brakuje mi jakichkolwiek danych, ale jedno co wiem, to las przylegający do Danziger Weg był sadzony po wojnie m.in. przez moją ciocię, więc te tereny najprawdopodobniej przed wojną nie były zalesione.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 14 lut 2006, o 17:45

Fitek-69 oczywiście masz rację. Cmentarz na ul. Bielańskiej to Klucz. Ostatnio byłem tam pod koniec lata i naprawdę odechciało mi się robienia zdjęć. Naprawdę jedno wielkie wysypisko śmieci.
Co do tego cmentarza w Płoni, to parę fotek masz w mojej galerii. Cmentarz ten znajduje się jakieś 100 metrów za dwoma budynkami w kierunku Stargardu, przy samej drodze. Jak kiedyś liczyliśmy było tam około 30 grobów. Będziesz miał troszkę czasu, to podejdź tam.
I jeszcze w temacie Wielgowa. Istotnie las przylegający do Danziger Weg jest lasem młodym i sadzonym już po wojnie. Żyją jeszcze ludzie, którzy to pamiętają. Przed wojną był tam tartak i punkt załadunkowy drewna na wagony. Po wojnie plac blisko torów też służył do załadunku drewna. Tartaku nie uruchomiono. W czasie wojny na tym miejscu był jeden z dwóch obozów (drugi był koło obecnego stadionu Vielgovii, pozostały po nim tylko resztki fundamentów i dwa bunkry). Wiadomo, że ludzie musieli umierać. To gdzie ich chowano, czy to będą mogiły z pomnikami, czy też groby masowe, to dla mnie jest cmentarzem. Koło pętli 62 we wspomnianych dołach zakopywano zmarłych więźniów. Celowo piszę zakopywano, bo nie były to pogrzeby. Chyba wszyscy wiedzą o co chodzi. Jeszcze w latach 70-tych, jak chodziłem do podstawówki, to podczas zabaw w tym miejscu można było znaleźć różne przedmioty, części ubrań itp.
Poniżej dwie fotki z tego cmentarza w Płoni. Były robione jeszcze przed modernizacją Szosy Stargargzkiej.
Załączniki
cmentarz_Plonia01.jpg
cmentarz_Plonia02.jpg
Moja prywatna strona o Wielgowie i okolicach: http://www.wielgowo.pl
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 14 lut 2006, o 17:56

Murdock pisze:hmm a czy to, co zapodaleś dotyczy Szczecina ? jak nie to powinno być usunięte.
Jeszcze jedno słowo na temat sensu zakładania wątków czy postów innych użytkowników, a Ty zostaniesz usunięty. To jest bardzo oficjalne ostrzeżenie.
Zajrzyj sobie do galerii Prawobrzeża, są tam widoki np. Kolow, Binow, Klebow, jak myślisz dlaczego nie ma Wittstock?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 14 lut 2006, o 19:38

Zajrzyj sobie do galerii Prawobrzeża, są tam widoki np. Kolow, Binow, Klebow, jak myślisz dlaczego nie ma Wittstock?
Miałem kiedyś pełen twardy dysk skanów aukcyjnych i giełdowych z lat 1999-2005. Niestety jakiś kawał <pimpirimpimpim> się połasił na całego blaszaka. Miałem wśród nich kartkę z Gut Witsztok z serii pocztówkowej Richtera. Niby nic ciekawego technicznie, ale widok unikalny i nigdy więcej nic z tego miejsca nie zdobyłem. To jest powód dla którego w galerii nie ma nic stamtąd. A bez wątpienia Witsztok to Die Buchheide i mogłoby śmiało wpasować się w Umgebung...
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 14 lut 2006, o 20:53

Murdock sam napisałeś miejsce wydzielone do pochówku. Przez kogo przez władzę Zaraz po działaniach wojennych pół prwobrzeżą powinno być cmentarzem. Zdjęcie Danziger Weg (http://prawobrzeze.org/galeria/albums/u ... er_Weg.jpg), Tam był las na pewno, jako że walk cięzkich w tym rejonie nie było, tzn- wycieli przed założeniem obozu. Innego wytłumaczenia nie mam.

Főrsterei Wittstock to jeszcze Buchheide, samo Wittstock nie, ale można się tam wybrać i zdjątka porobić. Granicą obok F.Wittstock. był Barnim`s Hof. Po wojnie to jeszcze 20 kilometrów na dół to Puszcza Bukowa. Nie majak to robić coś na siłę. :lol:
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Murdock

Postautor: Murdock » 14 lut 2006, o 22:48

Fitek: w definicji wyrazu Cmentarz brak mowy o władzach. Możesz sam założyć swój cmentarz np. swoich zwierząt. Może po prostu lepiej nazwać takie tereny nieoficjalnymi cmentarzami, których brak jest w spisach ksiązkowych.

Owszem przy Danziger Weg były drzewa ale część obecnego lasu jest młodsza, po prostu po wojnie pewnie uznano, że warto zalesić resztę terenów. Na przeciwko przystanku 62, gdzie obecnie teraz znajduje się robocze boisko oraz leżą wielkie bryły kamieni po wojnie znajdował się skład kolejowy.
RWBP: warto by było pospisywać te fakty :) i to zrobimy.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 15 lut 2006, o 00:43

He, he, te "bryłki kamieni" to obmurowanie dawnego peronu w kierunku Stargardu. Peron został zmodernizowany na początku lat 70-tych.
A co do pospisywania faktów, to zawsze jestem chętny.
Moja prywatna strona o Wielgowie i okolicach: http://www.wielgowo.pl
Awatar użytkownika
jfr
Posty: 132
Rejestracja: 23 cze 2005, o 13:52
Lokalizacja: Warsow

Postautor: jfr » 15 lut 2006, o 06:23

rwpb pisze:He, he, te "bryłki kamieni" to obmurowanie dawnego peronu w kierunku Stargardu. Peron został zmodernizowany na początku lat 70-tych.
Jesteś pewien? W tym miejscu (i w miejscu części obecnej pętli autobusowej) znajdowało się duże składowisko węgla - obsługa sanatorium a Zdunowie i punkt sprzedaży detalicznej dla mieszkańców Wielgowa i Sławociesza. Była tam osobna bocznica do rozładunku.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 15 lut 2006, o 07:58

jfr pisze:Jesteś pewien?
Jestem pewien, bo sam to widziałem.
Moja prywatna strona o Wielgowie i okolicach: http://www.wielgowo.pl
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 15 lut 2006, o 11:53

Odpuszczę definicję cmentarza. Jak mi Murdock napiszesz kiedy powstała twoja ulica i co tam było wcześniej. Zapewniam cię że na przestrzeni 50 -ciu lat wstacz przed 1945 r, granica drzewostanu po lewej stronie ulicy zmieniała się conajmniej trzykrotnie. Vis a vis Dworca Zdunowo, pod koniec XIX w. znajdował się główny przystanek kolejowy. Po drugiej stronie zaś sławetne Waldhalle. Dworzec wybudowany został jako dodatek do szpitala, w 1913 r. już prawdopodobnie stał. Miejsce gdzie dziś stoi przystanek 62 i skąd widać dworzec jest tu: http://prawobrzeze.org/galeria/albums/u ... ahnhof.JPG
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
catarzynca
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2007, o 08:57

(artykuł) Szczecińskie cmentarze Prawobrzeża - wczoraj i dz

Postautor: catarzynca » 15 maja 2007, o 09:29

W Wielgowie był również mały cmentarz żołnierzy radzieckich, który jednak został zlikwidowany, a zwłoki żołnierzy złożono pod pomnikiem w Dąbiu.
Kiedy mówisz, że Szczecin jest beznadziejny, tak jest w istocie. Jeżeli jednak mówisz inaczej, zaczynasz myśleć o sobie i mieście inaczej. Bo takie jest miasto, jacy są mieszkańcy.
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 15 maja 2007, o 23:08

W Wielgowie był również mały cmentarz żołnierzy radzieckich, który jednak został zlikwidowany, a zwłoki żołnierzy złożono pod pomnikiem w Dąbiu.
Czy ty przypadkiem nie pomyliłaś stron. Katarzyno, takie rzeczy to na prawobrzeżu :wink:
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 15 maja 2007, o 23:43

Fitek-69 pisze:
W Wielgowie był również mały cmentarz żołnierzy radzieckich, który jednak został zlikwidowany, a zwłoki żołnierzy złożono pod pomnikiem w Dąbiu.
Czy ty przypadkiem nie pomyliłaś stron. Katarzyno, takie rzeczy to na prawobrzeżu :wink:
Fitek, spójrz od kiedy funkcjonuje na portalu. Jeszcze się nie zorientowała, że są dwa Szczeciny. Jest "dawny Stettin" i ten lepszy na prawobrzeżu. :lol:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron