Identyfikacja zdjęć

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Bogus

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Bogus » 7 maja 2020, o 00:10

U- 284 pasuje do Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Scheune, Schadeleben > Hans-Schemm-Allee > PLIK 2/3 - Scheune, Hans-Schemmallee – 2, tyle że patrzymy w kierunku przeciwnym, czyli na północ (domy po wschodniej stronie są na lekkim wzniesieniu).
I przy okazji:
Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Scheune, Schadeleben > Hans-Schemm-Allee>PLIK 3/3 - 10 - Hans-Schemm-Allee - 2a
Wg mnie zdjęcie jest niewłaściwie przedstawione. Powinno być w lustrzanym odbiciu – patrzymy na północ, tak jak cień pada.
Wygląda na to, że są to budynki o numeracji parzystej od 106 do 114 i najbliższy 116 (Kolonialwaren).
Bogus

Postautor: Bogus » 7 maja 2020, o 00:37

Bogus pisze:
7 maja 2020, o 00:10
...(domy po wschodniej stronie są na lekkim wzniesieniu).
Powinno być: "domy po zachodniej stronie...", za co przepraszam.
Kuba

Postautor: Kuba » 1 cze 2020, o 16:30

Jak dla mnie to Philipstrasse 12 ponieważ: 1. zdjęcie na ebayu miało w tytule Katolische Apostolische Gemeinde, jak na moje oko, tam po lewej jest jakby napis tej gminy 2. Obok bramy jest zakład, na szyldzie jest "nderei", sprawdziłem AB z 1910 (zdjęcie było opisane jakoś na 1909) i wyszło że w tej kamienicy mieszkał introligator, a po niemiecku zakład introligatorski to Buchbinderei 3. kamienica jest podobna do tych w okolicy. Prosiłbym was o waszą ocenę zdjęcia.

Sprawa się chyba potwierdziła, szukając innych zdjęć znalazłem róg Philip i Stolting po bombardowaniu i ta kamienica się łapie na tym zdjęciu, przez co sądzę że jest ona taka sama co ta na zdjęciu wrzuconym prze zemnie.
Załączniki
s-l1600.jpg
Ostatnio zmieniony 2 cze 2020, o 19:30 przez Kuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuba

Postautor: Kuba » 1 cze 2020, o 17:25

Wrzucam kolejne, zidentyfikowane przez Pana z Niemiec w taki sposób: "w lewym dolnym rogu jest „srebrny”, a nad nim „(t) ner” i gamz po prawej „domku numer 1”. Następnie szukaliśmy książki adresowej z 1930 roku i szukaliśmy odpowiedniej nazwy i numeru domu w dziale biżuterii. Büttner, numer domu 1a. ". Porównywałem ze zdjęciami, które pokazują te konkretne kamienice i na oko pasuje.
Załączniki
101058616_3240225729423297_8099380259427713024_o.jpg
Bogus

Postautor: Bogus » 4 cze 2020, o 17:43

Jeśli chodzi o ul. Małkowskiego, to masz rację, Kuba. Wszystko się zgadza:
1. nazwiska Otto Schultz (Buchbinder) i Julius Krüger (Schuhmachermeister), które dają się odczytać na zdjęciu,
2.trzech urzędników kościelnych w spisie lokatorów i kaplica katolicko-apostolska pod tym adresem.
Philippstr. 12 - Katholisch-apostolische Kapelle.jpg
A z tego, co do dzisiaj zostało to pokrywa włazu w ulicy, widoczna na zdjęciu przedwojennym i u Googla

Natomiast jeśli chodzi o rozpoznaną lokalizację drugiego zdjęcia, to nie wiem o jaki adres chodzi - bo chyba nie o Philippstr. 1, 1a :wink: ?

A jeśli ma to być Heinrichstr. 1 (i 1a, gdzie wg ksiąg adresowych działał zegarmistrz Büttner, nie gardząc zapewne wyrobami ze srebra), to też się z tym zgodzę :) .
Najdokładniejsze inne ujęcie tego miejsca jakie znalazłem, jest w Galerii:

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Grünhof > Pölitzer Straße (zwischen Birkenalle und Mühlenstraße)-PLIK 12/27

Podobieństwa są wyraźne - widać bramę, witrynę oraz zegar uliczny, zawieszony z pewnością nad zakładem zegarmistrzowskim.

A na poparcie innych argumentów adresbuchowych, znalazłem jeszcze jedno potwierdzenie.

W księgach z lat 20/30-tych pod nr 1 na parterze działał niejaki Julius Steczkowski a następnie, zapewne jego żona, Meta , zajmując się handlem... nie alkoholem lecz papierosami.
Widoczne na zdjęciu szyldy z nazwami Manoli, Greiling są właśnie reklamą papierosów:

http://legacy1.seier.at/contenido_43_be ... =775&m=&s=

Reasumując, dobra robota, Kubo.
Kuba

Postautor: Kuba » 6 cze 2020, o 11:56

Dzięki za odpowiedź Boguś, cieszę się że potwierdziłeś znalezione zdjęcia!

Co do Małkowskiego, miałbym pytanie, tam po prawej jest sklep "Colonialwaren Delikatessen", jak takiego sklepu szukać w AB, tam gdzie są sklepy kolonialne czy tam gdzie delikatesy?

Co do drugiego zdjęcia, tak chodziło mi o Heinrichstr. przeoczyłem faktycznie żeby napisać o którą ulicę chodzi, gapa ze mnie :)

Mam chyba jeszcze jedno zdjęcie do rozpoznania, trudniejsze od tych tutaj, jak je znajdę albo dostanę to prześlę tutaj.