(artykuł) Ratusz Staromiejski

Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert

Postautor: Bachinstitut » 19 gru 2004, o 15:06

Busol pisze:W 1999 r. podczas alianckich bombardowań Szczecina uległ zniszczeniu wraz z tatą zabudową nad Odrą.
A jakże. A Szwedzi zmajstrowali potop 1974. Mieli swoje Waterloo...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Aygon

Postautor: Aygon » 19 gru 2004, o 16:09

To może ta stonka co ją zrzucili dach zjadla :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 gru 2004, o 21:11

Krytykowac Panie to ze tak powiem kazdy potrafi (...) ale budowac ... organizowac to juz nie...

Ze tak sprafrazuje Rejs...

teskty skanowane byly OCRem o czym chyab wspominalem ja a le na pewno juz kicikk i moga byc bledy.
Wybralem wariant w ktorym, wole aby cos sie dzialo w artykulach niz zeby byla cisza...
A tu kurde krytykanci.
Jedyny torney porzadny ktory zamiast krytykwac dokonuje wlasnie korekty artykulow coby na przyszlosc nie bylo problemow...
Dzieki.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert

Postautor: Bachinstitut » 19 gru 2004, o 22:21

Buniu, ale czasami to tylko jeszcze sprawdź, co komp nakłamał i będzie git.
Awatar użytkownika
Aygon

Postautor: Aygon » 19 gru 2004, o 22:37

Ale przynajmniej smiszno bylo :lol:
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert

Postautor: Bachinstitut » 19 gru 2004, o 22:48

A jakże! I jak śmiesznie będzie jeszcze...
Awatar użytkownika
RychO
Kontakt:

Postautor: RychO » 20 gru 2004, o 14:37

W połowie lat 90-tych ówczesny ratuszowy własciciel gastronomii twierdził, ze fundamenty budynku posadowione są na dębowych tratwach unoszących się na wodzie wypełniajacej nieckę pod budynkiem. Gdyby to była prawda- to była by to DUUUŻĄ ciekawostka. A moze po prostu był to tylko kit?
Awatar użytkownika
RychO
Kontakt:

Re: (artykuł) Ratusz Staromiejski

Postautor: RychO » 24 maja 2006, o 17:25

RychO pisze:W połowie lat 90-tych ówczesny ratuszowy własciciel gastronomii twierdził, ze fundamenty budynku posadowione są na dębowych tratwach unoszących się na wodzie wypełniajacej nieckę pod budynkiem. Gdyby to była prawda- to była by to DUUUŻĄ ciekawostka. A moze po prostu był to tylko kit?
A tu: Bez zmian. Wiem, że nic nie wiem w tym temacie... :(
Awatar użytkownika
hehenio

Postautor: hehenio » 24 maja 2006, o 18:38

RychO pisze:
RychO pisze:W połowie lat 90-tych ówczesny ratuszowy własciciel gastronomii twierdził, ze fundamenty budynku posadowione są na dębowych tratwach unoszących się na wodzie wypełniajacej nieckę pod budynkiem. Gdyby to była prawda- to była by to DUUUŻĄ ciekawostka. A moze po prostu był to tylko kit?
Metr sześcienny muru ceglanego waży ok. 1800kg. Czyli tratwy owe musiałyby mieć objetość dwa razy wiekszą, niż objętość murów ratusza (jesli byłyby w środku puste).
Albo jest to kit bezczelny...
...albo opowiadajacy słyszał to i owo o palowaniu i fundamentowaniu i nie mając rozeznania wyciągnął takie wnioski.
Wtedy stosowano pale dębowe i dębowe skrzynie wypełnione kamieniami pod fundamenty. W wodzie zachodzą w nich reakcje - garbniki z drewna reagują z solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi, zmieniając barwę drewna na szaroczarną do granatowoczarnej i sprawiające ze drewno nie rozkłada się a staje się twarde jak kamień.
Awatar użytkownika
RychO
Kontakt:

Postautor: RychO » 24 maja 2006, o 18:41

No i wszystko jasne. Serdecznie dziękuję. :D
Awatar użytkownika
Słoń_77

Postautor: Słoń_77 » 24 maja 2006, o 23:13

hehenio pisze:
RychO pisze:
Metr sześcienny muru ceglanego waży ok. 1800kg. Czyli tratwy owe musiałyby mieć objetość dwa razy wiekszą, niż objętość murów ratusza (jesli byłyby w środku puste).
Albo jest to kit bezczelny...
...albo opowiadajacy słyszał to i owo o palowaniu i fundamentowaniu i nie mając rozeznania wyciągnął takie wnioski. Wtedy stosowano pale dębowe i dębowe skrzynie wypełnione kamieniami pod fundamenty. W wodzie zachodzą w nich reakcje - garbniki z drewna reagują z solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi, zmieniając barwę drewna na szaroczarną do granatowoczarnej i sprawiające ze drewno nie rozkłada się a staje się twarde jak kamień.
Henio, jak zawsze szokujesz swoim profesjonalizmem, ale czsami bajeru też się trochę przyda :wink: .
A nawiasem, z kolegami tym rencami, cegła po cegle pomagałem w odbudowie. Nawet miałem kartę wolnego wstępu do muzeum, ale zaginęła w pomrokach dziejów. :D