(Vademecum) Berliner Tor - Brama Portowa

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

(Vademecum) Berliner Tor - Brama Portowa

Postautor: lesiu » 9 sty 2009, o 22:31

Brama Portowa - Berliner Tor - Brandenburger Tor

Brama Portowa (niem. Berliner Tor, wcześniej Brandenburger Tor) - jedna z dwóch ocalałych bram miejskich zbudowana w 1725 roku z rozkazu Fryderyka Wilhelma I. Obiekt został wybudowany według projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Zdobienia Bramy wykonał nadwory rzeźbiarz Fryderyka Wilhelma I , Francuz Bartholome Damart.

Dzięki staraniom Hugo Lemcke`go Brama nie została rozebrana w raz z pozostałymi fortyfikacjami. W 1875 roku obiekt ten został uznany za pomnik architektury. W 1892 roku Bramą wjechał do Szczecina ówczesny Cesarz Niemiec Wilhelm II.

W 1902 roku przy Bramie Portowej wybudowano fontannę według projektu Reinholda Felderhoffa. Była to odlana z brązu postać nagiej Amfitryty w raz z dwoma rumakami i brodzącym żurawiem. Fontanna (niem. Felderhofbrunnen) została zlikwidowana w 1932 roku w wyniku narastającego ruchu kołowego oraz akcji prasowej w związku z "kłótnią z dobrym smakiem".

Ozdobne kamienne szczyty Bramy Portowej i Królewskiej(niem. Anklamer Tor - Königstor) zostały zdemontowane w obawie przed zniszczeniem w 1942 roku. "Ukryto" je w Lasku Arkońskim. W 1957 roku szczyty powróciły na swoje miejsca.

Galerie przedwojenne
1
2
3
4
Galeria powojenna
1
Warto poczytać:
Popiersie z Berliner Tor

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości