plac SOlidarności,plac Św. PIotra i Pawła, prosze o pomoc.

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
sistazzz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2006, o 15:13

plac SOlidarności,plac Św. PIotra i Pawła, prosze o pomoc.

Postautor: sistazzz » 4 sty 2006, o 15:16

prosze o jakiekolwiek informacje na temat losów terenu dzisiejszego placu solidarnosci i placu św, Piotra i pawła, nazwy niemieckie, daty powstania, projektanci .....cokolwiek.Tylko wasze mądre głowy moga mi pomoc.z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2006, o 15:25

Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 sty 2006, o 17:00

Drogi(a) sistazz.
Najlepiej jak zadasz konkretne pytanie.

Bo mądre głowy mją to do sienie ze odpowiadają konkretnie na konkretne pytania. Na niekonkretne im sie nie chce (wiem z doświadczenia) a niestety nikt nie napisze ci artykułu bądź wyprawcowania bądź pracy zaliczeniowej na zyczenie...
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2006, o 17:31

sistazzz pisze:mimo wielu godzin spedzonych tu ,nic ciekawego nie znalazlam.
W samych artykułach jest mnóstwo informacji, że o przedwojennej galerii nie wspomnę. Już widać jesteśmy takim nudnym portalem, gdzie wszystko co pokazujemy jest oklepane i oczywiste. Jak nam przykro.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 4 sty 2006, o 18:07

A ja sobie nawet pomyslałem, że kol. sistazzz wyśle nam swoje wypracowanie/artykuł, aby podzielić się z publiką tym, co sam znalazł gdzie indziej na b.interesujący nas temat :)
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 4 sty 2006, o 18:59

Torney pisze: W samych artykułach jest mnóstwo informacji, że o przedwojennej galerii nie wspomnę. Już widać jesteśmy takim nudnym portalem, gdzie wszystko co pokazujemy jest oklepane i oczywiste. Jak nam przykro.
Torney, bez samobiczowania... miało być COKOLWIEK ;)


P.S.
woti pisze:A ja sobie nawet pomyslałem, że kol. sistazzz wyśle nam swoje wypracowanie/artykuł, aby podzielić się z publiką tym, co sam znalazł gdzie indziej na b.interesujący nas temat :)
Wydaje mi się, że sistazzz jednoznacznie określiła swoją wirtualną płeć:
sistazzz pisze:mimo wielu godzin spedzonych tu ,nic ciekawego nie znalazlam.
;)
sistazzz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2006, o 15:13

Postautor: sistazzz » 4 sty 2006, o 19:27

dobrze , mądre głowy . konkretne pytania:
1)poprzednie nazwy placu solidarnosci ( niemieckie, polskie) oraz nazwisko projektanta.
2)data powstania ( chociaz mniej wiecej) basenu przeciw pozarowego na placu św. Piotra i Pawła oraz co było przed basenem? ( skwer?), nazwisko projektanta.

Strona bardzo ciekawa , gdyby taka nie była nie przesiadywałabym tu godzinami, przyznam ze rozbudza ciekawosc i troche zbija z tropu , poniewaz szukajac tematu konkretnego znajduje duzo innych ciekawych wiadomosci i sie zaczytuje ( a praca lezy i czeka), Nie wiem czy warto sie dzielic wynikami moich poszukiwan ....zmuszono mnie do napisania dosc nieciekawej pracy na temat tych dwoch placow ( praca ta opiera sie na wypełnianiu tabelek) , o ktorych dosc trudno znajduje mi sie informacje, dlatego tez postanowilam zwrocic sie do mądrych głow ( ktore najwyrazniej czyms uraziłam ....za trudne pytania?.....)
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2006, o 20:00

sistazzz pisze:poprzednie nazwy placu solidarnosci ( niemieckie, polskie) oraz nazwisko projektanta.
Niemieckiej nazwy nie ma, bo stały tam kamienice. Prawdopodobnie pierwszą polską nazwą jest obecna (kiedyś ograniczano się do Hołdu Pruskiego z jednej i św. Piotra i Pawła z drugiej strony). Plac projektowało lotnictwo alianckie i Polacy odbudowujący Szczecin.
sistazzz pisze:data powstania (chociaz mniej wiecej) basenu przeciw pozarowego na placu św. Piotra i Pawła oraz co było przed basenem? (skwer?)
Data: po 1945 r. A co było w miejscu basenu widać doskonale w galerii przedwojennej.

P.S.
Bardzo proszę o grzeczniejszy ton. Mądre głowy są wtedy bardziej gadatliwe.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 sty 2006, o 20:07

sistazzz pisze:...zmuszono mnie do napisania dosc nieciekawej pracy...
Zmuszono ?? siłą, pistoletem ?
Kto jest tym strasznym sadystą ??
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 4 sty 2006, o 20:17

Plac św. św. Piotra i Pawła nosił nazwę An St. Peter und Paulkirche. Wydaje mi się, że basen przeciwpożarowy powstał w czasie wojny, ale to musi potwierdzić nasz ekspert od Altstadt.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
sistazzz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2006, o 15:13

Postautor: sistazzz » 4 sty 2006, o 20:18

Zmusiła mnie kobieta prowadząca zajecia z teorii i zasad projektowania, niestety. W kwestii zdjec, to na niewiele mi sie one zdaja poniewaz potrzebuje konkretnych informacji ( daty , nazwiska) . A co do tonu ..naprawde nie wiem co bylo w nim nie tak ...Z natury nie jestem cyniczna , zgryzliwa , szkoda ze niektorzy ludzie niestety tak.Spodziewalam sie od inteligentnych ludzi troche pokory wobec swiata :)) W kazdym razie dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2006, o 20:33

Bartosz pisze:Wydaje mi się, że basen przeciwpożarowy powstał w czasie wojny, ale to musi potwierdzić nasz ekspert od Altstadt.
A to też możliwe. Jeśli Bachu nie będzie wiedział, to by trzeba zajrzeć do doktoratu pani Ochendowskiej-Grzelak. Może coś tam jest.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 4 sty 2006, o 20:48

Na najpóźniejszym zdjęciu - jaki mamy - pochodzącym z roku 1937 na Peter- und Paulsplatz basenu nie ma. Według mnie istotnie powstał w latach wojennych.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
sistazzz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2006, o 15:13

Postautor: sistazzz » 4 sty 2006, o 21:34

Przeglądając stare plany i mapy natknełam sie okolo 1919 r na cos w rodzaju skweru na placu Sw. Piotra i Pawła, ale nie moge odnaleźc zadnego opisu, od kiedy do kiedy ten skwer funkcjonował, jakie były okolicznosci powstania, kto go projektował, jak wygladał. Musial powstac po 1849 roku kiedy zlikwidowano bedacy tam cmentarz, ale nic wiecej o nim nie wiem. A musiał istniec dlugo skoro basen powstał w latach wojennych ....
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 4 sty 2006, o 21:52

Z materiałów, które mam do dyspozycji wynika, że leżący na północ od kościoła Petri- und Paulskirchplatz powstał w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku: między latami 1894 a 1900. (Nie mylić z Petrikirchplatz, który znajdował się na południe od kościoła). Dokładnej daty na razie podać nie potrafię, ale powstał on mniej więcej wtedy, kiedy linie regulacyjne Augustastraße i próby zagospodarowania terenu Fortu Leopold. Może w książce pani Kozińskiej o rozwoju terytorialnym Szczecina coś będzie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

cron