Głębokie wykopy na Manhattanie.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Głębokie wykopy na Manhattanie.

Postautor: miromat » 28 lip 2006, o 23:44

cześć
był ktoś ostatnio na Manhattanie? W cześci bliżej pętli autobusów budowlańcy wykopali dół srednicy ok.10-12m i na 8-10m głęboki. Wzmocniony stalowymii sciankami. Na głębokości ok. 2-3 m od powierzchni gruntu zaczyna się gruzowisko cegieł które sięga do samego dna wykopu, czyli na moje oko 8m. Parę dni temu jak przechodziłem obok to zauważyłem w wykopie okrągłą konstrukcję z cegieł (jakby studnię czy komin) o srednicy 1.5m zaczynającą się 2-3m od powierzchni gruntu i idącą do samego dna wykopu. Niestety dzisiaj przechodząc zauważyłem że okrągła budowla została zburzona. Ale dalej wyciągają ogromne ilości cegieł z dna wykopu i widać jeszcze na dnie resztki jakby fundamentów(??). Bardzo to wszystko ciekawe. Co tam było przed wojną? Taką samą dziurę wykopali przy przystanku autobusowym na rondzie Giedroycia, oraz przy wylocie z ulicy Długosza na Wyzwolenia. Tam niestety nie zaglądałem. Szkoda że nie miałem przy sobie aparatu.A szykują się do kopania takiej dziury na wałach chrobrego na przeciwko Dworca morskiego.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 28 lip 2006, o 23:53

Kiedyś już dyskutowano na ten temat. Ten gruz zwieziono tam po wojnie zasypując koryto Mühlenbachu.

http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... FChlenbach
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 29 lip 2006, o 01:52

Z gazet wyczytałem, że to ma być położona kanaliza na głębokości ok. 10m.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 29 lip 2006, o 02:19

Radził bym się przyjrzeć gruzowisku, może bedzie coś co sobiemożna wziąść na pamiątkę.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 29 lip 2006, o 09:47

To prawda. Trzeba poślęczeć jak hiena :lol:

Co ciekawe mieszkańcy przyglądając się tym pracom mylą dwa rodzje działalności.

Tą : http://www.niebuszewo.pl/index.php?link ... ll&idi=287

z tą: http://www.niebuszewo.pl/index.php?link ... ll&idi=290
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 29 lip 2006, o 12:24

Ehhh. rozmawiałem ostatnio z fecetem który był kiedyś robotnikiem budowlanym, w budynku gdzie jest teraz warta na w.ducha znależli dużą tablice emaliowaną z napisem Labolatorium Stettin (jakie tam było labolatorium?). Była w stanie idealnym, nietety została potraktowana jako "hitlerowska". Przy budowie trasy zamkowej trafili na sejf pełen różnych dokumentów, które niestety posłużyły do rozpalenia ogniska.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 29 lip 2006, o 12:39

Hehenio,a co to było "Mühlenbach"?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 29 lip 2006, o 12:47

miromat pisze:Hehenio,a co to było "Mühlenbach"?
To jeden z najdłuższych i najciekawszych forumowych wątków na sedina.pl :-)
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 29 lip 2006, o 16:20

miromat pisze:Hehenio,a co to było "Mühlenbach"?
(Der) Mühlenbach to był (a może i jest, jeśli liczyć za niego to, co obecnie płynie kanałami) potok, biorący początek w Lesie Arkońskim i płynący przez jeziorko Rusałka, Niecką Niebuszewską w stronę Odry, którą osiągał gdzieś w okolicy stoczni, między Grabowem a Drzetowem. Napędzał parę młynów, stąd nazwa. W miarę rozbudowy miasta znikł w kanałach. W okolicy Ronda Giedroycia jego dolina zachowała się dość długo (potok wpuszczono w kanały biegnące inną drogą). To zagłębienie terenu wykorzystano po wojnie na wysypisko gruzu z rozbieranych ruin - w ten sposób powstał "płaskowyż" na którym stoi "Manhattan".
Zagłębienie w środku ronda Giedroycia to ostatnia pamiątka po tej dolinie.
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 29 lip 2006, o 22:28

a czy znany jest jego hipotetyczny przebieg na odcinku od ronda Giedroycia do Odry, czy dałobysię nałożyć trasę koryta potoku na jakąś współczesną mapę okolicy aby zobaczyć co stoi tam teraz. (a może już ktoś to zrobił, jeśli tak to prosiłbym o namiary). Ciekawi mnie to dlatego iż mieszkam na ul. K. królewicza przy AR w środkowym czteropiętrowcu (jednym z trzech) i często, nawet parę razy w roku wzdłuż budynku po stronie klatek w paru miejscach tworzą się dość głębokie zapadliny, które to później administracja zasypuje piaskiem. Może to jest tylko nieszczelna kanaliza, a może jest tam jakiś stary ciek, pod którym od czasu do czasu zapada się gleba.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 29 lip 2006, o 23:31

miromat pisze:a czy znany jest jego hipotetyczny przebieg na odcinku od ronda Giedroycia do Odry, czy dałobysię nałożyć trasę koryta potoku na jakąś współczesną mapę okolicy aby zobaczyć co stoi tam teraz. (a może już ktoś to zrobił, jeśli tak to prosiłbym o namiary).
Ależ proszę:

http://www.sedina.home.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=813

Oto legendarny wątek o Muehlenbach. Upewnij się, że po wejściu do wątku będziesz zalogowany bo tylko wtedy zobaczysz obrazek z mapką (moją nie chwaląc się) nałożenia potoku na współczesny układ ulic.
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 30 lip 2006, o 09:28

Przeglądając mapkę, widzę że to nie sławny potok jest winowajcą osunięć ziemi koło mojego bloku. Ale chodząc codziennie z psem na nieczynne resztki kapieliska gontynka, przechodzę zawsze obok ogrodzonego ujęcia wody nieopodal kaskady. Jeśli pod spodem jest jakaś podziemna rzeka z której czerpią wodę i płynie ona na kierunku zachód - wschód, a bieg koryta jest akurat na linii mojego blokowiska, może to jest przyczyną okresowych osunięć gleby. Być może żyła wodna podnosi się akurat tutaj bliżej gruntu. Dodam że to są tylko takie moje teorie spiskowe, a przyczyna może być prozaiczna. :wink:
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 30 lip 2006, o 11:06

Niestety w wykopach albo za poźno, albo nic ciekawego. :?
Załączniki
Staszica.jpg
Słowackiego.jpg
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 30 lip 2006, o 11:08

Jedynie w wykopie na terenie Manhatanu widać jakieś gruzy. 8)
Załączniki
Manhatan_2.jpg
Manhatan_1.jpg
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 30 lip 2006, o 12:37

fakt, nic tam już nie ma, trzeba by się dowiedzieć gdzie wywieźli te kilkadziesiąt wywrotek gruzu, na pewno coś by się wygrzebało.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości