(artykuł) Szczecin i Morza

PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

(artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: PrzemysławJ » 12 paź 2007, o 15:03

Jak dla mnie kapitalna inicjatywa!!!Jeżeli uda się zarchiwizować cały ciąg z międzywojnia będzie kapitalny materiał do badań!Trzymam kciuki!!!
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 13 paź 2007, o 02:51

PrzemysławJ pisze:Jak dla mnie kapitalna inicjatywa!!!Jeżeli uda się zarchiwizować cały ciąg z międzywojnia będzie kapitalny materiał do badań!Trzymam kciuki!!!
Dzięki za miłe słowa. Fajnie że ktoś to docenia. Zawsze to miło, naprawdę.

To info dla Sedinian: Idąc za nazewnictwem Przemka ciąg międzywojenny wygląda tak: 1924 już jest wklejony, w tej chwili wkleiłem numery od 1 do 4 z roku 1925. Na stronie wcześniej były już trzy od ponad roku. Czyli z roku 1925 mamy już 7 z 12. Myślę że w ten weekend skończę 1925. Zaraz potem zabieram się za 1926 - jak wiecie na stronie są 4 numery. Muszę się śpieszyć ze skanowaniem bo muszę jak najszybciej zwolnić tą brązowa księgę w której jest komplet 1924-1927. Czyli najdalej za 3 tygodnie macvie na stronie komplet od 1924 do 1927 roku. Potem będzie skanowanie 1928, 1929 i na koniec brakujące 3 numery z 1930 roku. W poniedziałek Grzegorz Ochmiński wyśle mi skany brakujących 6 numerów z lat 1931-1936 czyli najdalej na tydzień lata 30-te już macie w komplecie do czytania i ściągania. Jak widać Przemek Twoje Trzymanie kciuków ma realne szanse by pomóc. Postaram się w ramach wolnych chwil wrzucać na forum Sedina.pl info o postępach. Pozdrowienia dla Przemaka, adminów portalu i wszystkich Sedinian - Zahuś
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 paź 2007, o 03:04

Sorry - jeszcze errata do tekstu: Oprócz słów podziękowania i uznania dla Pana Lucjana Bąbolewskiego jeszcze bardzo dziękuję jeszcze dwóm osobom z Książnicy Pomorskiej tj. Pani Vice Dyrektor Aleksandrze Solarskiej oraz Pani Elżbiecie Kamińskiej ( www.nowa.ksiaznica.szczecin.pl ). Pierwszą osobą z którą rozmawiałem była właśnie Pani Solarska. Pani Kamińska zaś realizuje całość od strony organizacyjnej i technicznej. Tak więc tym trzem osobom wypada podziękować w pierwszym rzędzie za to że możecie czytać morza z lat 20-tych. To w jaki sposób te osoby do mnie podeszły naprawdę rzadko się dzisiaj spotyka.

Acha - Moja Ania prosiła bym napisał że to nie prawda że skanuję pomimo jej sprzeciwu - przesadziłem - fakt aprobuje to ale woli bym zajmował się czymś innym. W sumie zgadzam się z nią - tylko .... czy można się oprzeć skanowaniu takich rarytasów? No właśnie.

Na koniec - choć winieniem w sumie na początku - dziękuję Arkowiu i całej paczce Sedina.pl, że zainteresowali się tym tematem i zamieścili ten tekst o Morzach. Ja postaram sie na forum również w ramach wolnych chwil wrzucać linki do tekstów o Szczecinie.

Ale forumowicze chyba będą ode mnie szybsi. Zresztą chwała Wam za to bo wony czas w moim przypadku to towar deficytowy. Jeszcze raz pozdrawiam Zahuś
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 13 paź 2007, o 12:26

A czy za tydzień lata 37-39 także będą dostępne?Interesuje mnie szczególnie okres międzywojenny - rarytas palce lizać!!!Świetny materiał do badania koncepcji polskiego "kolonializmu" :lol:
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 paź 2007, o 17:46

PrzemysławJ pisze:A czy za tydzień lata 37-39 także będą dostępne?Interesuje mnie szczególnie okres międzywojenny - rarytas palce lizać!!!Świetny materiał do badania koncepcji polskiego "kolonializmu" :lol:
Przemek czy ty byłeś na naszej stronie? Obudź się Chłopie - one już tam są od dawna kompletne:

http://www.magemar.com.pl/cpg133/index.php?cat=63

Sam zobacz 1937 - 1939 mają status 100%

Miłego czytania

Zahuś

:roll: :shock: :shock:
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 13 paź 2007, o 18:38

Fakt!Zapatrzyłem się w pierwszy rocznik i nie dostrzegłem właśnie tych!!!
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 paź 2007, o 18:46

Przemek a zobacz też inne roczniki - oj sporo ich. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 14 paź 2007, o 21:46

No i tak jak obiecałem Przemkowi - Rocznik 1925 jest już cały na stronie. W tej chwili ładuje się numer 12. Za jakieś 5 minut wszystkie 12 numerów jeszcze ciepłe do czytania! Pozdrawiam Zahuś.
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 15 paź 2007, o 17:16

Powoli z tym skanowaniem, jestem dopiero w roku 1925 ! Nie nadążam

Możemy sobie pożartować nt. polskiego "kolonializmu" ( ostatecznie mieliśmy duże szanse na Madagaskar, ale dyplomacja już wtedy była kiepska..), natomiast rola Ligi Morskiej i Rzecznej jest niewątpliwie znacząca. Godny podziwu jest szeroki lobbing na rzecz rozwoju gospodarki morskiej ( wysokim protektorem był prezydent), może dzięki temu tak szybko powstał port w Gdyni. Gdyby tak teraz wprowadzić Ligę Morską i Ligę Transportu zamiast... ( Stop Maschinen!)

Ale, ale... Jest światełko w tunelu. Nasz wysoki protektor poparł budowę falochronu w Swinoujściu .

P.S. Na ręce p.Rafała Zahorskiego podziękowanie za umożliwienie bezpłatnego! dostępu do materiałów niewątpliwie historycznych (i to bez grzybów i bakterii

Myślałam,że bezpłatnie, to już tylko można poczytać blogi panów..
( Stop....)
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 15 paź 2007, o 17:31

Faktycznie przedwojenna inicjatywa Ligii Morskiej godna przeniesienia w XXIw. szczególnie w nasze szczecińskie realia co by gadanie o "polskiej banderze" nie pozostało cczym banałem i hasłem politycznym.

Jak wygląda naukowe opracowanie "Morza"? Wiem, że wyszedl całkiem niedawno artykuł w "Polityce" traktujący o polskiej ideii kolonialnej w II RP - tam na marginesie nieco o "Morzu" Czy są jakieś artykuły i opracowania na temat periodyku?
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 15 paź 2007, o 19:58

ewarudnicka pisze:Powoli z tym skanowaniem, jestem dopiero w roku 1925 ! Nie nadążam

Ale, ale... Jest światełko w tunelu. Nasz wysoki protektor poparł budowę falochronu w Swinoujściu .

P.S. Na ręce p.Rafała Zahorskiego podziękowanie za umożliwienie bezpłatnego! dostępu do materiałów niewątpliwie historycznych (i to bez grzybów i bakterii

Myślałam,że bezpłatnie, to już tylko można poczytać blogi panów..
( Stop....)
Cześć Ewa, dzięki za dzięki. Mam termin kiedy muszę skończyć skanowanie. Książnica czeka na zakończenie moich prac. A jak już kończę skanować jakikolwiek numer to nie mogę się powstrzymać przed jego publikacją.

Co do światełek w tunelu to jest więcej. Port zewnętrzny w Świnoujściu to jedno, tunel też w Świnoujściu to drugie. W szczecinie za to w marcu 2008 powinien być koniec budowy infrastruktury nowej Bazy Kontenerowej, do końca października winien być w końcu wyłoniony operator, po bazie ruszy centrum logistyczne choć może nie w stylu i funkcji planowanych przez poprzednie Zarządy Portu, rusza też nowy komercyjny terminal p[rzeładunkowy na terenie Starej Huty Szczecin, sprywatyzowano wkońcu PHŚ w Świnoujściu i Drobnicę Port Szczecin w Szczecinie, będzie nowy sprzęt w porcie, są też wreszcie poważne plany pogłębienia Kanału Piastowskiego i podejścia do Portu w Szczecinie, przedłużenie nabrzeża przy Elewatorze Zbożowym Ewa, są też i inne plany jak połączenie działąń proinwestycyjnych Miasta i Portu. No w końcu coś się dzieje. Światła Ci u nas dostatek tylko kasy mało.

To że dostęp jest do Morza bezpłatny to akurat uważam za normalne. Po pierwsze to ktoś inny je tworzył i ja nie mam żadnych praw autorskich i zarabianie na tym kasy jest nie fair. Poza tym pomoc licznej grupy kibiców i aktywistów nie była by dostępna w przypadku komercji. Zresztą nic co jest na naszej stronie nie jest płatne. Zarejestrowanie i zalogowanie powoduje tylko to że user może sobie personifikować stronę - np. pogodę dla miasta gdzie mieszka lub jest w chwili obecnej. Kamery też są za friko i bez konieczności logowania. Pozdrawiam Zahuś.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 15 paź 2007, o 20:03

RafałZahorski pisze:Kamery też są za friko i bez konieczności logowania.
Ale o tym w następnym odcinku.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 15 paź 2007, o 21:17

Ups.... sorry!
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 25 paź 2007, o 23:47

Witam, informuję uprzejmie że w tej chwili wkleja się cały rocznik 1926. powinien być cały gotowy za 15 minut.

Zapraszam do czytania i szukania śladów Szczecina.

Pozdrowienia Zahuś
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 27 paź 2007, o 23:38

RafałZahorski pisze:
Zapraszam do czytania i szukania śladów Szczecina.

Pozdrowienia Zahuś
Trzeba ostro wytężać wzrok, żeby te ślady dostrzec. Stettin jako b.silna konkurencja dla Gdańska i Gdyni niekoniecznie był obiektem życzliwej uwagi Ligi Morskiej. Raczej łamano sobie mocno głowę, jakby tu przejąć od Niemców klientów handlowych i odzyskać naszych "wychodźców" udających się niemieckimi statkami via Amerika.
Jedną z takich firm transportowych z udziałem polskim był POLBAL z siedzibą w Stettinie, Bollwerk 4/5.

Pozdrowienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

cron