(artykuł) Jaki był szczeciński Marzec '68

Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

(artykuł) Jaki był szczeciński Marzec '68

Postautor: RychO » 14 mar 2007, o 13:47

"Mieliśmy nowego dyrektora, Zdzisława Zacharę"

sprostowanie: to był Zdzisław Zacha -w późniejszych latach znany pod pseudonimem "Blady" - Zwolennik mundurków i zajadły wróg długich włosów.
- Włosy mogą być nawet długie, ale schludne i ... krótko przystrzyżone - poinformował nas kiedyś na apelu. Ale to już były lata 70. W 68 chodziłem jeszcze do podstawówki.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Re: (artykuł) Jaki był szczeciński Marzec '68

Postautor: KlemensII » 14 mar 2007, o 20:30

RychO pisze:"Mieliśmy nowego dyrektora, Zdzisława Zacharę"

sprostowanie: to był Zdzisław Zacha -w późniejszych latach znany pod pseudonimem "Blady" - Zwolennik mundurków i zajadły wróg długich włosów.
- Włosy mogą być nawet długie, ale schludne i ... krótko przystrzyżone - poinformował nas kiedyś na apelu. Ale to już były lata 70. W 68 chodziłem jeszcze do podstawówki.
W marcu 1968 r. byłem uczniem zawodówki samochodowej.Same wydarzenia na pl.Żołnierza Polskiego pamiętam jako próbę wyjścia studentów/ czy też manifestantów/ z ul.Bankowej czy już Strzyńskiego na obecny pl.Śolidarności .Zolstali tam zatrzymani przez milicję.Na samym placu było widać tylko mundurowych i ich pojazdy.Pamiętam moment jak jeden ze znudzonych milicjantów walnął w dach warszawy,która zaplątała się na placu przez przypadek i wskazał zdezorientowanemu kierowcy wjechać w ul.Mariacką. Zopowiadań wiem tylko,żę chyba na Obrońców Stalingradu, o ile mnie pamięć nie myli , milicjańci wyprzedzili akcję studentów, używając gazów łzawiących, dzięki czemu to oni byli górą,a niewiele brakowało by manifestanci pogonili chyba kompanię ZOMO.Co do radiowozów m-ki FSO Syrena, to i ile mnie pamięć nie myli, a interesuję się trochę motoryzacją ten pojazd nie był używany jako pojazd służbowy milicji /makiety syren w barwach MO to tylko obecny chwyt reklamowy jednej ze stacji benzynowych/.Nie twierdzę jednak ,że ktoś z funkcjonariuszy użył prywatnej syrenki do celów służbowych, nie można jednak takiego wozu nazywać od razu radiowozem. W owych czsach jednak samochody posiadali głownie piłkarze gwardyjskiego klubu sportowego ARKONIA i to ci ,którzy w ramach wymiany, a jednego takiego znałem, grywali w klubach południowoamerykańskich.On podjeżdżał w owym czasie pod kasyn KWMO moskwiczem 407.Szry gliniarz mógł wtedy o takim pojęździe pomarzyć, no ale sportowcy ,to była arystokracja w każdym załadzie.
KlemensII
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) Jaki był szczeciński Marzec '68

Postautor: quistorp » 19 mar 2007, o 20:25

Tak całkiem serio.

....[Najgłośniejszy epizod to spalenie przez studentów "Głosu Szczecińskiego" pod pomnikiem Adama Mickiewicza]....

To przypomnina prześmiewki znanego krakowskiego kpiarza który naigrywał się z przesadyzmu w krzewieniu na siłę patriotyzmu i wyszukiwaniu miejsc pamięci. To on wtedy wymyślił wierszowankę :

Tu pod tą gruszką siusiał Kościuszko.

Czy my tu w Szcecinie musimy koniecznie przejmować sie użerką o władze w Stolicy pomiędzy lewicą a "lewicą inaczej". To były przepychanki na szczytach władzy. Władzy "niesuwerennej" bez legitymacji. A my tu na prowincji, najdalej od stolicy z braku papieru toaletowego dzień w dzień podcieraliśmy sobie tyłki słuszną "gazetą" .
Czy z tego powodu musimy się obnosić wątpliwymi w wymowie zdarzeniami w Szczecine. To mi trochę trąci polską chorobą o której wypowiedział sie kiedyś jeden z przedwojennych amerykańskich reżyserów - Polacy kochają umierać. ( Czytaj Polacy kochają być poniewierani ,choćby i nie byli poniewieranymi.)
Quistorp
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 19 mar 2007, o 20:33

A mnie interesuje, co się wtedy działo: udokumentowane (lepiej lub gorzej) wspomnienia. Interpretowanie zostawmy innym gremiom ;)
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Jaki był szczeciński...

Postautor: KlemensII » 20 mar 2007, o 08:56

Słusznie podzielam zdanie przedmówcy ,w końcu jak podają media panowie z IPN-u zarabiają od 4000-do 10000 zł miesięcznie więc niech się wysilą, a nie tylko czekają ,że ktoś im w czynie społecznym przyniesie coś na tacy. Te czasy się skończyły.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 20 mar 2007, o 09:26

RychO pisze:A mnie interesuje, co się wtedy działo: udokumentowane (lepiej lub gorzej) wspomnienia.
Wczoraj w Klubie Sztuki Niepopularnej Alter Ego odbyło się spotkanie zorganizowane przez ów Klub oraz szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentowane było nagranie z archiwum TVP3 Szczecin pokazujące wiec w Stoczni, później przez ok. 2 h uczestnicy wydarzeń, przede wszystkim ówcześni studenci Politechniki Szczecińskiej, wspominali Szczecin 1968 roku.
KlemensII pisze:jak podają media panowie z IPN-u zarabiają od 4000-do 10000 zł miesięcznie
W IPN pracują też panie, one mają stawki od 12000 zł w górę.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 20 mar 2007, o 09:42

Torney pisze:
KlemensII pisze:jak podają media panowie z IPN-u zarabiają od 4000-do 10000 zł miesięcznie
W IPN pracują też panie, one mają stawki od 12000 zł w górę.
:cry: Jestem zniesmaczony taką dyskusją. Jedynie co pociszające to, że Panie są docenione.
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 23 mar 2007, o 10:34

Torney pisze: Wczoraj w Klubie Sztuki Niepopularnej Alter Ego odbyło się spotkanie zorganizowane przez ów Klub oraz szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentowane było nagranie z archiwum TVP3 Szczecin pokazujące wiec w Stoczni

oto 2 kadry z filmu: aktyw partyjny oraz pracujący (wiecujący) lud stoczni
Załączniki
marzec 1968.JPG
marzec 1968_.JPG
Awatar użytkownika
Arcyszpieg
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2007, o 10:10

Postautor: Arcyszpieg » 23 mar 2007, o 19:49

Nie lud stoczni, tylko aktyw partyjny z województwa wiecujący na terenie stoczniowej hali.
Zresztą jak było widać na filmie - z umiarkowanym entuzjazmem.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 mar 2007, o 16:11

W ramach czekania aż ktoś w czynie społecznym przyniesie coś na tacy - Pomorska Encyklopedia Historyczna. Wczoraj wieczorem była premiera, dziś powtórka - TVP3 Szczecin, 19:25.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 27 mar 2007, o 16:48

... i tak to d..py zmieni..
Tu trzeba nowego pokolenia.
Moje jest za mlode a stare bedzie bronic swego do upadlego.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron